Satya Nadella
- Dvaapadesátiletý Ind žijící ve Washingtonu
- Vystudoval Booth School of Business, University of Wisconsin-Milwaukee a Manipal Institute of Technology
- V roce 2014 získal ocenění CNN-IBN Indian of the Year a o rok později Pravasi Bharatiya Samman
- Je autorem knihy Hit Refresh
Tolik jen k pár nudným faktům, které ale pomohou dokreslit Nadellův úspěch a podtrhnout jeho rady. K jeho osobně snad už jen to, že s manželkou je od roku 1992 a má s ní 3 děti. Měří 175 centimetrů a váží 64 kilogramů. Teď je to kompletní.
Od roku 2000 byl 14 let CEO společnosti Misrosoft Steve Ballmer, ale v únoru 2014 ho nahradil právě Satya Nadella. Čekal ho nelehký úkol, protože Ballmer nebyl nejlepším manažerem a společnost pod jeho vedením spíše stagnovala. Nadella měl před sebou velkou výzvu, se kterou se ale popral velmi statečně a z pohledu hodnoty společnosti rozhodně Microsoft posunul o velký kus dopředu. Dva ze svých tipů, jak mít úspěšný den prozradil v jednom z podcastů na LinkedInu.
1) Vděčnost
Sám sebe Nadella považuje za ranní ptáče, ale jeho ranní rituál můžete dělat, ať už vstáváte ve čtyři nebo v poledne. Pak už to nebude ranní rituál, ale důležité je, že uvedené tipy praktikujete po probuzení.
První věcí, kterou Nadella ráno dělá, je jedna otázka, kterou si položí. Nejde o žádné tajemné zaříkadlo, ale o jednoduchou otázku, týkající se vděčnosti. Zní takto:
"Za co jsem vděčný?"
Podle Nadelly vám to dá možnost ráno vstát a orientovat se na nadcházející den. Kde k tomuto zvyku přišel? Prý asi před pěti lety od psychologa Michaela Gervaise, který pracoval se zaměstnanci Microsoftu.
Podobnou metodu praktikuje i Oprah Winfrey a Jack Dorsey. Ten naopak každý večer přemýšlí o tom, za co je vděčný. Že jsou jejich zvyky oprávněné a smysluplné naznačují i výzkumy, které ukazují, že vděčnost může mít pozitivní vliv na lidské duševní i fyzické zdraví.
2) Cvičení
Druhý ze zvyků, které Nadella ráno dělá, se také týká zdraví. Ano, už je to tady zase a pokoj s tím nedám, dokud nebudete všichni pravidelně cvičit. Nadella ráno zamíří do posilovny, kde 30 minut cvičí nebo běhá. Říká k tomu:
"Je to jen 30 minut, ale ten rozdíl je obrovský."
Že nejde jen o prázdná slova, opět dokládají výzkumy. Vyplývá z nich, že pravidelné cvičení je skvělým pomocníkem při boji proti stresu a že i pouhých 5 minut aerobního cvičení má pozitivní účinky. Kromě odbourávání stresu mají lidé, kteří cvičí lepší kondici, zdravější mozek a výkonnější kognitivní schopnosti.
Pokud ještě pravidelně necvičíte, nabízí se otázka, kolikrát si o tom ještě budete muset přečíst, aby vás to donutilo. Pozitivní účinky jsou jasně prokázané. Pokud je vyloženě nechcete, tak prosím. Ale už nehledejte žádné další tipy a rady, jak mít lepší den, jak se zbavit stresu, jak se motivovat a podobně. Zde máte jasné doporučení, tak se ho chopte a načerpejte z něj všechna pozitiva, která nabízí. Je to jednoduché – stačí se zvednout a jít cvičit. Nadella cvičí jen 30 minut denně, tak ani vy tomu nemusíte obětovat celý den.