28.12.2019 3 minuty čtení

Elon Musk neměl peníze na opravu svého prvního auta, tak ho opravil sám z dílů z vrakoviště

Nebyl vždy bohatý, ale vždy měl rád auta, a tak když potřeboval opravit své první auto a neměl peníze, poradil si a využil díly z vrakoviště. S jejich pomocí auto opravil.

Dnes je generálním ředitelem společnosti Tesla, jež vyrábí elektromobily, ale dříve tomu tak nebylo. Automobilka Tesla byla založena v roce 2003. Musk jako CEO působí od října 2008. Auta ale měl rád ještě dlouho před tím.

Jako důkaz svědčí fotografie, kterou na začátku prosince letošního roku na Twitteru zveřejnila Elonova matka, Maye Musk. Je na ní zachycený Elon Musk, kterému je zhruba 24 let a snaží se opravit auto. Maye vhodně přidala popis, který zní asi takto: "A lidé říkali, že o autech nic nevíš."

 

K příspěvku se záhy vyjádřil i sám Elon a napsal, že si nemohl dovolit zaplatit opravu v servisu, tak auto opravil z dílů z vrakoviště. Dodal: "Je ironií, že jsem vyměňoval rozbité boční okno. Kruh se uzavřel.“ Tím odkazoval na nedávné představení Cybertrucku, při kterém bylo rozbito právě boční okno, ačkoli Musk tvrdil, že je „nerozbitné“.

Auto v tweetu Maye Musk, které Elon opravoval, bylo BMW 320i z roku 1978. Podle jednoho zdroje si ho Musk koupil v roce 1993, podle jiného až o rok později. Zaplatil za něj 1400 dolarů.

 

Jak bylo okno na Muskově BMW rozbito? Tenkrát netestoval jeho výdrž a byl v tom zcela nevinně. Za rozbitým okénkem totiž stáli zloději autorádií. Ukradli ho i z Elonova auta. Prý mělo hodnotu asi 20 dolarů. Kromě nového rádia a okénka vůz také později dostal místo čtyřstupňové převodovky pětistupňovou.

Když byl vůz později nabourán, tak ho Elon vyřadil. V nehodě zapojen nebyl, automobil měl údajně půjčený jeho stážista. Zato přímo sám Musk stál za nehodou jiného svého automobilu. Kromě BMW si totiž časem pořídil další vozy. Když mu bylo 28 let, prodal společnost Zip2 a přišel si na 300 milionů dolarů. Chtěl se odměnit a tak si pořídil McLaren F1.

 

Šlo o legendární automobil, kterého se vyrobily jen desítky kusů. Ostatní majitelé zřejmě měli McLaren F1 jako výstavní model v dobře zabezpečené garáži, ale Musk ho měl na denní ježdění. Během jednoho roku s ním najel přes 17 tisíc kilometrů, což po exempláři Mr. Beana pravděpodobně bude největší nájezd tohoto vozu.

Jedna jízda se ale Muskovi málem stala osudnou. Vezl spoluzakladatele PayPalu Petera Thiela a ten se ho zeptal, co takový vůz umí. Následovala nehoda v rychlosti 129 kilometrů za hodinu. Oba vyvázli bez zranění, ale auto bylo téměř na odpis. A navíc, zcela nepochopitelně, nebylo pojištěné. V té době šlo pořídit zhruba za 10 milionů korun. Dnes se v aukcích ceny dostávají na sumu přesahující 350 milionů korun.

 

Ačkoli McLaren F1 nezamířil do šrotu, do oprav se Musk nepustil, nicméně prý neví, co přesně se s jeho vozem následně stalo. Pravděpodobně zamířilo k novému majiteli. Zarážející na tom je fakt, že Musk neměl auto pojištěné a že se bezprostředně po nehodě údajně smál. To říká Peter Thiel, který s ním jel, ale Musk si to nevybavuje. Přiznává ale, že jak byl v šoku, mohl se smát.

#elonmusk #musk #auto #tesla #oprava #aktuality #bmw #mclaren #nehoda

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Kutil vizionář, ideální kombinace :)) btw ten McLaren, pokud mám správné info, stál původně kolem 30 milionů korun a dnes nejdražší by měl být z roku 2008, který se vydražil za částku kolem 100 milionů korun.
    0
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
2 minuty
9 minut
2 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
10 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
2 minuty
9 minut
2 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
10 minut