Japonský expert na dlouhý život má pro vás jasnou radu: Neodcházejte do důchodu

Kolik let práce ještě před sebou máte, než se vydáte do důchodu? Čekáte, až dosáhnete důchodového věku, nebo se snažíte pracovat tak, abyste do důchodu mohli dříve? Ale co kdybyste důchod přestali řešit a prostě do něj nikdy neodešli?

Průměrný Čech narozený po roce 1971 opustí své zaměstnání a zamíří do důchodu v 65 letech, což je u nás aktuálně nejzazší a zastropovaný důchodový věk. Zda se tato hranice postupně bude kvůli demografickým tlakům a stárnutí populace dále posunovat, zatím není jasné, ale jednoho dne to zřejmě děti narozené v posledních letech potká.

Podobné tlaky na zvyšování důchodového věku lze sledovat i v jiných západních zemích. Například americká odbornice na osobní finance Suze Ormanová již před dvěma lety oznámila, že novým důchodovým věkem je 70 let (průměrný Američan dnes odchází do důchodu zhruba v 63 letech).

Politická i společenská diskuze o důchodovém věku je bouřlivá a musí zohledňovat spoustu různých aspektů, avšak japonský doktor a odborník na dlouhý život Shigeaki Hinohara všechny návrhy na prodloužení důchodového věku posunul ještě o krok dále. Neodcházejte do důchodu, řekl v roce 2009 ve svém interview pro japonskou mutaci Times a dodal, že pokud si důchod bez práce opravdu chcete dopřát, mělo by to být mnohem později než v 65 letech.

Sám Hinohara, který zemřel v červenci 2017 ve věku 105 let, byl odjakživa zvyklý ve smyslu tradiční japonské disciplíny pracovat 18 hodin denně. Ještě ve 100 letech pokřtil svou poslední knihu, již 72. v pořadí, a pracovní život ukončil až teprve pár měsíců před svou smrtí, kdy už mu zdraví a vitalita přestávaly sloužit. A byl také dlouhodobým odpůrcem toho, aby byl japonský důchodový věk stanoven na 65 let, jež platí i u nás.

Jako argument uváděl, že tato věková hranice byla stanovena před mnoha lety, kdy se Japonci v průměru dožívali 68 let. Dnes je však situace diametrálně odlišná - japonské ženy se v průměru dožívají 87,32 let a muži 81,25 let. A má to ještě jeden háček. "Za 20 let budeme mít v populaci asi 50 tisíc lidí ve věku nad 100 let," poznamenal v rozhovoru doktor Hinohara.

Na podobném argumentu svůj návrh staví i Ormanová, která Američany varuje před tím, že díky delším životům čelí riziku, že jim jejich úspory na dalších 30 let života nevydrží.

Ve svém článku napsala: "Zdraví lidé ve věku nad 60 let mají dnes zhruba 50 % šanci, že dožijí více než 90 let. Můžete mi opravdu 100% garantovat, že když své důchodové úspory začnete utrácet v 60 a dožijete se 90, určitě vám nedojdou peníze?"

Jak si ale s postupem věku udržet dostatek energie pro práci? Doktor Hinohara na tuto otázku říkal: "Energie přichází, když se cítíme dobře. Všichni si pamatujeme, když jsme si hráli jako děti a prožívali hromadu zábavy. Často jsme zapomněli jíst i spát. Věřím, že si tento přístup můžeme udržet i jako dospělí. Nejlepší je své tělo nesvazovat příliš mnoha pravidly, jako je přesný čas oběda nebo večerky."

Pracovní kariéra doktora Hinohary má ještě jeden poměrně atypický a pro naši společnost možná až bizarní aspekt. Na stará kolena totiž začal pracovat i zdarma jako dobrovolník: "Do 60 let je snadné naplno pracovat pro svou rodinu a dosažení svých cílů. V pozdějším věku bychom ale měli mít zájem přispívat společnosti. Od svých 65 let proto pravidelně pracuji jako dobrovolník. I přesto stále pracuji 18 hodin denně 7 dní v týdnu a miluji každou minutu."

Řekněte sami, nechtěli byste ve svých 60, 70, 80 nebo 90 letech sršet stejnou vitalitou a chutí do práce?

#osobnirozvoj #duchod #duchodovyvek #shigeakihinohara #zivot #prace #energie

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Já teda chci jít do důchodu v 50 cca. Dříve jsem chtěl jít dokonce už tak ve 45, ale je fakt, že pravděpodobně moje generace bude plně vitální pravděpodobně ještě v 60, jak se životní úroveň neustále zvedá.
  Samozřejmě je super na něčem pracovat a rozvíjet se i nadále, ale osobně se přikláním k tomu se věnovat pak ještě více sám sobě a rodině, přestat se za něčím honit a nechat si již jen pasivní příjmy. Důchod podle mě rozhodně neznamená konec života, že se přestanu vzdělávat a trávit čas produktivně a aktivně, ačkoliv pro většinu lidí to tak dopadne.

  0
 • Jednoznačně souhlas, důchod je v podstatě konec života a čekání na smrt. Člověk by měl žít naplno a pracovat na něčem smysluplném co nejdéle.

  1
 • Se slovy pana Hinohary víc než souhlasím. Nejsem sice ještě tak starý, je mě teprve 72 let, ale bez každodenní práce už bych tu asi dávno nebyl. Nepracuji sice 18 hodin denně jako on, ale pracuji jako svářeč a zámečník minimálně 9 hodin a potom pracuji na svých projektech minimálně další 4 hodiny a zatím mě to dělá víc než dobře. Neříkám že mě zdraví plně slouží jako za mlada, nějaké ty stařecké problémy tu jsou, ale dá se to s klidem zvládnout. Ve své manuální práci stále zastanu víc, než kterýkoliv kolega který je třeba i o 30 let mladší, jenom ty novodobé technické problémy jako je počítač nebo i obyčejný telefon, mě dělají mnohem větší problém než těm mladým, ale i bez toho se dá v klidu žít a ne jenom přežívat.

  4