Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.12.2019 3 minuty čtení

Pokud jde o vánoční dárek obchodním či byznysovým partnerům, má Mark Cuban již léta svého favorita

Když se pohybujete ve světě byznysu, je pro vás advent obdobím, kdy svým obchodním partnerům posíláte dary a poděkování za celoroční spolupráci, zatímco od nich to samé na oplátku dostáváte. A někteří jako Cuban vám každý rok dají to samé.

Celá řada byznysmenů si během let našla svůj oblíbený vánoční dárek, který tradičně rozdávají každý rok. Například Kevin O’Leary svým kolegům, zaměstnancům ale i rodině nejraději dává peníze. "Mým oblíbeným vánočním dárkem je obálka plná peněz. Tu vždycky všichni milují. Hotovost je nejlikvidnější a můžete ji utratit za cokoli. Ještě se mi nestalo, že bych někoho obdaroval penězi a nedostal na oplátku široký úsměv," říká o svém dárku O’Leary.

To podnikatelka a miliardářka Oprah Winfrey volí něco jiného: "Mám klasický dárek, který dávám všem lidem, na nichž mi záleží." Tím dárkem jsou její milované knihy. A někdy rovnou moře knih. Blízká přítelkyně prince Harryho a Meghan Markle například zaslala jejich potomkovi Archiemu po narození rovnou celou knihovnu s komentářem: "Tohle dítě bude mít dost knih na celý život."

A co zmiňovaný Mark Cuban? Ten na to jde zase úplně jinak. Před vánoci hromadně rozesílá zdravé sušenky: "Rozdávám zdravé sušenky od Alyssa’s. Lidé přes Vánoce jedí hromadu nezdravých věcí a potřebují přece i něco chutného, bez kalorií a doopravdy zdravého."

Jelikož je Cuban investorem až na prvním místě, jsou pro něj sušenky dárkem, z kterého může potenciálně sám těžit. Do společnosti, jež tyto sušenky z nerafinovaných obilovin, sušeného ovoce a ořechu vyrábí, totiž před lety investoval. A to paradoxně poté, co sám krabici sušenek obdržel. Zaslal mu je spoluzakladatel společnosti Doug Saraci spolu se vzkazem, na němž jej žádal o investici 50 tisíc dolarů za 25% podíl. Saraci mu v podstatě poslal takovou vlastní prezentaci jako vystřiženou z pořadu Shark Tank.

"Mojí ženě se ten nápad líbil. Říkala, že miliardář přece nebude jíst sušenky z krabice, kterou mu poslal nějaký chlápek z Floridy," řekl Saraci.

Manželé začali podnikat v roce 2010, kdy byli oba bez zaměstnání. Půjčili si peníze od příbuzného a otevřeli si na Floridě malou kavárnu. A i když jejich menu obsahovalo řadu pochutin, zákazníci se pravidelně vraceli kvůli jediné - domácím sušenkám z vloček, které se jmenovaly Alyssa’s cookies podle jejich dcery. Poptávka byla taková, že se pár nakonec místo kavárenského byznysu naplno zaměřil pouze na sušenky.

Saraci v té době sledoval pořad Shark Tank a byl fanouškem Cubana. Když si uvědomil, že by jeho byznys rovněž potřeboval investici, místo přihlášky do televizní show poslal raději Cubanovi v únoru 2012 rovnou své sušenky s dopisem. O týden později našel v mailové schránce investorovu stručnou odpověď: "Miluju je, jdu do toho."

A tak se Saracimu podařilo získat finance pro expanzi svého byznysu se zdravými sušenkami, zatímco Cuban na oplátku mimo zhodnocení získal ideální produkt pro obdarovávání svých spolupracovníků a byznysových partnerů v předvánočním čase. 

Čím se snažíte poděkovat svým partnerům, dodavatelům, klientům či spolupracovníkům před Vánocemi vy nebo vaše firma?

#podnikani #vanoce #darky #byznys #klienti #partneri #zamestnanci #cuban #oprah #kevinoleary

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
3 minuty
8 minut
2 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut