Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
12.12.2019 4 minuty čtení

Zaměstnání No. 1 v roce 2019. Poptávka vzrostla o 74 procent a očekává se další nárůst

O tom, že žijeme v pozoruhodné době, není pochyb. Všechno se vyvíjí velmi rychle a tím vznikají a zanikají nové pracovní pozice. Podívejte se na ty, které v posledních letech zažívají největší nárůst a je o ně z pohledu zaměstnavatelů enormní zájem.

LinkedIn na svém oficiálním blogu zveřejnil seznam "Emerging Jobs". To jsou pracovní místa, která od roku 2015 zažívají největší nárůst v náboru. Číslo jedna? "Artificial Intelligence Specialist" neboli specialista na umělou inteligenci. Většinou jde o inženýra nebo výzkumného pracovníka či jiného specialistu, který se zaměřuje na strojové učení a umělou inteligenci. Má za úkol vymýšlet místa, kde má smysl AI implementovat a případně budovat samotné AI systémy.

Nárůst na této pozici byl skutečně pozoruhodný. V posledních čtyřech letech rostl průměrně o 74 procent za rok. Hlavní ekonom na LinkedIn, Guy Berger, se pro MarketWatch vyjádřil, že "AI infiltrovala každé odvětví a momentálně tak poptávka po lidech kvalifikovaných v AI převyšuje jejich nabídku." Konkrétně už jde o třetí rok v řadě, kdy se na první místo seznamu dostala pozice spojená se strojovým učením nebo umělou inteligencí. A Berger dodává: "Můžeme očekávat, že poptávka poroste."

Plat na takových pozicích je také působivý. V USA místa spojená s AI téměř zaručují šestimístnou sumu. Například inženýři na umělou inteligenci v San Fanciscu berou v průměru 120 až 160 tisíc dolarů za rok. To je okolo třech milionů korun. Podle některých zpráv mohou být ale platy i 250 tisíc dolarů.

Významnou roli AI na poli pracovních míst nezdůrazňuje ale jen LinkedIn. Indeed.com sestavil žebříček 25 nejlepších pracovních míst roku 2019 a na prvním místě, stejně jako LinkedIn, uvádí pozici inženýra na strojové učení. U seznamu je informace o průměrném ročním základním platu 146 tisíc dolarů a další výhody, které poskytnou zaměstnavatelé v jednotlivých firmách. Kromě toho zpráva udává, že došlo k 344 procentnímu nárůstu zájmu o zaměstnance v AI jen za posledních několik let.

Nabízí se otázka, co stojí za tímto rychlým růstem pracovních míst spojených s AI. Berger říká, že téměř všichni se o tyto technologie zajímají. Udává zřejmé příklady, které se týkají technologických firem nebo automobilového průmyslu, ale zmiňuje i ty více překvapivé jako oblasti vysokoškolského vzdělávání nebo sport.

A takové pozice nabízí skutečnou příležitost i pro lidi, kteří se momentálně AI nezabývají. Je totiž velmi napjatý trh a společnosti se snaží najmout kohokoli, kdo by tuto práci mohl vykonávat a má k ní blízko. Berger dodává, že znalost TensorFlow nebo Pythonu může být dobrým základem pro ponoření se do umělé inteligence.

Berger také říká, že mnoho společností na moderní technologie přechází teprve nyní a tak musí najímat lidi v těchto a dalších podobných oborech. Proto je ve zprávě o nově vznikajících pracovních místech na LinkedInu na prvním místě specialista pro AI a hned za ním robotický inženýr. Na dalších místech jsou ale podobné obory. Třetí místo patří "data scientist", na čtvrtém je "full stack engineer" a na pátém "site reliability engineer".

Kompletní seznam, který vydal LinkedIn vypadá takto:

1. Artificial Intelligence Specialist

2. Robotics Engineer

3. Data Scientist

4. Full Stack Engineer

5. Site Reliability Engineer

6. Customer Success Specialist

7. Sales Development Representative

8. Data Engineer

9. Behavioral Health Technician

10. Cyber Security Specialist

Otázkou zůstává, kolik těchto pracovních míst obsadí specialisté z Číny a Indie, protože zrovna Čína produkuje asi 10x více inženýrů ročně než USA. U Indie to je asi 5x více. Schopnosti Indů a Číňanů jsou v technologiích nesporné, ale obávám se, že kvůli nim se k podobně zajímavé práci dostane jen velmi málo jiných lidí. Ale příklady, že se prosadit jde, máme z jiných oborů, kde se to také zdálo velmi obtížné nebo téměř nemožné, takže se do toho stačí směle pustit. Jen hlavní motivací nemohou být peníze, ale měla by to být vášeň pro daný obor.

#prace #zamestnani #AI #umelainteligence #penize #odmena #poptavka #linkedin

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
3 minuty
5 minut