Internet se mění tak rychle, že za pár let už je všechno jinak. Jeden rok v online prostředí je jako pět let v reálném světě. Z toho důvodu není následující článek jen pro ty, kteří se chystají začít se svým online byznysem, ale je úplně pro všechny.
Přijde vám brzy po pár letech měnit design webu? Vzpomeňte si, že rok v online světě je jako 5 let v tom reálném, tak si to vynásobte. Technologie jdou dopředu, konkurence jde dopředu, tak musíte jít i vy.
Dvě poznámky na úvod:
- Uvedený postup se bude nejvíce vztahovat na spuštění eshopu, ale jde velmi dobře vztáhnout na jakékoli jiné online podnikání. Pokud bude tedy použito slovo „produkt“, může to znamenat i „službu“ nebo něco jiného
- Pod článkem je slovníček výrazů, které by všem nemusely být jasné
1) Zahajte podnikání, které naplňuje potřebu
Krkolomný nadpis, který ale nese jasné poselství. Většina lidí dělá chybu v tom, že prvně hledají produkt a pak až trh. Pokud chcete své šance na úspěch zvýšit, hledejte nejprve trh, respektive své budoucí zákazníky. Kouzlo spočívá v tom, že naleznete skupinu lidí, kteří hledají řešení nějakého problému, ale nenachází uspokojivé výsledky.
Internet vám toto hledání může velmi usnadnit:
- Běžte na online diskuze a sledujte, jaké otázky lidé často pokládají a jaké problémy často řeší
- Proveďte výzkum klíčových slov a hledejte taková klíčová slova, která by mohlo hledat mnoho lidí, ale zároveň v nich není příliš velká konkurence
- Prohlédněte si své potenciální konkurenty a sledujte, co dělají pro to, aby uspokojili poptávku. To co se naučíte, můžete použít a pro trh, který již existuje, vytvoříte ideálnější produkt
2) Napište text, který prodává
Osvědčený vzorec prodejního textu by zákazníka měl provést nákupním procesem od samého začátku až po opakovaný nákup.
- Nadpis musí vzbudit zájem
- Představte problém, který váš produkt řeší
- Dejte důkaz o své důvěryhodnosti pro řešení tohoto problému
- Uveďte reference od druhých, kteří váš produkt použili
- Přibližte produkt samotný a jeho výhody pro uživatele
- Stanovte nabídku
- Dejte silnou záruku
- Vzbuďte naléhavost
- Nabídněte prodej
Celý váš text by měl cílit k tomu, že je váš produkt jedinečný v řešení daného problému a lidé ho potřebují ke zlepšení kvality jejich života. Pochopitelně to musíte přizpůsobit své nabídce. Ale konec konců i obyčejné věci mohou zlepšit kvalitu života. Rychlejší telefon, závěs, který v noci propustí méně světla, kvalitnější tiskárna, zdravé potraviny,… Stačí jen správně uchopit prodejní text. O zákaznících přemýšlejte a ptejte se z jejich úhlu pohledu, co by vám na jejich místě váš produkt přinesl.
3) Vytvořte webové stránky
Pokud máte vybraný segment zákazníků a produkt, kterým je uspokojíte, je čas na vytvoření webových stránek. Zde platí základní pravidlo. V jednoduchosti je síla. Abyste upoutali něčí pozornost, máte asi pět sekund. A s tím jak doba zrychluje, tak myslím, že to je ještě méně. Jakmile zákazník odejde, už se záměrně nevrátí, pokud jste ho něčím nezaujali.
Několik tipů pro tvorbu webových stránek:
- Kombinujte maximálně jeden nebo dva druhy písma na jedné barvě pozadí
- Dbejte, aby vaše menu bylo jasné a přehledné a na každé stránce stejné
- Grafiku, zvuk nebo video používejte, jen pokud doplňuje vaše sdělení
- Připojte nabídku odběru novinek, ať můžete shromažďovat emailové adresy
- Proces nákupu udělejte co nejjednodušší. Ideálně na jeden nebo dva kroky
- Váš web je vaše výloha. Udělejte ho uživatelsky co nejpřívětivější
4) Využijte vyhledávací nástroje pro přivedení zákazníků na web
Reklama s placením za proklik (PPC*) je nejjednodušší cestou, jak na úplně nový web získat návštěvnost. Od organické návštěvnosti* má dvě odlišnosti. PPC reklamy se ve vyhledávačích objeví hned. A také umožňují testovat různá klíčová slova, ceny, nadpisy a další parametry.
5) Vytvořte si dobrou a odbornou pověst
Když lidé potřebují informace, jdou většinou jako první na internet. Když poskytnete zdarma informace, které lidé hledají, dalším webům, zvýší se tím hodnocení vašeho webu a získáte další návštěvníky. S jakoukoli informací je nutné uveřejnit také odkaz na váš web.
- Poskytněte zdarma odborný obsah. Tvořte články, videa nebo jiný obsah, který bude pro druhé užitečný. Takový obsah distribuujte na sociálních sítích a dalších vhodných místech
- Přátelům pošlete odkaz na váš web, respektive na obsah, který pro ně bude hodnotný
- Buďte aktivními na vhodných fórech a diskuzích, kde se pohybují vaši zákazníci
Tím získáte nové čtenáře, návštěvníky a potenciální zákazníky. A každý zpětný odkaz, který povede na váš web ze všech koutů internetu je také plus. Vyhledávače upřednostňují weby, které mají relevantní zpětné odkazy*.
6) Za pomocí emailového marketingu přeměňte návštěvníky na zákazníky
Seznam odběratelů vašeho newsletteru je možná to nejcennější co máte. Jsou to zákazníci, anebo lidé, kteří vám dobrovolně dali svůj email, protože je nějakým způsobem zajímá vaše podnikání. Proč je emailová databáze skvělá?
- Pravděpodobně odběratelům dáváte něco, co chtějí
- Můžete s nimi rozvíjet dlouhodobý vztah
- Odezva jde změřit na 100 %
- Emailový marketing je levnější a efektivnější než rádio, televize nebo tisk, protože je cílený. Zvláště když máte vlastní seznam mailových adres
Každý, kdo vám po návštěvě vašeho webu nechal emailovou adresu, je velký adept na budoucího zákazníka. Pro akvizici těchto potenciálních zákazníků neexistuje lepší nástroj než emailový marketing.
7) Své zisky zvyšte pomocí opakovaného prodeje
Důležitou strategií internetového marketingu je celoživotní udržování vztahu se zákazníky. Více než třetina lidí, kteří od vás jednou nakoupí, nakoupí znovu, pokud s nimi zůstanete v kontaktu. První prodej je pro vás nejdražší a nejobtížnější část. Pro druhotný prodej můžete použít:
- Nabídku produktů, které doplňují původní nákup
- Elektronické věrnostní kupóny, které je možné uplatnit při dalších nákupech
- Ukázku souvisejících produktů na stránce v košíku a po odeslání objednávky
Když zákazníky odměníte za loajalitu, stanou se věrnější.
Slovníček pojmů:
- PPC – reklama placená za proklik. Inzerent platí jen tehdy, když uživatel klikne na jejich PPC reklamu ve vyhledávači (nebo na sociálních sítích) a navštíví inzerentův web
- Organická návštěvnost – neplacená a přirozená návštěvnost pramenící z vyhledávačů (Seznam, Google a další)
- Relevantní zpětný odkaz – odkaz směřující na váš web z místa, které je tematicky podobné vašemu webu
#byznys #podnikani #startup #zacatek #online #firma #spolecnost