Tato studie 100,000 lidí odhalila, že změna jednoho jediného návyku může váš život prodloužit o celé roky

Přemýšlíte, co by bylo vhodné v rámci osobního rozvoje pro příští rok změnit, abyste nějak podpořili své zdraví, ale na diety ani posilovnu nemáte pomyšlení? Studie zkoumající 30 let 100,000 osob našla jeden nešvar, který nám výrazně zkracuje život.

Není žádným tajemstvím, že pití slazených nápojů (zejména těch, jež obsahují cukr či fruktózový sirup) není pro naše zdraví žádná hitparáda. Jak moc negativně ale ta plechovka či láhev Coly, kterou každý den slupnete, doopravdy ovlivňuje vaše zdraví?

(Spoiler Alert: hůř, než jste si mysleli)

Americká asociace pro zdravé srdce (American Heart Association / AHA) letos zveřejnila výsledky své studie vytvořené harvardskými vědci, která se právě slazenými nápoji zabývala. Autoři v ní ukázali jasné důkazy toho, že lidé, kteří denně vypijí dva a více slazených nápojů (může jít o cokoli od zmíněné Coly po ten sladký iontový nápoj, který dnes srká každý druhý sportovec) mají výrazně vyšší šanci na úmrtí než lidé, kteří tyto nápoje pijí výrazně méně či vůbec.

A jaká je ta dobrá zpráva? Že pokud si na těchto nápojích pravidelně pochutnáváte, není to žádná pohroma. Tedy za předpokladu, že jste ochotni se tohoto svého návyku zbavit. 

Jakožto dítě 90. let patřím mezi generaci, na kterou byly vymoženosti západního konzumního života házeny už od malička, aniž bychom se jim mohli jakkoli bránit. Výsledkem bylo, že jsme si návyk pití ochucených nápojů do života odnesli prakticky všichni a posléze se ho museli zbavovat. Možné to ale je, a pokud jste doposud nenašli dostatek motivace pro to, abyste svou konzumaci sladkých vod a limonád aspoň snížil, možná vás přesvědčí následující čísla.

Vědci pro svou studii provedli analýzu dat nasbíraných během 30 let od více než 100 tisíc mužů a žen. Řada z nich během této doby zemřela či onemocněla nějakou chorobou, což vědcům navíc poskytlo možnost zjistit, zda existuje nějaká korelace mezi pravidelným pitím slazených nápojů a rizikem úmrtí, respektive délkou života. Ze studie nakonec vyplynuly mimo jiné tyto závěry:

  • Muži, kteří pili minimálně 2 ochucené nápoje denně, měli o 29 % vyšší šanci úmrtí (ve srovnání s těmi, kteří si v průměru dali méně než 1 takový nápoj měsíčně).
  • Ženy, které pily minimálně 2 ochucené nápoje denně, měly při stejném srovnání o 63 % vyšší šanci úmrtí.
  • Muži a ženy, kteří pili 2 a více ochucených nápojů denně, měli o 31 % vyšší riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
  • U žen byla navíc nalezena pozitivní korelace mezi pravidelnou konzumací sladkých nápojů a vyšším rizikem výskytu rakoviny prsu či střeva.

Mimo to vědci rovněž potvrdili, že s rostoucím množstvím zkonzumovaných slazených nápojů úměrně roste riziko úmrtí

Vztahují se tyto výsledky i na nápoje s umělými sladidly, jako je například Cola Zero?

Ano a ne. Některá data vědcům naznačila, že pokud jsou ochucené nápoje vyměněny za nápoje s umělými sladidly, dojde ke snížení rizika úmrtí. Ale opět je to o množství, protože vysoká konzumace umělých sladidel toto riziko opět navyšuje, a to zejména u žen.

Nápoje, jako je Coca Cola, nejsou něčím, co pijeme jen proto, že nám to zkrátka chutná. Většina lidí, kteří si denně automaticky nalijí několik skleniček, nebo tam rovnou pošlou při práci či doma u TV litrovou láhev, je v trochu složitější situaci. Nejenže jsou na cukru pravděpodobně závislí, ale zároveň mají ke svému oblíbenému slazenému nápoji i emoční pouto. Pro takové lidi se představa, že by měli pít jen vodu, v jejich hlavě rovná mučení.

Na závěr bych z vlastní zkušenosti všem milovníků slazených nápojů dodal, že si pravděpodobně ani neuvědomují, jak strašně sladké tyhle věci ve skutečnosti jsou. Když je totiž pijete každý den, graf hladiny vašeho inzulínu připomíná nekonečné panorama alpských hřebenů a dlouhodobá konzumace způsobí, že se sladká chuť zkrátka mírně otupí (což může vést i k vyšší konzumaci).

Když se ale jednoho krásného dne jako já rozhodnete s těmihle nesmysly (z nutričního pohledu regulérními sra*kami) skončit, nebo je aspoň radikálně omezit, velmi brzy vám dojde zajímavá věc. Nejenže po delší odmlce nejste následně schopni větší množství slazených nápojů vypít... ony vám regulérně budou chutnat méně

Tak to aspoň probíhalo u mě... když do sebe pravidelně neládujete cukr a vaše chuťové receptory nejsou otupené jeho každodenní náloží, začnou vám najednou všechny ty sladkosti a sladké nápoje, které jsou cukrem naládované, aby těm závislým chutnaly, připadat strašně přeslazené. Což je mimochodem příjemný důvod už si je znovu nekoupit. Jde jen o to postupně jejich konzumaci snižovat a ideálně se dostat na buď nějaké minimální množství týdně/měsíčně za odměnu, nebo je nejlépe vyřadit úplně.

Výsledkem budete fascinováni. Úbytek tělesné hmotnosti, lepší spánek, méně únavy, více energie, lepší schopnost soustředit se a takhle bych mohl ještě pár řádků pokračovat. Jestli jsou pro vás důležité bublinky, zvažte raději investici do Soda Stream nebo s kupte balení perlivých Magnesií. Vaše tělo vám poděkuje.

#osobnirozvoj #zdravi #delkazivota #veda #studie #harvard #cukr #slazenenapoje #smrt #inzulin #zavislost #navyk

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 466.

Zaregistrovat se