3 minuty čtení

Přežil holokaust a po útěku do Kanady vybudoval miliardovou firmu, kterou řídil až do své smrti ve 100 letech

Pokud někdo mohl mluvit o využití druhé šance, pak to byl právě Marcel Adams, kanadský podnikatel, který zemřel letos v srpnu ve 100 letech. A ačkoli zemřel jako majitel miliardového byznysu, začátek jeho života byl velmi děsivý.

Narodil se v roce 1920 jako Marcel Abramovich do rumunské židovské rodiny a jak sám často vyprávěl, zatímco ostatní rodiny se u večeře bavily o tom, co se děje u jejich sousedů nebo maximálně o Shakespearových dílech, u nich doma se vždy diskuze točila kolem byznysu, protože otec živil rodinu jako živnostník.

Každopádně, když se k moci v Evropě dostalo nacistické Německo, přemístili mladého Marcela jako miliony dalších do pracovního tábora. Tam strávil celkem 3 roky, než se mu podařilo utéct a odletět do Turecka.

„Válka byla jako horor. Stovky tisíc lidí zemřelo zbytečně a Rumunsko se v podstatě rozložilo.“

Marcel Adams

Z Turecka se následně přemístil do Britského mandátu Palestina, kde se zúčastnil bojů za nezávislost Státu Izrael, aby tam na několik dalších let našel svůj nový domov. V roce 1951 se nakonec přestěhoval do Kanady, kde zůstal až do svých posledních dní. Na Izrael přesto nikdy nezapomněl a vždy o něm mluvil jako o svém druhém domově.

V Kanadě začal nejdříve po vzoru svého otce pracovat jako koželuh, aby si po čtyřech letech vydělal na svou první nemovitost. Tu nakonec dokázal prodat se 70% ziskem a to mu jasně ukázalo budoucí cestu.

V roce 1958 tak založil realitní společnost Iberville Development, ze které postupně udělal jednu z největších realitních firem v oblasti Quebecu s portfoliem více než 100 komerčních nemovitostí o celkové ploše přesahující 3 miliony metrů čtverečních.

Ani po tak dlouhé a strastiplné cestě však Marcel Adams nehodlal odpočívat. Ačkoli rodinný podnik už exekutivně řídil několik let jeho syn Sylvan, pan Adams i v posledních měsících svého života každé ráno docházel před osmou hodinou do své kanceláře v Montrealu a udržoval si přehled o tom, co se ve firmě děje.

„Pokud jste celý svůj život tvrdě pracovali, nevím, jestli se to dá nazývat zvykem nebo životním stylem, ale on to měl prostě nastavené tak, že chodil do kanceláře,“ říká k tomu syn Sylvan.

Pan Adams tak jednoduše kopíroval životní pravidlo, jehož propagátorem byl známý japonský lékař Shigeaki Hinohara, který sám pracoval v podstatě až do své smrti, když mu bylo úctyhodných 105 let. Podle Hinohary je právě smysluplná pracovní činnost tím, co člověka udržuje vitálního až do velmi pozdního věku.

Kromě toho Marcel Adams až do svých posledních dní naplňoval poslání, které si předsevzal před mnoha lety – vrátit jednou Izraeli to, co pro něj udělal, když hledal nový domov. Byl tak velmi aktivním filantropem a významně podporoval vědu v Izraeli, včetně příspěvků na školné pro mladé izraelské vědce.

#podnikani #inspirace #miliardari #motivace #osobnirozvoj 

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.