26.12.2019 9 minut čtení

Udělejte ze svých zájmů úspěšný byznys. Těchto 5 žen to dokázalo

Do byznysu patří jen muži? To už dávno neplatí. Zde je 5 příkladů žen, které dokázaly ještě něco více, než se jen prosadit v byznysu. Dokázaly vzít svou zálibu a udělat z ní úspěšné podnikání. Co by si přály vědět, když začínaly?

Někdy se může zdát nemožné udělat ze svého zájmu výdělečnou činnost. Ale z příkladů níže uvidíte, že to lze. Možná nejde o miliardové byznysy, ale vydělávat dobré peníze tím, co vás baví je většinou lepší, než vydělávat hodně tím, co vás nebaví.

Alexandra Stapleton-Smith

 

Alexandra Stapleton-Smith píše svůj blog a točí videa na YouTube. Její první video mělo skutečně mizernou kvalitu, ale dokázala se během krátké doby vypracovat. Z Anglie se před dvěma lety s rodinou přestěhovala do USA a teprve tam se začala učit o tom, jak dělat videa. Také si vytvořila webové stránky, které jsou dnes dokonce oceněné v komunitě sociálních médií.

Jednoduchá videa ve kterých například doporučuje různé tipy na vyrábění mají na YouTube tisíce zhlédnutí. Většinou v nich vystupuje osobně Alexandra a může tak být i příkladem ženám v tom, že není třeba postava modelky a míry 90-60-90, aby bylo možné se na internetu prosadit.

Možná ale stále nemáte odpověď, jak se ke svému nápadu Alexandra dostala. Ve své práci byla úspěšná a stejně tak i její manžel. Měli jednu dceru, čekali další a chtěli se přestěhovat do Indie kvůli práci. V té době ale Alexandra vážně onemocněla. Kvůli tomu přišla o práci. Manžel ale dostal nabídku na práci v USA, to byl důvod jejich stěhování. Alexandra ale neměla pracovní vízům a tak z nudy četla spoustu inspirativních blogů. Jednoho dne přišlo rozhodnutí, že chce také blogovat. Koupila si knihu o tvorbě webu na WordPressu a za pomoci manžela udělala první video. A tím už jsme u jádra vzniku jejího byznysu.

Co by si přála vědět, než začala?

 • Nic není přes noc - mohla bych jen sledovat konkurenci a vidět, jak jim rostou miliony odběratelů, zatímco já jich mám tisíce a říkat si, že něco dělám špatně. To by ale bylo špatně. Musela jsem soustředit sama na sebe.
 • Je těžké najít dobrý personál a nejde jen o to, kolik jim zaplatíte - někdy jsme na něco najali špatné lidi a ty nejdražší investice často byly ty nejhorší. Použijte svou intuici a nenechte se zapojit do něčeho, kvůli čemu se nebudete cítit dobře.
 • Nemůžete se zavděčit všem - chtěla jsem mít skvělý blog pro kutily, pro řemeslníky, o životním stylu i o receptech a tak dále. V začátku jsem se ale nemohla věnovat všemu, takže jsem se musela rozhodnout začít s jedním z toho. Vybrala jsem si to, v čem jsem nejlepší.
 • Nemůžete dělat všechno najednou - najednou jsem měla 20 různých podnikatelských nápadů, které jsem chtěla uskutečnit. To ale nejde. Nejprve jsem musela najít to, co stálo za investování času a financí.

Carla Lylesound

 

Své podnikání založila na ručním vyrábění pohlednic pro každou příležitost. Jsou vtipné, drzé, barevné i s různými vzkazy. Jaká cesta vedla k úspěšně fungujícímu obchodu?

Carla brzy přišla o otce, takže ji a její dvě sestry vychovávala matka. Byla tichý a kreativní člověk, ale když pracovala pro druhé lidi, cítila se nešťastná. Střídala práce a hledala tu, kde se bude cítit dobře. Hledání úspěšné nebylo a skončilo hlubokou depresí, kterou diagnostikoval i lékař spolu s posttraumatickou stresovou poruchou.

Zkusila proto začít pracovat na sebe. Nebrala to moc vážně, ale vyrábění pohlednic vnímala jako terapeutickou činnost, která jí skutečně pomáhala. Uspokojovalo ji, že její tvorba lidem přináší úsměv, a to jí stačilo. Ale objednávky se začaly hrnout. V tu chvíli jí došlo, že by se tím mohla doopravdy dobře živit a začala pro to podnikat potřebné kroky. Snažila se napodobit již zavedené a fungující obchodní praktiky ostatních a povedlo se.

Co by si přála vědět, než začala?

 • Podnikání je horská dráha - jednou jste nahoře a jednou dole. I s vaším nejlepším úsilím se vše může rozpadnout. Musíte na to být mentálně připravení.
 • Něco je potřeba obětovat - podnikání vždycky vyžaduje spoustu obětí. Jednou z největších obětí je čas, který nemůžete věnovat své rodině. Neustále si připomínejte, proč to děláte a pokud nevíte, jděte za rodinou.
 • Oslavujte malá vítězství - v podnikání je mnoho ztrát a neúspěchů. Nezapomeňte proto oslavovat malá vítězství, protože to jsou krůčky k vašemu cíli.
 • Postarejte se o sebe mentálně - podnikání je sice vzrušující, ale také stresující a děsivé. Mějte terapeuta nebo kouče a starejte se dobře o své fyzické i psychické zdraví. Ovlivní to vaše úspěchy.
 • Vyjadřujte vděk - lidem, kteří vám pomáhají, nezapomínejte vyjadřovat vděk. Dejte jim vědět, že si jich ceníte. I vy sami se pak budete cítit lépe.

Chris Englert

 

Je autorkou knih o turistice a parcích, založila dva blogy, vede pěší túry a zastává další funkce související s turistikou. Jak se k tomu dostala? Chris je a vždy byla vášnivou cestovatelkou, ale nikdy ji nenapadlo, že by se něčím podobným mohla živit. O cestování založila blog, aby si její rodina a přátelé mohli číst o jejím cestování.

Přestěhovala se do Denveru a s blížícím se odchodem do důchodu si prohlížela turistické mapy (které v ČR máme perfektně zpracované, ale jinde tomu tak není) a přemýšlela, kam ty stezky asi vedou. V tu chvíli přišel AHA-moment. "Kdo jiný by to ještě chtěl vědět?" A tím vznikl nápad, který proměnil její vášeň na byznys.

Co by si přála vědět, než začala?

 • Poslouchejte svou intuici - když jsem úplně poprvé přišla s myšlenkou, že bych se mohla živit pěší turistikou, lidé si nemysleli, že to je možné.
 • Vytvořte si podnikání ze svých tří oblíbených věcí - Chris miluje jíst, chodit, a učit se. Z toho důvodu se pustila do shánění domény EatWalkLearn.com. Sice byla obsazená, ale Chris se nevzdala. Kontaktovala majitele a doménu koupila.
 • Vybírejte klíčová slova - SEO odborníka si najala až po třech letech, během kterých vytvořila mnoho zbytečného obsahu. Časem ale vytvořila nový web, který doslova zapadl do srdce Denveru.

KJ Kruk

 

Dnes je autorkou a ilustrátorkou uznávaného románu pro děti Leo Gray and the Lunar Eclipse. Kromě toho zajišťuje mezinárodní stipendia mladým talentovaným dětem a pomáhá jim uskutečňovat své sny. Jak se k tomu dostala?

V mládí ráda malovala, kreslila i psala. Absolvovala dokonce střední školu umění, ale tím s kreativní činností skončila a začala vydělávat v oblasti nemovitostí a pohostinství. Pak ale náhle dostala nápad na dobrý příběh, který okamžitě začala psát. Považovala to ale jen za zábavu a pokus vrátit se ke svému uměleckému já.

Myšlenky na publikování knihy neměla, protože nenavštěvovala školu, kde by se nějak více studovala gramatika nebo poezie. Jakmile ale dopsala poslední kapitolu, došlo jí, že má plnohodnotnou knihu. V tom okamžiku si vzpomněla na své mládí a umělecké sklony. Vzdala se svého současného podnikání a začala kontaktovat literární agenty, aby mohla knihu publikovat.

Co by si přála vědět, než začala?

 • Ovládejte svůj čas - ať jde o cokoli, naučte se říkat "ne", ať máte čas na to, co je pro vás skutečně důležité.
 • Mysli jako vědec, chovej se jako umělec - prozkoumejte, co dělá vaše firma. Prozkoumejte, co dělá vaše konkurence, a nabídněte něco jiného. Nesnažte se bezhlavě napodobovat druhé.
 • Zazařte - ať už děláte cokoli, jste jedineční a není nikdo jako vy. Vložte do svého podnikání špetku své osobnosti a tím se odlišíte od všech ostatních.

Katie Blomquist

 

Vyrostla v Los Angeles, vystudovala sociologii na univerzitě a mohla tak před sebou mít slibnou kariéru. S ní také začala a 5 let pracovala v marketingu. Později si ale uvědomila, že cítí touhu pomáhat lidem změnit jejich život k lepšímu. Co ji k tomu vedlo?

Od marketingu se dostala k učení, ale na jaře 2016 zažila narozeniny jednoho chlapce ze své třídy a on si přál nové kolo. Ze svého platu si nemohla dovolit ho koupit, ale přemýšlela, kolik dalších dětí v její škole nemá vlastní kolo, a to jí začalo trápit. Uvědomila si, že většina z nás má radostné vzpomínky na dětství a jízdu na kole si s ním spojujeme a bereme to jako samozřejmost. Jenže zjistila, že 95 procent dětí z její školy žilo pod hranicí chudoby.

Povedlo se jí vybrat 80 tisíc dolarů a všem 650 studentům její školy koupila nové kolo, helmu a zámek. Považovala to za hotovou a ukončenou akci, ale její počin sklidil velký úspěch, se kterým se dostala i do médií. Pak založila Going Places a prostřednictvím této organizace pomáhá dále.

Co by si přála vědět, než začala?

 • I když jde o neziskovou organizaci, stále jde o podnikání a lidé na vás mohou křičet jako v jiném byznysu - naivně jsem si myslela, že mám kolem sebe bariéru, když z neziskové organizace nemám prospěch, ale není to tak.
 • Na začátku bylo snazší získat peníze - počáteční kampaň veřejnost vnímala jako hezkou věc, kterou učitel dělá pro studenty, ale nyní to vnímají jako podnikání, což je pro některé dost frustrující.
 • Na slíbený dar se nespoléhejte - jednou jsem tu chybu udělala a málem jsem kvůli tomu musela zrušit celý velký nákup. Se slíbeným darem nepočítejte, a když přijde, můžete ho brát jako bonus.

#podnikani #byznys #tipy #rady #doporuceni #zabava #prace

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.