16.12.2019 6 minut čtení

"Opravdu pracuji!" aneb jak vysvětlit druhým, že práce z domova se nerovná dovolené

Práce z domova v rámci Home Office nebo jako OSVČ má spoustu aspektů, které ještě před 20 lety zkrátka nebyly možné. Proto se může stát, že si někteří vaše zaměstnání spletou s dovolenou. Jak si s takovými lidmi nastavit hranice?

Flexibilita, možnost dojít si do obchodu, na úřad či k doktorovi kdykoli během dne anebo věnování se volnočasovým aktivitám třeba i v dopoledních hodinách. Práce z domova na volné noze nebo Home Office vám všechny tyto a řadu dalších možností nabídnou.

Zároveň však není ničím neobvyklým, že se k vám vaši kamarádi či příbuzní začnou chovat, jako byste vlastně vůbec nepracovali. Pokud s něčím potřebují pomoci, nebo něco zařídit, zavolají prostě vám, protože "jste přece doma". Protože být doma ve všední den může přece znamenat jen dvě věci - buď jste nemocní, nebo máte volno.

Jde o poměrně běžný "vedlejší efekt" skutečnosti, že v pravém slova smyslu "nechodíte do práce". A popravdě se na své blízké za tento přístup nemusíte zrovna zlobit. Jen byste jim neměli na každou žádost kývnout - zvlášť když zrovna nestíháte a potřebujete se soustředit na svou práci. Může se totiž stát, že díky své ochotě pak budete resty dohánět po večerech a o víkendech, což moc jako flexibilita nezní.

Proto je potřeba už při prvním náznaku těchto požadavků nastavit jasné hranice, aby si lidé ve vašem okolí plně uvědomovali, že jste opravdu zaneprázdněni a nemůžete jim skočit do obchodu, na poštu, nebo pohlídat dítě, kdy si zrovna zamanou.

Často přitom stanovení oněch mantinelů není nic složitého. Jde v podstatě pouze o to umět taktně připomenout, že doma opravdu nekoukáte do stropu, ale snažíte se uživit. Takové vysvětlení pochopí nakonec každý a příště už s další maličkostí volat nebude. Jen je na místě si podobné zdravé hranice s lidmi, které znáte, vytvořit co nejdříve.

Jak takovou věc někomu druhému vysvětlit tak, aby pochopil, co práce z domova znamená?

1. "Zavolám ti zpět, až budu mít hotovou práci."

Ano, v řadě běžných zaměstnání si během práce nemůžete jen tak brát soukromé hovory od kohokoli, kdo zrovna volá. Někde dokonce svůj mobil u sebe vůbec mít nemůžete. Proto teoreticky můžete hovory od příbuzných či přátel zcela ignorovat. Na druhou stranu ale sami víte, že si můžete dovolit vstát od stolu, a pokud jde o něco opravdu akutního, pomoci bez ohledu na denní dobu.

Jen musíte všem dostatečně důrazně vysvětlit, že i když jim dopoledne zvednete telefon, nejste zrovna v pozici, kdy máte čas se s nimi vybavovat. Vaše odpověď by měla znít: "Promiň, ale mám tady teď důležitou práci. Zavolám později." Možná takto budete muset reagovat několikrát, ale postupně všichni pochopí, že během dne pracujete a volat vám kvůli každé drobnosti nemá smysl.

Ještě větší pozor si v tomto ohledu dávejte na textové zprávy a sociální sítě. Ty totiž dokáží být ještě větším zlodějem času. Na tom, dát svým blízkým vědět, že se s nimi rádi pobavíte, jakmile budete mít všechno hotové, tak není nic špatného.

2. "Počkej, podívám se do kalendáře."

Práce z domova většinou znamená, že máte mnohem flexibilnější pracovní dobu než tradiční zaměstnanci. Což se odrazí na skutečnosti, že druhým skutečně můžete pomoci i v době, kdy si jiní ze svého pracoviště jen tak odkráčet nemohou.

Nesmíte ale dovolit, aby se misky vah převážily na druhou stranu a vy jste většinu času spíš pomáhali ostatním, než že byste se věnovali vlastní práci. Takový přístup se velmi rychle může stát problémem. Pamatujte, že v žádném případě nejste žádný poslíček ani asistent, který je kdykoli připraven všeho nechat a vyrazit řešit něčí problémy. Budete-li ale automaticky na podobné požadavky kývat, brzy se jím stanete.

Proto je vhodné na podobný požadavek zareagovat diplomaticky větou: "Počkej, podívám se do kalendáře, jestli mám čas." Jednak touto odpovědí druhé osobě jasně naznačíte, že opravdu pracujete a nejste na dovolené. A za druhé vám taková reakce poskytne čas rozmyslet si, zda druhému chcete pomoci, případně zda si to aktuálně časově můžete dovolit.

3. "Musím teď stihnout několik šibeničních termínů."

Ještě náročnější situace může nastat, když vám zazvoní telefon a místo požadavku se na druhé straně ozve kamarád/ka s nabídkou, jestli byste nezašli na kafe, do posilovny, na kolo, na vánoční trhy, nebo na tu novou výstavu, co je v muzeu. Odložit práci a jít se raději věnovat něčemu pohodlnějšímu či zábavnějšímu, může být v takovém případě velmi snadné.

Pokud si zvolíte práci z domova, musíte si na samém začátku odpovědět na otázku, zda budete schopni být sami sobě šéfem. Disciplína je totiž jediným způsobem, jak v takové pozici dosáhnout úspěchu. Disciplína, která zahrnuje také schopnost odmítnout věci, které by vám dosažení kariérních cílů mohly zhatit. I když vám váš dobrý kamarád říká, že byste "se měli trochu uvolnit", musíte si vždy udržet svou racionální perspektivu a uvědomit si, co je pro vás aktuálně důležité. Ano, vyrazit s kamarády po obědě na drink nebo dýmku může být super. Ale až v šest večer dorazíte domů a bude tam na vás čekat hromada práce, která má být zítra hotová, velmi rychle na příjemné odpoledne zapomenete, nebo jej spíš začnete proklínat.

Máte-li aktuálně hodně práce, prostě druhým vysvětlete: "Promiň, ale musím teď stihnout několik šibeničních termínů. Půjdu s vámi příště". Nic dalšího vysvětlovat nemusíte. Slovo "termín" by mělo jasně naznačit, že jde o vaši prioritu, která má nyní přednost před zábavou. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když vyrazíte někam za zábavou, zatímco na vás doma čeká nedodělaná práce, stejně si to neužijete tak, jako když máte vše hotovo (teda pokud máte svědomí).

#podnikani #osvc #pracezdomova #homeoffice #flexibilita #timemanagement

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ano, tohle vysvětlování opravdu není nic jednoduchého :-)
    +1
  • V práci na dálku je budoucnost, ale firmy musí být sakra pečlivé v zavádění této kultury a ve výběru zaměstnanců. Pakliže se všechny tyto části povedou jak mají, může to fungovat naprosto dokonale ke spokojenosti všech stran.
    0