27.12.2019 10 minut čtení

Tisíce nebo dokonce miliony nových zákazníků? Tento návod na Instagram vám s tím pomůže

Pokud jste si zoufali, že už je pět minut po dvanácté a instagramový vlak vám ujel, mám pro vás dobrou zprávu! Stále ještě můžete se svou firmou naskočit na tuto trendy vlnu a udělat ze své značky instagramový lovebrand.

V samotném Česku má nyní Instagram více než 2 milionu uživatelů a i když neděláte byznys ve fashion, food či beauty oblasti, své potenciální zákazníky a fanoušky tam nepochybně najdete.

Pojme se nyní společně podívat na to, jak s vaší firmou na Instagramu zazářit:

0. Založte si Instagram

Možná se to zdá zbytečné, ale pro jistotu to zde uvedu. Základem je samozřejmě založení profilu na Instagramu, ale kromě toho jsou potřeba další detaily, které by člověk mohl podcenit. Například si založte Business profil, kde máte k dispozici mnohem více nástrojů, než u normálního uživatelského profilu.

Stejně tak se snažte udělat své první sledující ze stávajících zákazníků a návštěvníků webu, takže přidejte výzvu ke sledování do patičky webu a třeba i do newsletteru. Při více než 2 milionech uživatelů je opravdu velká šance, že je většina vašich zákazníků na této síti aktivní a tak pro ně nebude problém začít vás sledovat. To dodá hned od začátku vašemu profilu na důvěryhodnosti.

1. Jasné a přehledné bio

Samotná hlavička bude v drtivé většině případů rozhodovat o tom, zda vám potenciální sledující dá šanci, nebo z profilu odejde rovnou. Pokud jsou v tomto tradiční sociální sítě nekompromisní, pak Instagram je přímo brutální. Je to obrazová sociální síť, takže na stylu a designu záleží mnohem víc, než kdekoli jinde.

Název profilu a oficiální logo jsou základem, který snad ani nemusím zmiňovat. Přesto mnoho firem, zejména těch začínajících a ne tolik známých, dělá tu chybu, že se snaží být po vzoru zavedených značek přehnaně kreativní, což nakonec končí tím, že se jim sice občas podaří získat mnoho sledujících, ale ti jsou často nerelevantní a jejich potenciální nákup je spíše v rovině sci-fi.

Vy chcete relevantní sledující s potenciálem zařadit se mezi vaše loajální zákazníky, takže budete v hlavičce kreativní pouze do té míry, aby bylo i nadále jasné, kdo jste a co děláte.

Využijte naplno také samotný popis stránky, který umožňuje nejen návštěvníky stránky seznámit s vaším posláním, ale také je může rovnou odkazovat na nějakou připravenou landing page. Toto byste nikdy neměli vynechat a naopak si dát záležet na tom, aby například fanoušci Instagramu cítili, že jsou pro vás speciální.

Pokud máte tu kapacitu, nebojte se vytvořit landing page na vašem webu přímo pro návštěvníky z Instagramu, kteří díky tomu získají například slevu nebo dárek.

Pokud prodáváte nějaký fotograficky zajímavý produkt, vytvořte si vlastní originální hashtag a vyzvěte uživatele, aby se fotili s vaším produktem a přidávali k tomu tento hashtag. V návaznosti na to můžete pořádat různé soutěže a další aktivity, která dostanou váš brand do povědomí.

Inspirujte se například u Airbnb:

 

2. Jednotný styl

Pokud budete mít krásně vyplněné bio a nepřehlédnutelné firemní logo, ale váš seznam příspěvků bude vypadat jako měsíc neuklizený pokoj teenagera (využijte vlastní představivost), nemůžete se divit, že budete nové sledující sbírat jen těžko.

Obecně platí, že hlavičkou si získáte uživatelovu pozornost, ale teprve stylem stránky ji udržíte a zvýšíte tak šanci, že se z něj stane váš nový sledující a potenciální zákazník.

Snažte se tedy o to, aby váš feed působil vždy jednotně a ideálně minimalisticky, tzn. žádná barevná divočina, nepřehánět to s textem na fotkách apod. Ideální je, pokud fotky jasně vystihují váš byznys a barevně odpovídají barvám firemním. Není nic lepšího, než když uživatelé poznají váš příspěvek ve feedu už jen podle samotného stylu.

Abyste si v tomto směru pomohli, neváhejte využít nespočet aplikací, které se dají zdarma stáhnout do telefonu. Se samotným editorem na Instagramu se zase tolik parády udělat nedá. Případně pokud si můžete dovolit ten luxus, že vám bude příspěvky na Instagram zpracovávat přímo grafik, využijte to.

A tak jako budete mít jednotný styl pro design svých příspěvků, najděte si jednotný styl také pro jejich popisky, případně i hashtagy. Popisky by měly být jasné, stručné a pokud to půjde, tak i vtipné. Hlavně nenuťte uživatele přemýšlet, na to na Instagramu není čas.

Ohledně hashtagů existuje mnoho a mnoho teorií a vybrat jednu ideální variantu je téměř nemožné. Měli byste si však najít takové, které nejsou používané v milionech, ale jasně vystihují váš obor a lépe vás podle nich najdou potenciální sledující. A počet? Pokud takových najdete 20, využijte je. Nesnažte se však zaplnit příspěvek hashtagy jen proto, aby to vypadalo cool.

Jak vypadá jednotný a lehce poznatelný styl ukazuje například Oreo, které si sice hraje s barevnými kombinacemi, ale tak šikovně, že celkový styl působí stále velmi příjemně. A hlavně uživatelé ve svém feedu poznají brand okamžitě. 

 

3. Publikujte pravidelně

Na Instagramu to žije a jakmile o vás vaši sledující třeba i několik dnů neslyší, zapomenou, že vůbec existujete. Průměrný uživatel sleduje stovky dalších účtů a věřte tomu, že drtivá většina z nich se jim bude ukazovat mnohem častěji.

Aby na vás uživatelé nezapomněli, je potřeba udržovat určitý pravidelný rytmus příspěvků. Jako nejlepší se podle mnohých doporučení ukazuje každodenní publikování, případně i dvakrát za den, pokud na to má firma kapacitu. Na druhou stranu samozřejmě platí, že byste své sledující neměli vyloženě spamovat mnoha příspěvky denně.

Pokud případně máte dostatek materiálu, nápady a čas, neváhejte využít stories, což je šikovný doplněk, jak se sledujícím připomenout a přitom nezaspamovat jejich feed. Ve stories už nemusíte být tak designově striktní, jako u klasických příspěvků, takže využijte texty, ankety, fotky „ze zákulisí“ a vše zajímavé, co vás napadne. Stories jsou skvělé pro navázání bližšího kontaktu s followery. Díky anketám můžete dělat vlastní průzkumy, které vám mohou pomoci například při vývoji nových produktů.

V ideálním případě se tedy snažte o jeden až dva klasické příspěvky denně a k tomu o nejméně jednu stories každých 24 hodin, abyste uživatelům nikdy nezmizeli z horní lišty a oni vás tak stále měli na očích.

A nezapomeňte v tomto případě také využít nástroje, které máte v rámci Business účtu k dispozici. Ty vám například ukáží, kdy jsou vaši sledující na síti nejaktivnější. Pokud budete vytvářet kvalitní příspěvky, ale dávat je na Instagram v čase, kdy není moc lidí online, zbytečně tím ztrácíte dosah. Najděte si tedy nejlepší čas pro své publikování a toho se pravidelně držte.

4. Buďte součástí komunity

Tento krok je samozřejmě snazší realizovat, pokud jste na Instagramu sami za sebe, kdy můžete dávat nezávisle najevo svůj názor, komentovat, odpovídat, radit, přičemž se nemusíte příliš zaobírat tím, co si o vás lidé pomyslí. Ale v konečném součtu se praktikování stylu "být sám sebou " hodí i pro firmu. 

Je velmi důležité, abyste byli aktivní i mimo svůj profil. Teprve potom roste šance, že si vás všimnou další uživatelé a začnou vás sledovat. Proto ani s firemním profilem neváhejte komentovat příspěvky podobně zaměřených stránek či pro vás zajímavých uživatelů. A nejen to, pokud dokážete opravdu lidsky konverzovat se zajímavými uživateli skrze jejich Stories, šance na to, že vás také začnou sledovat, vzroste enormně.

Takový styl aktivity si sice žádá svůj čas, ale věřte tomu, že se vám mnohonásobně vrátí. Instagram má (zatím ještě) mnohem lepší dosah příspěvků, než jeho mateřský Facebook, proto má poctivé sbírání sledujících stále ještě smysl.

5. Spolupracujte

Jakkoli by to mohlo vypadat, že všichni influenceři na Instagramu už jsou rozebraní a jejich ceny za spolupráci dosahují nekřesťanské výše, není to pravda. Každý den se rodí nové a nové hvězdy, které mohou snadno váš produkt během chvilky dostat k tisícům dalších uživatelů.

Vy byste měli vyhledávat spolupráci ve dvou rovinách. Pokud to váš produkt dovoluje, pak se snažte vyhledat vlivné uživatele. Nemusí to být nutně ti se stovkami tisíc sledujících, protože tam engagement rate klesá trestuhodně nízko, ale spíše se snažte najít takové, kteří nejsou jen pasivní, ale jsou opravdu aktivními členy komunity a jejich sledující aktivně reagují na jejich příspěvky.

Na druhé straně se snažte vyhledávat stránky s podobným zaměřením a s nimi si vzájemně sdílet příspěvky. Samozřejmě to nepůjde s přímou konkurencí, ale pokud například prodáváte zájezdy, najdete na Instagramu mnoho stránek s cestovatelskou tématikou. Poskytněte pěkné fotky vy jim a naopak vy u sebe zveřejněte jejich fotky.

Pokud máte navíc například blog na svém webu, není nic jednoduššího, než udělat článek na téma „10 instagramových účtu na téma XY, které stojí za to sledovat“ a s těmito účty se domluvte, že oni na oplátku přidají k sobě nějaký příspěvek s odkazem na vás nebo zmínku ve stories.

Buďte aktivní, buďte kreativní, buďte vidět. Instagram by měl mít pevné místo ve vaší marketingové komunikaci a jednoznačně platí, že čím více svého času mu budete věnovat, tím více se vám toho vrátí.

#podnikani #marketing #brand #instagram #propagace #reklama #socialnisite

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.