23.12.2019 6 minut čtení

CEO Boeingu zodpovědný za smrt 346 lidí končí, společnost má bez něj větší šanci dostat 737MAX opět do vzduchu

Letošní rok byl pro výkonné ředitele nemilosrdný. Svou funkci muselo opustit více než 1300 lidí, kteří se ještě v lednu honosili titulem CEO. Nyní se k nim přidal i CEO Boeingu Dennis Muilenburg, který společnosti připravil katastrofální rok.

Boeing v pondělí oznámil, že Muilenburg s okamžitou platností končí a 13. ledna jej nahradí dosavadní prezident společnosti David Calhoun. Boeing tak doplnil dlouhatánský seznam významných společností, které letos z různých důvodů vyměnily svého výkonného ředitele. Patří sem například WeWork, Nike, eBay, MetLife, Colgate-Palmolive, Warner Bros., Mozilla, Guess, HP, Kraft Heinz, Under Armour, Wells Fargo, McDonald's či Alphabet.

Americký výrobce letadel má za sebou z pohledu PR a své pověsti na trhu katastrofální rok a čeká ho dlouhá cesta, pokud chce svůj status neochvějné globální jedničky leteckého průmyslu získat zpět. Aktuálně mu totiž příliš nevěří investoři ani regulační úřady.

Celý kolotoč pohrom spustily už milionkrát omílané dvě letecké havárie z loňského října a letošního března. V obou případech havaroval nejprodávanější model společnosti Boeing 737 MAX a na palubách obou letů zahynulo 346 osob. Následovalo uzemnění všech strojů a vyšetřování příčin které odhalilo softwarovou chybu na straně výrobce. 

Objevily se i informace o tom, že k nedbalosti došlo kvůli spěchu a snaze dostat modernizovaný model vlajkové lodi Boeingu co nejdříve do vzduchu a k zákazníkům. Dalším problémem měl být nedostatečný výcvik pilotů, kterým společnost tvrdila, že jim na přeučení na nový model 737 stačí hodinová lekce. Mnoho z nich tak vůbec netušilo, jak automatický systém stabilizace uvnitř letadla, který stál za oběma haváriemi, funguje, ba pravděpodobně ani to, že jím letadlo vůbec disponovalo.

Společnost se už řadu měsíců snaží od Federálního úřadu pro letectví (FAA) získat povolení, aby letouny 737 MAX mohly zpět do vzduchu, avšak marně. Aerolinky i Boeing počítají ztráty, zákazníci kupující letadla pomalu přecházejí ke konkurenčnímu Airbusu a v září byly navíc u předchozí generace 737 s označením NG objeveny v oblasti spojů trupu s křídly mikro-praskliny způsobené únavou materiálů. Tato zpráva PR společnosti rozhodně nepomohla.

Délka vyšetřování tento měsíc Boeing donutila k rozhodnutí pozastavit od ledna až do odvolání výrobu modelu 737 MAX, které nemohou do vzduchu, a tak se hromadí ve skladech výrobce.

Muilenburg působil jako CEO společnosti od roku 2015 a vypracoval se sem až z pozice internisty. Letos v říjnu jej představenstvo zbavilo titulu prezidenta, aby se mohl plně zaměřit na získání potřebných povolení, které by uzemněné 737 MAX dostalo zpět do vzduchu. Celý proces se však nadále protahuje a představenstvu tak zřejmě došla trpělivost.

Uzemněné Boeing 737 MAX společnosti Smartwings, které čekají odstavené na pražském letišti. Foto: ČT24

Dle některých komentátorů neměl v tuto chvíli již Boeing prakticky na vybranou. Existuje totiž i varianta, že dokud byl u kormidla společnosti člověk, pod jehož dohledem ke zmíněným pochybením došlo, neměl FAA zájem dovolit problematickým letadlům opět vzlétnout. Změnou vedení se Boeing zřejmě snaží veřejně ukázat, že je připraven otočit list a začít nanovo a lépe.

Na zprávu pozitivně reagovaly i akcie společnosti, které přidaly více než 2,5 %.

Muilenburg je letos už druhou vysoce postavenou osobou společnosti, která za fiasko okolo 737 MAX zaplatila. Na podzim byl odvolán i šéf komerční divize Kevin McAllister, který měl dohled na výrobu těchto letadel na starost.

Jako by toho nebylo dost, zažil poslední víkend před Vánoci Boeing další zklamání, když jeho vesmírná loď Starliner po startu mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zažehla své pomocné motory ve špatnou chvíli a dostala se na jiný než plánovaný orbit. Celá mise tak musela být odvolána. Lodi se naštěstí pro Boeing podařilo v pořádku vrátit a bezpečně přistát zpět na zemi.

Kapsule Starliner po přistání ze zrušené mise; Foto: NASA/Bill Ignalls

Do 13. ledna bude na pozici CEO Boeingu působit dočasný CFO Greg Smith, který v pondělí zaslal všem zaměstnancům následující dopis:

---------------------------------------------------------------------------

Colleagues, This morning, Boeing announced leadership changes made by our Board of Directors:

Dave Calhoun, currently Chairman of the Board, will become Chief Executive Officer of Boeing on January 13, 2020.

Larry Kellner, currently a Board director, will become Chairman of the Board effective immediately.

Dennis Muilenburg has resigned from his positions as CEO and Board director effective immediately.

I will serve as interim CEO during the brief transition period as Dave Calhoun prepares to assume leadership of the company.

The Board determined that a change in leadership was necessary to restore confidence in the company moving forward and that we will proceed with a renewed commitment to full transparency, including effective and proactive communications with the FAA, other global regulators and our customers.

On a personal note, I want to extend my deep gratitude to Dennis for his deep and abiding commitment to Boeing as CEO over these past four years, and for his nearly 35 years of service to the company. Dennis gave his all to the company under extraordinarily difficult circumstances. I look forward to working closely with Dave Calhoun, whom I have known for a very long time.

Dave and I share a mutual respect for one another, and I know we will work well together as we chart a new direction for Boeing. This has obviously been a difficult time for our company, and our people have pulled together in extraordinary ways. Over the next few weeks as we transition to new leadership, I am committed to ensuring above all that we meet the needs of our stakeholders – especially our regulators, customers and employees – with transparency and humility.

I am confident in our new leadership and I believe in our team -- we have a plan in place, and it is very important that all of us remain focused on the tasks at hand. While this has been an extremely difficult year for all of us at Boeing, I firmly believe we are taking the right steps to reinforce the best in our values and to put the Company on the right path for a strong future. While today brings important changes for our company, I am also reminded of the many things that will remain exactly the same.

We will continue to operate according to our purpose and values in service of our customers, business partners, regulators, and other stakeholders. I want to thank you for going above and beyond expectations during what has been an extremely challenging year. I hope you are able to enjoy some time with loved ones and friends during these holidays. I am so proud to work alongside you all as part of this great company.

Greg

---------------------------------------------------------------------------

#aktuality #boeing #ceo #737 #737max

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.