29.10.2020 6 minut čtení

8 stručných pravidel úspěšného leadershipu od manažera století Jacka Welche

Nejlepší manažer 20. století, to je titul, kterým se honosí Jack Welch. Během let 1981 - 2001 udělal ze strádajícího General Electric suverénního nadnárodního giganta. Dnešní manažeři se tak od něj mají co učit.

Když ho v roce 1999 prestižní magazín Fortune jmenoval „Manažerem století“, nebylo to žádné překvapení. Jeho agresivní manažerský styl sice často vzbuzoval hrůzu, ale přinášel vytoužené výsledky.

„Dokud nejste lídrem, je váš úspěch založen na vlastním růstu. Jakmile se stanete lídrem, je váš úspěch založen na růstu ostatních.“

Jack Welch

Během prvních pěti let v pozici šéfa General Electric snížil počet zaměstnanců ve firmě ze 411.000 na 299.000, což mu vyneslo přezdívku „Neutronový Jack“. On sám rád říkal, že firma by měla každý rok vyhodit 10 % nejhorších zaměstnanců. Stejně tak se zbavoval firemních divizí, které na svém trhu nedokázaly být na prvním nebo druhém místě. Radikální, ale velmi účinný přístup.

Za Welchova působení na pozici CEO se hodnota General Electric zvýšila z 12 miliard dolarů na 410 miliard dolarů a tržby narostly ze 27 miliard dolarů na 130 miliard dolarů. To jsou čísla, která tuto úspěšnou éru potvrzují. Samotný Welch má dnes díky bonusům a následným výdělkům z knih a seminářů majetek kolem 700 milionů dolarů.

Jaké jsou tedy rady tohoto legendárního manažera pro všechny šéfy, kteří chtějí nekompromisně nastartovat svůj byznys?

8 základních vlastností úspěšných lídrů podle Jacka Welche:

1. Neustále vylepšují svůj tým

Tým s nejlepšími hráči vyhrává. Lídři by proto měli věnovat energii do neustálého rozvoje, koučování a budování větší sebedůvěry svých svěřenců.

„Rozvoj lidí by měl být každodenní událostí integrovanou do všech dalších úkolů lídra a jeho týmu,“ říká Welch.

Jako lídři byste se nikdy neměli spokojit se status quo, ale neustále hledat cesty, jak ze svých svěřenců udělat hvězdy s nejvyšší možnou výkonností.

2. Předávají vizi

Vize je základním stavebním kamenem každého týmu. Vize dává existenci týmu smysl. A prací lídra je, aby tuto vizi ideální budoucnosti předával svým podřízeným.

Je ovšem nutné, aby tato vize nebyla podřízenými přejímána pouze pasivně, ale aby si ji opravdu vzali k srdci, aby pro ni dýchali, aby byli ochotni za ni položit život. Vaším úkolem je dohlédnout, aby to tak skutečně bylo.

3. Povzbuzují

Byznys není procházka růžovou zahradou. Na váš tým se bude valit jeden problém za druhým a pokud jim nedokáže sebevědomě čelit, nemůže vyhrávat.

„Nešťastné týmy mohou vyhrávat jen těžko,“ říká Welch.

Jako lídr týmu tedy nebudete plnit pouze roli kouče, ale zároveň roztleskávačky, která má za cíl povzbuzovat tým za jakýchkoli okolností. Nesmíte nechat ekonomickou krizi nebo silnou konkurenci srazit sebevědomí vašeho týmu.

4. Vytvářejí prostředí důvěry

Špatní lídři svému týmu neříkají všechno a spoustu informací si nechávají jen pro sebe. Členové týmu to vždy vycítí a důvěra v týmu mizí. Jak se potom může jeden na druhého spolehnout?

„Důvěra vzniká, když jsou lídři transparentní, upřímní a drží své slovo,“ říká Welch.

Pokud chcete ve svém týmu vytvořit prostředí důvěry, jděte příkladem a upřímně sdílejte všechny důležité informace. Zároveň oceňujte jedince za jejich přínos, nikdy si nepřivlastňujte práci někoho jiného.

5. Nebojí se dělat nepopulární rozhodnutí

Efektivní lídři naslouchají svým smyslům, nezávisle na tom, co si členové týmu myslí.

„Samozřejmě, že tvrdá rozhodnutí vyvolají stížnosti a odpor. Vy si je vyslechněte, ale pokračujte ve své cestě. Nenechte se zdržovat nebo přemlouvat,“ říká Welch.

Rozhodování je tím, podle čeho budete v pozici šéfa hodnoceni, protože vaše volby rozhodují o úspěchu a neúspěchu firmu. S transparentností, důvěrou a jasnou vizí se však můžete spolehnout na to, že váš tým bude stát vždy za vámi, ať už vaše rozhodnutí bude dobré či špatné.

6. Jsou zvídaví

Abyste získali ještě lepší výsledky, musíte svůj tým neustále konfrontovat otázkami, které ho vyprovokují k ještě lepším výkonům.

„Jakmile jste lídrem, je vaší prací mít neustále otázky. Musíte být naprosto komfortní s tím, že budete na poradě vypadat jako největší hlupák. V každé konverzaci ohledně rozhodnutí či žádosti byste měli využít otázky jako "A co když?“, „Proč ne?“ či „Jakto?“,"říká Welch.

Ovšem pozor na to, abyste neustálými otázkami nesnižovali motivaci svých podřízených. Naučte se otázky správně dávkovat, začněte pomalu a sledujte efekt, jaký to na práci lidí bude mít.

7. Mají odvahu riskovat

Aby se váš tým posouval kupředu, je potřeba riskovat. Pokud se vaši podřízení budou bát riskovat, nikdy se nikam neposunete.

„Vítězné společnosti podporují riskování a učení,“ říká Welch.

Jako lídr můžete jít příkladem a i když risk nevyjde, musíte týmu ukázat, jaké ponaučení si z toho může vzít. Podporujte svůj tým tak, aby bral risk jako příležitost k růstu a vzdělání.

8. Oslavují

Většina lídrů se při dosažení jakéhokoli týmového úspěchu neraduje, protože předpokládají, že týmu stačí ke štěstí výplata. Tak to ale ovšem vůbec není.

„Oslavy dodají lidem vítěznou náladu a probudí v týmu pocit uznání a pozitivní energii,“říká Welch.

Nebojte se tedy se svým týmem upřímně oslavovat každý úspěch, pomůže vám to ve společném překonávání dalších překážek.

#podnikani #byznys #inspirace #tipy #rady #management #firma

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.