Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
10.12.2019 4 minuty čtení

O čem si povídají Gates a Buffett? Za 25 let jejich přátelství toho bylo už hodně

S dobrým přítelem si vždycky máte co říci. A stejně tak to mají Bill Gates a Warren Buffett. Přátelí se už více než 25 let a stále mají o čem mluvit. Buffett předal Gatesovi mnoho tipů, mezi které patří i tato 4 doporučení.

Ještě na dokreslení toho, jak dobrý vztah je mezi aktuálně druhým a třetím nejbohatším mužem planety, (podle žebříčku Forbes k dnešnímu dni) se můžete podívat na video uvedené pod odstavcem. Záběry pochází z loňského roku, kdy Buffett spolu s Gatesem společně navštívili obchod s cukrovinkami.

 

Ačkoli je Gatesovi 64 let a za svůj život nasbíral mnoho zkušeností, přeci jen je Buffett stále ještě o 25 let starší a tedy o 25 let zkušenější. Ze čtyř rad, které dal Gatesovi, se můžete poučit i vy, ale nečekejte tajné tipy na investice ani něco převratného. Jde spíše o základní životní poznatky.

1) Před investicí se podívejte na celkový obrázek

Důležitý klíč k úspěšným investicím se Gates od Buffetta naučil poměrně brzy. Začíná to správným přemýšlením o investicích. Dívat se na celkový obraz a možnou budoucnost firmy. Ne na každodenní pohyby a výkyvy na trhu.

Gates vzpomíná, že Buffett mluvil o hledání konkurenční výhody u nějaké společnosti a posouzení, zda se může zvětšovat nebo zmenšovat. Dodává, že akcionář musí jednat, jako kdyby vlastnil celou společnost. Dívat se na možný budoucí profit a rozhodovat o tom, zda to za to stojí.

2) Buďte otevření a čestní. A nezapomínejte na humor

Gates vyzdvihuje nepředvídané a možná trochu výstřední dopisy, které Buffet píše svým akcionářům a jeho vysokou míru autenticity i humoru, když se snaží sdělit svá očekávání, u čehož dokáže druhé udržet uvolněné a v klidu.

Mnoho podnikatelů také píše dopisy svým akcionářům, ale Buffett se tím vyloženě proslavil. Částečně je to kvůli jeho přirozeně dobré náladě a humoru. Ale také proto, byl ochoten otevřeně a upřímně mluvit a kritizovat to, co se mu nelíbilo (například akciové opce nebo finanční deriváty). Také v dopisech umí přiznat své chyby.

3) Zvažte, jak využíváte svůj čas

Jedna z nejsilnějších stránek Buffetta je moudré využívání času. Všímá si toho i Gates, která říká: "Bez ohledu na to, kolik máte peněz, nemůžete si koupit více času. Každý den má jen 24 hodin. Warren si to dobře uvědomuje a neplní si kalendář zbytečnými schůzkami.

To pro Buffeta vytváří prostor na to, aby mohl trávit více času s lidmi, na kterých mu záleží. Jsou to jeho nejbližší poradci, rodina nebo třeba sám Gates. Ten dodává, že (Buffett) je časově velmi štědrý k lidem, kterým důvěřuje.

4) Važte si svých přátelství

Největší lekce, kterou se Gates od Buffeta naučil, nemá nic společného s penězi a je dokonce ještě cennější, než všechny ostatní rady. Je to nejdůležitější poučka, kterou se za více než 25 let od Buffetta naučil. Co je tak důležitého?

O čem je skutečné přátelství

Gates říká, že to je o tom, být takovým přítelem, kterého si sami přejete, a dodává, že každý by měl mít přítele, který je stejně ohleduplný a laskavý jako je Warren. S těmito slovy Gates vzpomíná, že kdykoli jede do Omahy, Buffett zamíří na letiště, aby ho vyzvedl.

---------------------

Dal jsem si za cíl napsat krátký článek, který předá jasné poselství, které je z rad Warrena Buffetta pro Billa Gatese vidět. Povšimněte si, že jen první z výše uvedených rad se týká vyloženě byznysu, a to ještě jde o více méně jasnou věc. Ostatní se týkají běžného života. Sice jdou vztáhnout a uplatit na byznys, ale především jde o pohled na život. Z toho vyplývá, že obecná spokojenost v životě (to jak jednám, jak využívám svůj čas a jaké mám přátele) je důležitější než cokoli jiného.

#Buffett #Gates #byznys #podnikani #rady #uspech #konzultace #pratelstvi

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
5 minut
10 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty