Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.12.2019 4 minuty čtení

Seznamte se s Markusem Villigem, nejmladším zakladatelem firmy v hodnotě přes 1 miliardu dolarů – Boltu

V roce 2013 bylo Markusu Villigovi jen 19 let a právě absolvoval střední školu. Měl na výběr ze dvou možností: zaměřit se na studium nebo makat na podnikání. Hádejte, jakou si zvolil...

„Vypadá to, že jsem se rozhodl správně,“ směje se nyní 26letý Villig. Šest let poté, co byla společnost Bolt založena, se Estonec stal nejmladší osobou v Evropě, která vytvořila společnost v hodnotě přes 1 miliardu dolarů.

Bolt versus Uber

A jak se zvýšila hodnota Boltu, zvýšily se i Villigovy ambice. Nyní říká, že je čas překonat Uber.

Bolt má stále ještě před sebou kus práce, aby dosáhl stejné úrovně jako jeho soupeř ze Silicon Valley. Aplikaci Boltu používá asi 25 milionů lidí, kdežto Uber má po celém světě 95 milionů zákazníků.

Bolt však od skromných začátků v jeho rodném městě dosáhl pozoruhodného pokroku. „Na začátku to bylo nesmírně těžké,“ říká Villig. „Prvních pár měsíců jsem chodil po ulicích Tallinnu a získával si taxikáře jednoho po druhém. Než jsem k sobě přetáhl prvních 100 řidičů, zabralo mi to celé léto.“

V té době byl Bolt, původně známý jako mTakso, pouze službou pro taxikáře. Nabízel řidičům, kteří používali „oldschoolové metody“, alternativu ke call centrům a dispečinkům. 

„Bylo to opravdu moje první zaměstnání. Myslím, že výhodou toho, když jste mladí, je, že jsi velmi naivní. Říkal jsem si: Jak těžké asi může být řídit tým stovek lidí? Prostě jsem si za tím šel a učil se průběžně.“

Bylo to rozhodnutí, které by Villig nemohl udělat bez podpory svých rodičů, kteří vůbec nebyli podnikatelé, ale stejně mu půjčili 3000 eur, aby mohl začít s podnikáním.

Ukázalo se, že to byla chytrá investice. Podle posledních informací je hodnota Boltu kolem 1,5 miliardy dolarů, přestože se společnost ještě stále nedostala do zisku a nyní má stovky tisíc řidičů.

Třetí nejbohatší muž v Estonsku

O Villigovi samotném se říká, že má ve všech svých aktivech a pasivech asi 200 milionů eur, což z něj činí třetího nejbohatšího muže v Estonsku. Přese všechen úspěch je ale Boltu trnem v oku společnost Uber.

Někteří lidé se ptají, jestli Bolt zkrátka nepřišel příliš pozdě. Uber je tu totiž už od roku 2010. Do Evropy expandoval o dva roky později a od té doby zvyšuje svůj podíl na trhu. Když Bolt znovu vyjel do Londýnských silnic po kauze z roku 2019, na kterou si určitě vzpomínáte, analytik Morgan Stanley řekl, že to na Uber téměř nemělo materiální vliv.

Bolt se zaměřuje na evropský a africký trh

„Když firma s monopolním postavením získá přílišné sebevědomí, často zleniví,“ namítá Villig. „My se zaměřujeme spíše na evropský a africký trh. Na lokálnost. V Evropě pro řidiče platí poměrně striktní regulace. Ne v každém městě je neomezený počet řidičů, takže se o ně musíte dobře starat, aby s vámi zůstali roky.“

Tím Villig myslí, že řidičům nabízí větší provizi než jeho rivalové. Také jim dává bonusy. Tyto podmínky letos přesvědčily přes 30 000 řidičů v Londýně, kam společnost úspěšně expandovala, zatímco Uber zde dostal zákaz provozu.

Ale někteří řidiči namítají, že u Boltu zákazníci platí méně než u Uberu a určité bonusy dostanete, pouze když splníte minimální počet jízd. Takový, kterého je v zácpách a slabších měsících velmi těžké dosáhnout.

„Naši řidiči si v konečném důsledku vydělají víc,“ trvá na svém Villig. „A jsou spokojení. A spokojený řidič je hlavním předpokladem pro spokojené zákazníky.“

Ať už je to jakkoliv, tento byznys model Boltu zařídil expanzi do 30 zemí během posledních 6 let. Díky tomu se Bolt připojil k rostoucímu seznamu úspěšných estonských technologických firem jako Skype, Transferwise nebo Pipedrive.

A stejně jako výše jmenované firmy, i Bolt stále častěji přitahuje zájem amerických investorů, kteří vidí velkou příležitost v tom, zopakovat evropský úspěch Bolt ride-sharingu i v Americe. Ale podle Villiga je americký trh příliš přesycen Uberem a Lyftem, a tak se prozatím expandovat do Ameriky nechystá.

#byznys #inspirace #bolt #uber #podnikani #uspech #markusvillig

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
9 minut
4 minuty
4 minuty
8 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
16 minut