30.12.2019 6 minut čtení

10 trendů na sociálních sítích, které nás pravděpodobně čekají už v roce 2020

Chcete jít, anebo kvůli podnikání musíte jít s dobou? Zde je přehled toho, co mohou společnosti i průměrní uživatelé očekávat v oblasti sociálních sítích v následujícím roce. Některé věci jsou vcelku očekávané, jiné naopak překvapivé.

Sociální sítě tu s námi nejsou tak dlouho jako internet samotný, ale své místo už mají vybudované. Více než 90 procent mileniálů používá alespoň jednu z platforem sociálních médií a více než 85 procent z generace Z se o nových produktech dozví právě prostřednictvím sociálních sítí. Z těchto dvou informací musí každému být naprosto jasné, proč téměř 75 procent obchodníků považuje sociální média za účinnou součást jejich marketingu.

Končí jeden rok a další začíná. Vzpomeňte si, jaké se za poslední rok na sociálních sítích udály změny. Jaké trendy a změny přijdou v tom následujícím? Nevíme, ale můžeme předpokládat. Zde jsou ty nejpravděpodobnější z nich.

1) Konec lajků

Asi je obecně známé, že značky (a bohužel i běžní uživatelé) se často zaměřují na počet získaných lajků a berou to jako metriku pro měření oblíbenosti či úspěšnosti. U firem by to ještě bylo pochopitelné, ale pro jednotlivé uživatel je to škodlivé. Taková posedlost má negativní vliv na duševní zdraví.

Není tajemstvím, že Instagram se odhodlal k boji proti honbě za lajky tím, že druzí už nevidí, kolik který příspěvek získal srdíček. Tím toto hodnocení dělá méně nápadné. Vy sami vidíte, kolik který příspěvek sklidil lajků, ale u druhých to nevidíte, případně jen víte, zda se to líbí "desítkám dalších" nebo "tisícům dalších".

Tato myšlenka by sekundárně mohla pomoci proti praktikám falešných profilů a získávání mnoha tisíc hodnocení a umělém navyšování atraktivity profilu. Budou další sítě následovat Instagram?

2) Menší/větší důraz na některé metriky

Odstranění tlačítka lajk na Instagramu je součástí této změny, protože jsou metriky, jako například počet lajků, které jsou absolutně nevypovídající. Těmto začnou společnosti věnovat méně pozornosti. Naopak více se zaměří na metriky, kterou jsou skutečně důležité. Jde o aktivní zapojení uživatelů, náklady pro získání nových zákazníků, demografické údaje a podobné.

3) Video obsah je král a bude král

Tento trend můžeme pozorovat již delší dobu. Platformy sociálních médií hledají způsoby, jak upřednostňovat video obsah a to vede k jeho další tvorbě. Stále více společnosti v rámci své propagace používá video. Podle odhadů bude v roce 2020 video tvořit 82 procent internetového obsahu.

S videem už ale dnes nebudete žádný revolucionář. Důraz je proto kladen na kreativní a poutavé vyprávění sdělovaného obsahu. Během několika sekund musí video zaujmout, aby si získalo své sledující. S odstraněním tlačítka lajk budou společnosti snad konečně více hodnotit například dobu sledování videa.

4) Nastupuje TikTok

V tématu videí budeme pokračovat, protože platformy založené na videu budou nadále růst. V současné době zažívá boom aplikace TikTok, která zejména u mladé generace sklízí úspěch. Dokáže zvyšovat zapojení uživatelů aktuálním a zábavným obsahem, který není tak konkrétně zaměřený na prodej. Kromě toho dává prostor pro influencery, kteří zde mohou dobře prosperovat (o nich později).

5) Segmentace publika

Ať už prostřednictvím sociálních sítí něco prodáváte nebo si jen sami tagujete své fotky, děláte to s ohledem na vaše publikum. Respektive s ohledem na to, kdo si myslíte, že tvoří vaše publikum. U osobních účtů to tolik nevadí, ale mnoho firem tratí peníze na tom, že nemají přesnou představu, kdo je jejich publikum a nemohou tak příspěvky konkrétně cílit. Univerzální přístup bez segmentace je ale minulostí.

Své publikum musíte segmentovat. To znamená strategicky rozdělit do skupin na základě individuálních preferencí. V nadcházejících letech bude segmentace tou hlavní strategií pro online marketing.

6) Přijde personalizovaný video marketing

Jestliže budeme umět dobře segmentovat publikum a víme, že lidé mají rádi videa, už zbývá jen krůček k personalizovanému videu – video obsahu určenému pro konkrétní segment vašeho trhu.

Facebook, Instagram i Snapchat tlačí společnosti k video obsahu prostřednictvím příběhů, které většinou mají vyšší míru zapojení než tradiční reklamy. Tento trend posune personalizovaný obsah na další úroveň.

7) Nákupy prostřednictvím sociálních sítí

Pomocí kreativního a poutavého vyprávění, které je často založené na videu nebo influencerech, vytváří společnosti nákupní zážitek, během kterého zákazníci ani neopustí danou sociální síť a mohou nakoupit propagovaný produkt.

Není pochyb o tom, že se tento trend bude nadále rozšiřovat. TikTok tímto způsobem zatím využíván není, ale pravděpodobně je jen otázkou času, kdy i tato platforma podlehne tlaku.

8) Méně veřejné a více soukromé interakce

Obavy o bezpečnost a osobní informace jsou dnes všudypřítomné a přizpůsobují se tomu i populární aplikace. Facebook Messenger, WhatsApp i Instagram Messaging umožňují vytvářet skupiny, ve kterých je možné komunikovat. Uživatelé se tím cítí bezpečněji, než při veřejném sdílení příspěvků. Trend přímé komunikace (byť ve skupině) má potenciál se dále rozšiřovat.

9) Smysluplné interakce a spojení

Lidé se stanou opatrnější v publikaci veřejných příspěvků a interakce na příspěvky se přesune do soukromí. Tomu se musí přizpůsobit i marketing. Z toho důvodu budou společnosti vymýšlet strategie, jak navázat a budovat důvěrná spojení se svým publikem. Instagram nabízí možnost členit přátele do skupin a tím sdílet smysluplnější obsah pro vybranou skupinu. Podle studie z roku 2018 se 69 procent dotázaných vyjádřilo tak, že přímá komunikace se společností jim pomáhá budovat ve značku důvěru. Můžeme očekávat, že tento trend bude dále sílit.

10) Mikro a nano-influenceři

Pravděpodobně tu stále zůstanou influenceři s obrovským počtem sledujících, ale u těch už je každému jasné, že se chovají podle toho, jak kdo jim platí. Z toho důvodu půjdou na výsluní menší influenceři, kterou budou mít menší, ale lépe definovatelné publikum, které se (procentuelně) více zapojuje. Mikro nebo nano-influencer se zlomkem sledujících také může nabídnout mnohem větší míru personalizace a osobního přístupu, který se pro nákup stává klíčovým.

#aktuality #2020 #trendy #socialnisite #socialnisit #video #obsah #marketing #ankupovani #influencer

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.