30.09.2021 6 minut čtení

6 věcí, které inteligentní lidé dělají, aby mohli vést opravdu zajímavé konverzace

Stále stejné otázky a stále stejně nudné a nezajímavé rozhovory? Už žádné další plýtvání časem. Naučte se vést skutečně zajímavé konverzace, které mají smysl, budou vás bavit a učiní vás v očích druhých atraktivnější.

Než příště půjdete na networkingovou akci, společenský večírek nebo večeři, udělejte laskavost sami sobě i všem ostatním a všechny nacvičené řeči o vašem byznysu nechte doma na pracovním stole. Tento přístup už dávno není optimální pro vytváření nových kontaktů a hledání nových potenciálních obchodních partnerů nebo pro pouhé bavení přátel.

Váš hlavní cíl by měl být, vzít veškerou vaši pozornost a upoutat ji na osobu, která sedí, nebo stojí naproti vám. Zaujmout ji vašimi otázkami a věnovat plnou pozornost odpovědím. Když k tomu přidáte otevřenou a pozitivní řeč těla, jste na dobré cestě k mimořádně přínosným rozhovorům.

Body uvedené níže mají obrovské pozitivum v tom, že jdou použít při téměř všech příležitostech. Projděte si všechny tyto body a u čtení přemýšlejte o tom, jak je uplatníte při vašem dalším pobytu ve společnosti.

1) Skutečný zájem o druhou osobu

Položit otázku "jak se máš?", vůbec neposlouchat odpověď a místo toho přemýšlet, jak tázaného zahrnu svým vyprávěním, jakmile domluví. To rozhodně není správný postup. Žel je dnes úplně běžný. Lidé konverzují, ale vůbec se navzájem neposlouchají. Každý se soustředí jen na to, co řekne on sám. Psycholog Todd Kashdan působící na George Mason University tvrdí, že zájem o druhé je důležitější, než zájem o sebe. Říká, že je to "tajná šťáva vztahů" a radí, abyste se snažili mluvit o zájmech druhé osoby. Výsledky jsou vždy pozitivním překvapením.

2) Ukažte perleťově bílé zuby

Podle Psychology Today zjistil výzkum, že s úsměvem každý vypadá pro ostatní atraktivněji. Úsměv na tváři zvedá náladu nám samotným i všem lidem okolo. Udělejte dobře sobě i druhým tím, že si uděláte zvyk usmívat se. Pochopitelně při vážné konverzaci o určitých tématech úsměv na místě není, to by vypadalo více jako provokace, ale když to jde, usmívejte se.

3) Darujte pětiminutovou laskavost

Co to je? Aby konverzace byla přínosná, musí mít smysl. A ten bude mít, když budete myslet na druhé. Pomáhat druhým s sebou nese riziko. Stojí to námahu a čas a navíc hrozí, že vás druzí budou chtít zneužít pro další pomoc, když už jste ochotní. A to nutně nemusí znamenat někoho přestěhovat, ale třeba jen s něčím poradit. Jenže je to jedna rada, za ní druhá a už jste najednou u desáté a místo, abyste si účtovali konzultace, děláte to jen pro dobrý pocit. To ale neznamená, že nemáte druhým pomáhat a v rozhovorech na ně nemyslet.

Nejúspěšnější osobností v networkingu je podle Fortune Magazine Adam Rifkin, a ten radí, věnovat každý den několik minut pomoci druhým, a to způsobem, který vám vyhovuje a nepředstavuje pro vás příliš velký závazek, ale naopak z toho může časem být nějaký benefit pro vás. Díky takové pětiminutové laskavosti může mít konverzace větší smysl, protože se nemusíte bát předávat hodnotné informace. Ale musíte mít hranice.

4) Více poslouchejte, méně mluvte

Po novém seznámení s novým člověkem je důležité nepokazit si první dojem. To je ale velmi jednoduché. Například člověk může mít pocit, že o sobě nic moc neřekl, a tak se bude snažit to honem dohánět. Nejlepší ale je, když se vyhnete jakémukoli skákání do řeči. Dejte vaše myšlenky k ledu a nechte mluvit druhého člověka bez přerušování. A určitě netrpělivě nedávejte najevo, že už mluví příliš dlouho. Poslouchejte se zaujetím, tím spíše bude pak druhá osoba se stejným zájmem poslouchat vás. Věnujte druhé osobě plnou pozornost.

5) Nechte druhou osobu, aby se cítila důležitě

Jakmile se seznámíte s někým novým, je to ideální příležitost, jak ho nechat vyniknout. Měli byste se o druhém chtít dozvědět co nejvíce informací, zejména ty relevantní pro budoucí přínos. Co dělá, jak to dělá, proč to dělá,… Projevte zvědavost, ale pozor na osobní věci. Když z vás bude cítit, že jste ochotní se od druhého učit, byť je třeba věkem mladší, získáte dobrý první dojem, který se vám bude hodit, až budete chtít představit své záměry. Podmínka: veškerý zájem o druhého musí být upřímný. Když nebude, bude to poznat a nadělá to více škody než užitku.

6) Řekněte zajímavý příběh

Jestliže se vám povedlo uchvátit nebo aspoň zaujmout druhou osobu, pravděpodobně přijde váš čas, abyste zazářili. Než ale druhé nudit osobním nebo pracovním životem, připravte si nějaký dobrý příběh, který můžete vytáhnout z rukávu a kterým své posluchače zaujmete. Jako nejlepší se zdá použít příběh o jiných skutečných lidech, protože lidé obecně chování druhých považují za zajímavé až fascinující, takže když vyberete vhodný zážitek například s kolegou, své posluchače si získáte. A jakmile budete za sebou mít dobrý první dojem i zaujetí posluchačů poutavým příběhem, může přijít čas na obchodní a další záležitosti.

Pokud by to náhodou dosud nebylo jasné, tak klíčem k novým sociálním vazbám a úspěšným rozhovorům je toto: Vy musíte převzít iniciativu. Vy musíte udělat rozhovor zajímavý tím, že bude o druhé osobě. Lidé o sobě mluví rádi. A pokud skutečně mají něco, o čem stojí na to mluvit, přidává to konverzaci na hodnotě. Pokud nebudete působit divně, už první upřímně položenou otázku upoutáte pozornost a druzí ocení váš projevený zájem. Když nezištně zaměříte pozornost na někoho jiného, udělá to z vás nejzajímavější osobu v místnosti. To druzí možná nezjistí hned, ale časem na to přijdou.

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.