Znáte Peterův princip? Pomůže vám vyhnout se nekompetentním manažerům

V knize „Peterův princip“ z roku 1969 autoři Dr. Laurence J. Peter a Raymond Hull napsali, že zaměstnanci v hierarchicky strukturované společnosti jsou povyšováni až do doby, kdy dosáhnou pozice, pro kterou nejsou kompetentní a tam zůstanou navždy.

Z toho logicky vyplývá, že všichni manažeři jsou nekompetentní. Pokud nejsou nekompetentní, nebyli by teď tam, kde jsou. Ale tak jednoznačné to zase není. Existuje mnoho důkazů, které Peterův princip podporují, ale to neznamená, že se nemůžete tomuto trendu ve své firmě vyhnout.

Logika Peterova principu

Tato známá teorie vychází z premisy, že lidé, kteří odvádí dobře svou práci, bývají povyšováni o stupeň výše v kariérní hierarchii. A každý z nich, který si i na vyšší pozici vede dobře, je opět odměněn povýšením. Takto se proces opakuje až do doby, kdy každý zastává pozici, na jejíž výkon není kompetentní. V tu chvíli si už povýšení nezaslouží, a tak zaměstnanci navždy zůstávají na pozicích, které nevykonávají dobře. Všichni se zaseknou jen úroveň nad pozicí, kterou by s přehledem zvládali.

Ačkoliv s tento fenomén dá pozorovat v mnoha firmách, neplatí vždycky.

  • Zaměstnanec nemusí být povýšen, protože nejsou volné pozice.
  • Zaměstnanec si sám vybere, že chce zpět na pozici, kterou zvládal. Stává se to například obchodním zástupcům. Když jsou povýšeni na místo manažera, zjistí, že je to vlastně nebaví. Raději se vrátí k obchodování, které nebylo tolik stresující a ve kterém byli úspěšní.
  • Zaměstnanci možná zpočátku schází potřebné schopnosti, znalosti nebo dovednosti, ale tvrdě na sobě pracuje, dokud je nezíská. Takový zaměstnanec původně byl příkladem Peterova principu, ale už není.

Jak porazit Peterův princip

Je dobře vidět, jak Peterův princip ovládl kapitalistický svět. Korporátní firmy vyvolávají v zaměstnancích soutěživost, touhu po úspěších, uznání a povýšení. Ale tento tlak na cestu po kariérním žebříčku má svá negativa.

To, co je řečeno v knize Peterův princip, je pravda. Oběti Peterova principu obvykle zůstanou na pozici, která se vymyká jejich schopnostem, dokud neodejdou z firmy, nebo do důchodu. Ve valné většině případů je zaměstnavatel nevyhodí. Ale jim samotným se vede strašně a stejně tak jejich podřízeným. Očividně to byznysu nijak neprospívá.

Chytří podnikatelé hledají způsoby, jak Peterův princip porazit. Jsou tu tři cesty.

  1. Lépe vybírejte zaměstnance k povýšení.
  2. Lépe zaškolujte.
  3. Sesazujte neschopné zaměstnance.

 

Sesazení z pozice může znít tvrdě, ale věřte, že je to v některých případech jediná cesta. A možná, že je to win-win strategie, protože lidé, kteří na svou práci nestačí, obvykle nebývají šťastní.

Možnost školení

Na druhou stranu, školení a mentorování mohou oběti Peterova principu dát potřebné nástroje, aby svou novou pozici zvládala. Slovo „oběť“ jsem v tomto kontextu zvolila záměrně. Konec konců, proč nebylo školení provedeno už před povýšením?

Spisovatelka Marcia Reynolds tvrdí, že „Nemůžete ověřit pravdivost Peterova principu, aniž byste analyzovali školení, kterého se povýšenému zaměstnanci dostalo.“

Každá nová pozice vyžaduje nové úkoly, přichází s ní nová odpovědnost a nový úhel pohledu. Není fér automaticky předpokládat, že to kvalitní zaměstnanec zvládne jen tak, aniž by si to předtím vyzkoušel. Mnoho případů Peterova principu proto pramení v nedostatečné podpoře, kterou se zaměstnanci dostalo.

Obrácené povýšení

Pokud Peterově principu podlehnete a stane se vám, že zaměstnanec očividně na svou novou práci nestačí, musíte to řešit. Sesazení z pozice by pro zaměstnance ale mohlo být ponižující. V tu chvíli přichází na řadu tzv. „obrácené povýšení“. Vyvinutí této metody bylo přímým důsledkem Peterova syndromu.

Metoda předpokládá, že zaměstnanec je ceněnou součástí firmy, jen bohužel skončil na špatné pozici. Obrácené povýšení znamená, že ho přesunete na jinou pozici, často i v jiném oddělení, která může být hierarchicky nižší, ale nenese o moc horší titul.

To vám zachrání nejen reputaci, ale zároveň vám to zachrání i zaměstnance. Vyhnete se tomu, že bude mít syndrom vyhoření nebo z práce odejde.

Nevzdávejte se (bez boje)

Než nad zaměstnanci, kteří jsou chodícími příklady Peterova principu, zlomíte hůl, ujistěte se, že jste udělali vše, co bylo ve vašich silách, abyste jim pomohli na nové pozici uspět. Školení, vedení, mentorování a zpětná vazba mohou být vším, co potřebují k získání potřebné úrovně kompetence. Pokud vaše pokusy problém nevyřeší, zkuste obrácené povýšení nebo sesazení. Pořád jsou to lepší varianty, než nechat zaměstnance, ať si na své nové pozici vede špatně.

#inspirace #prace #povyseni #byznys #podnikani

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.