08.12.2019 5 minut čtení

Jeff Bezos v začátcích Amazonu při přijímání lidí používal tyto 3 otázky, aby zajistil, že budou dost dobří

Amazon dnes na celém světě zaměstnává přes půl milionu pracovníků a patří k jedné z nejvyhledávanějších společností na trhu práce. Ne vždycky tomu tak ale bylo a zejména v úplných začátcích Bezos pro rychlý růst potřeboval co nejlepší lidi.

Amazon v roce 1995 tvořilo pouhých 10 lidí. Sídlo firmy se v tomto roce přesunulo z garáže Jeffa Bezose do centra Seattlu. O žádnou prestižní adresu však ani zdaleka nešlo. Na stejné adrese jako kancelář se nacházela zastavárna, výměnné místo jehel pro lidi závislé na heroinu a obchod s pornem. Bezos v té době stále vozil zásilky na poštu sám.

Firma však neustále rostla a její zakladatel musel zajistit, že zatímco počet zaměstnanců exponenciálně rostl, společnost si nejenže zachová svůj vysoký standard, ale zároveň se jí podaří laťku neustále posouvat nahoru. Ve svém dopise akcionářům z roku 1998, tedy rok poté, co Amazon vstoupil na burzu, Bezos popsal tři otázky, které používal pro nabírání nových zaměstnanců.

"V tak dynamickém prostředí, jakým je internet, by bylo bez výjimečných lidí prakticky nemožné dosahovat uspokojivých výsledků," napsal tehdy Bezos o pracovnících Amazonu, jejichž počet se za pouhé tři roky rozrostl na 2100 lidí. "Nastavení vysoké laťky v našem přístupu k přijímání nových lidí bylo a i nadále bude tou nejdůležitější součástí úspěchu Amazon.com."

I když jsou tyto myšlenky staré více než 20 let, HR oddělení společnosti se jimi dodnes řídí. Pojďme si všechny tři otázky, které při přijímání nových talentů Bezos používal, postupně projít:

1. Budeš tuto osobu obdivovat?

Zaprvé Bezos vyzývá, abyste vždycky dali na svůj osobní názor na kandidáta.

"Vždycky jsem se opravdu snažil, abych pracoval jen s lidmi, kterých si vážím a od svých náborářů chci, aby měli stejné nároky. Když se zamyslíte nad lidmi, které jste ve svém životě obdivovali, jde pravděpodobně o zároveň o lidi, od kterých jste se toho mohli nejvíc naučit, nebo si z nich vzít příklad."

Tuto myšlenku při přijímání nových lidí preferuje i CEO Facebooku Mark Zuckerberg, který propaguje nabírání pouze takových kandidátů, které respektuje. "Neustále lidem říkám, že by do svého týmu měli přijímat pouze takové lidi, pro které by sami pracovali," řekl loni Zuckerberg při jednom interview.

2. Pozvedne tato osoba průměrnou úroveň efektivity ve skupině, jejíž bude součástí?

Touto otázkou chce Bezos získat pojem o schopnosti daného kandidáta inovovat a přinést do týmu nové věci a postupy.

"Chceme bojovat s entropií. Laťka musí neustále růst," napsal Bezos akcionářům v roce 1998. "Chci po lidech, aby si představili, jak bude společnost vypadat za 5 let. V té doby bychom se všichni měli rozhlédnout a říct si 'Pane jo, naše standardy jsou nyní tak vysoko - ještě že jsme se sem dostali před tím!'"

Amazon je svými vysokými nároky na pracovníky proslaven v pozitivním i negativním slova smyslu. A vysoký standard zůstává jádrem společnosti, která z Bezose udělala nejbohatšího člověka světa, i dnes.

Když Amazon zveřejnil svých 14 zásad vedení lidí, uvedl jako jednu z nich zásadu "Trvat na nejvyšších standardech". Ve jejím popise stojí: "Lídři mají nekompromisně vysoké standardy - mnoho lidí může mít pocit, že jsou přehnaně vysoké. Lídři neustále zvyšují laťku a motivují své týmy k vytváření špičkových produktů, služeb a procesů."

Aby společnost zajistila, že neustále přijímá jen ty nejlepší a nejchytřejší, má dokonce ve svém nitru skupinu zaměstnanců, jejichž cílem je zajistit, aby v této oblasti standardy firmy neustále rostly. Mimo svou běžnou práci musí tito lidé poskytovat svůj pohled na nově přijaté zaměstnance, jejich talent a schopnost zapadnout do firemní kultury.

3. V jaké oblasti by se tato osoba mohla stát hvězdou?

Není možné zaměřit se pouze na to, jak kandidát zapadne do vašeho týmu či firemní kultury. Podle Bezose musíte rovněž vzít v úvahu jeho individuální vlohy.

"Většina lidí má nějaké unikátní schopnosti, zájmy a perspektivy, které obohacují pracovní prostředí pro všechny ostatní. Často přitom jde o něco, co na první pohled nemá s jejich prací nic společného," napsal v dopise Bezos, který tehdy vyjádřil své nadšení z jednoho nově přijatého zaměstnance, který je národním šampionem ve Spelling Bee (soutěž v hláskování anglických slov).

Další z oněch 14 zásad je ostatně "Myslet odvážně, nekonvenčně a strategicky" a její popis zní: "Lídři udávají směr a podněcují tím k velkým výsledkům. Myslí jinak a snaží se najít nějaký inovativní způsob, jak obsloužit zákazníka."

-------------------------

Na internetu lze dohledat několik startupů nebo například jeden startupový akcelerátor ze Silicon Valley, který při pohovorech Bezosovu strategii zveřejněnou v roce 1998 používá a nemůže si ji vynachválit. Možná by se jí mohl inspirovat i váš náborář?

#osobnirozvoj #bezos #amazon #hr #zamestnanci #rust #expanze

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zní to dobře, ale mám obavu, že kdy to dělala každá firma, bude na světě mnoho nezaměstnaných. Například u nás prostě musíme brát lidi na pozice, kde se budoucí "hvězdnost" nepředpokládá. A funguje to dobře :-)
    +4
    • Já myslím, že to není bráno v rámci zaměstnání. Bezos byl tehdy nadšený toho, že mají v týmu přeborníka v hláskování. To na první pohled není hvězdný zaměstnanec ve smyslu posouvání laťky společnosti. Spíš je to o tom zjistit, v čem je daná osoba dobrá, i kdyby to s prací nemělo nic společného. Dočetl jsem se ještě, že konkrétně u tohohle zaměstnance vlastně nešlo o žádný konkrétní měřitelný přísun byznysu, ale byla s ním jednoduše zábava, protože ho zkoušeli z různých krkolomných slov a celkově prý díky téhle drobnosti přinesl do týmu a pracovního prostředí hromadu srandy. I tohle bych se nebál do jisté míry označit "hvězdností". U nás je teď navíc specifický problém s nízkou nezaměstnaností, takže si v mnoha případech firmy prostě moc vybírat nemůžou.
      +2