Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
23.12.2019 5 minut čtení

Co by každý (především podnikatel) měl vědět o vizuálním vyhledávání?

Jestliže nakupujete na internetu, pak by vás téma vizuálního hledání mělo zajímat. A pokud na internetu prodáváte, je doslova nutné o tom zjistit více informací a jít s dobou, protože konkurence nepočká.

Svět e-commerce je dnes stále ještě založen na klíčových slovech. Společnosti většinou za PPC kampaně utrácejí velké peníze. Přichází ale nová doba a hledání klíčových slov možná nahradí vizuální vyhledávání.

Dejme si hned jednoduchý příklad. Když budete hledat smartphone, bude hledání pomocí klíčových slov fungovat dobře. Pokud znáte výrobce a model, můžete dokonce upřesnit, který hledáte, a výsledky budou poměrně spolehlivé. Pokud ale budete hledat jednu konkrétní skříň nebo kus oblečení, pak bude velmi těžké popsat slovy to, co hledáte. Možná můžete upřesnit materiál a barvu. Zkusit můžete i velikost, ale pravděpodobně narazíte na irelevantní výsledky. Hledat takovou věc za pomocí vizuálního hledání je mnohem efektivnější.

Na příkladu výše je doufám dost jasně vidět, proč je v e-commerce vizuální vyhledávání revolučním nástrojem, který může udělat velký rozruch. Dokáže totiž uspokojit potřeby zákazníků v situaci, kdy slova selhávají, ale obrázek říká vše.

Prvopočátek hledání obrázků sahá do konce 90. let. AltaVista (internetový vyhledávač spuštěný už v roce 1995) tehdy umožnil zadat textový termín, na který vrátil obrázky, které měly odpovídat zadanému dotazu. Asi si umíte představit, jak výsledky (ne)odpovídaly hledání. S postupem času přišly další nástroje, včetně hledání od Googlu.

Lihi Pinto Fryman jednou hledala konkrétní červené šaty a nemohla najít slova, která by použila, aby vyhledávače nabídly požadovaný výsledek. Možná byla chyba na straně vyhledávačů, možná na straně Lihi, která nedokázala správně popsat hledaný kus oblečení. Ať tak či tak, tato zkušenost stála za zrodem společnosti Syte, která je jednou z hlavních poskytovatelů technologie vizuálního vyhledávání a právě Lihi je spoluzakladatelkou.

Před svou zkušeností Lihi pracovala v bankovním sektoru, ale zážitek s hledáním šatů ji přivedl k myšlence, že je absurdní, že hledání pomocí obrázků ještě nebylo vynalezeno. Hledání podobných obrázků na Googlu už fungovalo, ale s výsledky Lihi nebyla spokojená.

Dnes už Syte není jedinou společností, která nabízí vizuální hledání. Například i Amazon na začátku letošního roku oznámil, že chce implementovat vizuální vyhledávání pro zvýšení prodejů oblečení. Hledání pomocí obrázků má největší dopad na odvětví módy a případně bytových doplňků, ale najdou se i důsledky na celý e-commerce.

Zvýšené očekávání zákazníků

Ne každé odvětví podnikání může profitovat z vizuálního vyhledávání, ale technologie jako je i tato, postupně vyvíjí a zvyšují očekávání zákazníků ve všech oborech. Vzpomeňte si na váš nejlepší digitální zážitek (například nejlepší online nákupní proces, kdy bylo vše jednoduché, přehledné a úplně jasné). Ať už to bylo cokoli, pamatujete si to. A od té chvíle s tímto zážitkem podvědomě srovnáváte digitální zážitky u každé jiné společnosti. A to je to, co dělá a ještě udělá vizuální vyhledávání pro úplně každou společnost, ať už ho bude využívat nebo ne.

Podle webu Syte pomáhá vizuální vyhledávání najít přesný výsledek pětkrát rychleji. A až se takové "okamžité uspokojení" stane normou, budou se tomu muset přizpůsobit všichni podnikatelé, pokud chtějí udržet krok s konkurencí i napříč obory.

Elegantní vizuální obsah

Studie společnosti Martech Zone z roku 2017 tvrdí, že se každých 60 vteřin vytvoří 1 440 příspěvků na WordPressu, 3,3 milionů příspěvků na Facebooku, 500 hodin videí na YouTube a odešle se 149 513 e-mailů. To je hodně obsahu. Opravdu hodně. Pokud chcete, aby zrovna váš obsah zaujal, musí nejdříve upoutat oči.

Lihi říká, že vás obsah ožije a vaše výsledky porostou, když do obsahu vložíte elegantní obrázky, které budou uživatele směrovat na produkty, které chtějí koupit. A s dnešními technologiemi je možné, aby uživatel při návštěvě vašeho webu koupil zboží z jiného, nebo naopak, aby na jiném webu, nakoupil zboží od vás. Dokonce už jde i nakupovat prostřednictvím Instagramu bez opuštění aplikace.

Zjednodušení SEO

SEO je skutečnou podstatou každého e-commerce. Správné textové označení a popsání každé položky vašeho katalogu vyžaduje obrovskou míru píle a trpělivosti a každý nedostatečný popis může vést ke ztrátě prodeje. Vizuální vyhledávání tento proces velmi zefektivňuje.

Lihi vysvětluje, že jejich systém zahrnuje funkce značkování obrázků i automatické převádění obrázků na text, čímž je dělá interpretovatelné pro další vyhledávače. Tím, že taggování obrázků provádí systém, zabere to jen několik milisekund. Budoucnost nakupování oblečení je podle Lihi ve vizuálním vyhledávání.

-----------------------------

Ani jedna z informací výše neznamená, že se máte vzdát SEO nebo PPC. Ani nemáte zahodit všechnu svou předešlou práci. Spíše uvažujte, jak vizuální vyhledávání použít konkrétně pro své podnikání, aby i pro vás mohlo mít co největší přínos. Inovace je dobrá v tom, že většinou sahá daleko za původní záměry tvůrce. Do jaké míry se rozvine vizuální vyhledávání, teprve uvidíme, ale už dnes je jisté, že budoucnost má.

#podnikani #podnikatel #vizual #vyhledavani #internet #obchod #nakup #seo

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.