21.12.2019 7 minut čtení

Několik pádných důvodů, proč by každý podnikatel měl začít den cvičením

Nezáleží, zda jste nadšenci do cvičení, nebo odpůrci jakékoli fyzické aktivity, protože pozitivní přínosy cvičení jsou nezpochybnitelně prokázané. Otázkou zůstává, zda konkrétně vy budete jejich přínosy čerpat. Zde jsou důvody, proč cvičit ráno.

Cvičení dokáže udržet vaši optimální váhu, stejně jako dokáže chránit a udržovat vaše zdraví, a to jak psychické, tak fyzické. Do značné míry ale umí přispívat i ke zlepšení výkonů (a výnosů) ve vašem podnikání.

Téměř jakákoli fyzická aktivita, ale cvičení především, stimuluje v mozku uvolňování hormonů pro zlepšení nálady, nárůst energie i pro boj proti stresu a nemocem. A zvláště prospěšné je být aktivní ráno. Některé výzkumy navíc tvrdí, že být vystaven rannímu světlu pomůže cítit se během dne energičtěji a naopak v noci lépe a kvalitněji spát.

Tyto věci mohou přispívat ke zvýšené pracovní produktivitě. Níže máte pár, doufám dostatečně podložených, důvodů, proč cvičit ráno a proč to bude mít vliv na váš pracovní úspěch.

Cvičení a produktivita

O tom už toho bylo napsáno mnoho. Pro zopakování jen úplný základ. Cvičení pomáhá bojovat s únavou a dokáže podporovat i klidný a soustředěný stav mysli. Ten zase zajistí, že dokážete odvést svou nejlepší možnou práci. Základní výhody cvičení jsou:

 • Dává více energie - Cvičení vás sice do určité míry vyčerpá, ale benefity jsou rozhodně větší, než trocha vydané energie. A navíc studie University of Georgia říká, že pouhých 20 minut cvičení s nízkou až střední zátěží (klidně jen svižná chůze), které se provádí třikrát týdně, dokáže zvýšit vaši energii o 20 procent a navíc ještě snížit pocity únavy o 65 procent. Účinky, které pociťujeme méně, ale jsou stejně důležité, jsou zvýšení krevního oběhu a posílení srdečního svalu, což zvýší vytrvalost nejen ve sportu, ale ve všech činnostech.
 • Zlepšuje náladu - Když máte svůj špatný den, je opravdu těžké dělat svou práci nejlepším možným způsobem. Cvičení ale může pomoci, protože zajistí stimulaci endorfinů, které se začnou uvolňovat. Výsledkem je minimalizace pocitu nepohodlí a naopak zvýšení pocitu pohody nebo spokojenosti. Odborníci American Psychological Association říkají, že tento účinek začnete cítit už po pouhých pěti minutách od začátku cvičení.
 • Pomáhá zvládat stres - To, že cvičení pomáhá stimulovat endorfiny, neznamená, že dobrý pocit a skvělá nálada zastíní ten špatný. Cvičení totiž aktivně pomáhá stres snižovat. Fyzická aktivita snižuje hladinu kortizolu a adrenalinu a pomáhá cítit se klidněji a uvolněněji. Zejména z dlouhodobého hlediska jde skutečně o přínosnou věc. Studie, která byla provedena na zvířatech, zjistila, že pravidelné cvičení nastaví mozek tak, že je pak méně reaktivní na stres.
 • Zlepšuje mozek - Neurovědci vědí, že fyzická aktivita v mozku stimuluje růst červených krvinek. Části mozku, které mají na starost paměť a přemýšlení jsou u lidí, kteří pravidelně cvičí o něco aktivnější, než u ostatních lidí. Alespoň to tvrdí odborníci z Harvard Health.

Proč jsou ranní tréninky nejlepší?

Cvičení zvyšuje produktivitu a pomáhá i v dalších ohledech, ale proč cvičit zrovna ráno? Zde je několik důvodů, proč by ranní cvičení mohlo být efektivnější než cvičení v jinou denní dobu.

 • Vynecháte méně tréninků - Aby se pozitivní účinky mohly projevit naplno, je potřeba u toho nějakou dobu vydržet. Jsou totiž kumulativní. Když budete důsledně pravidelně cvičit, budou účinky násobně lepší, než když si čas od času nepravidelně zacvičíte. A právě z toho důvodu je skvělé ranní cvičení. Nečekané schůzky či jiné nenadálé akce, se kterými předem nepočítáte, vám nenaruší vaše cvičení, protože ho už budete mít za sebou. Ráno je menší pravděpodobnost, že vám do cvičení něco vleze a budete ho muset vynechat.
 • Budete se cítit živěji - Samozřejmě, že cvičení nenahraní kvalitní noční spánek, ale zvýší se jím oběh krve a podpoří se stimulace endorfinů, což je ráno velmi přínosné. Celý den se budete cítit maximálně probuzení. A pokud svůj trénink provádíte venku, pak to platí o to více, protože, jak už bylo zmíněno výše, vystavení se rannímu světlu zvyšuje celkovou bdělost a napomáhá k lepšímu kognitivnímu výkonu.
 • V noci budete lépe spát - Ten kdo pravidelně cvičí, obvykle spí lépe než ten, kdo necvičí vůbec, nebo nepravidelně. A vypadá to, že zejména ranní cvičení by mohlo být zvláště prospěšné. Studie Journal of Strength and Condition Condition Research totiž odhaluje, že lidé, kteří cvičí v brzkých ranních hodinách, v noci tráví více času v nejhlubším stádiu spánku. V porovnání s těmi, kteří cvičí odpoledne nebo večer, to bylo dokonce o 75 procent více času.

Jděte do toho

Možná je pro vás podnikání největší prioritou, takže nejspíše jste v pokušení začít svůj den tím nejnutnějším a hned se vrhnout do své práce. Zkuste ale vyzkoušet alespoň dva týdny každé ráno cvičit a následně sami posuďte, zda si všimnete rozdílu v náladě, produktivitě nebo stresu. Odhodlat se a začít, vám pomohou tyto tipy:

 • Cvičení jako první - než se podíváte do svého e-mailu, než začnete pracovat nebo než se podíváte do svých poznámek z předchozího dne, zacvičte si. Bez ohledu na to, jak hektické věci vás přes den potkají, budete mít svou porci cvičení za sebou.
 • Cvičení je priorita - Pokud se zavážete ke cvičení, udělejte z toho prioritu. Schůzku byste klientovi nechtěli zrušit jen tak a do termínu setkání s ním si nenaplánujete něco jiného. Vyhradíte si ten čas na danou činnost. Udělejte to s cvičením stejně. Vyhraďte si na něj čas a počítejte s ním. Pokud to je nutné, zařaďte ho do svého seznamu úkolů a vyhraďte mu místo v kalendáři.
 • Eliminujte překážky - Pokud chcete jít do posilovny nebo jiného komerčního zařízení, využijte to, které máte po cestě do práce. Jestliže chcete cvičit doma, připravte si oblečení už den předem, ať ho ráno nemusíte hledat. Výmluva, že jste nemohli najít oblečení, není přijatelná.
 • Odměňte se - Dopřejte si čerstvou šťávu z ovoce, dílek čokolády nebo příjemnou koupel. Najděte, co máte rádi a tím se odměňte. Cvičení si tak brzy spojíte s odměnou a ta vám pomůže v ranní rutině vydržet, i když se vám zrovna nebude chtít. Odměna by neměla být hlavním hnacím motorem, ale někdy jako motivace přijde vhod.

#cviceni #podnikatel #rano #uspech #motivace #inspirace #energie #psychika #osobnirozvoj

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jo, je to super, ale upřímně, komu by se chtělo, když vstává za tmy? Počkám si na jaro a pak zas začnu. Haha. Chronický odkládač, to je moje druhé jméno. :sweat_smile:
  +1
  • To mi trochu něco připomíná, já si totiž pro změnu slíbil, že začnu hned po novém roce :D
   0