04.12.2019 5 minut čtení

5 překvapivých způsobů, jak ve vaší firmě zlepšit brainstorming

Jako podnikatel musíte neustále řešit problémy. Ať už se snažíte vymyslet, jak si uhájit postavení na trhu v kompetitivním prostředí nebo jak stihnout vražedný deadline, jen zřídkakdy existuje jedno správné řešení. Brainstorming je tedy nutný.

Bohužel ani ti nejkreativnější lidé nedokážou vydupat nápad nebo řešení ze země. Pokud chcete, aby váš tým dostával dobré nápady, musíte vytvořit takové podmínky a prostředí, ve kterém je to možné. Nebudeme vám tu vyprávět o zásadách typu „žádná kritika“ a „všichni jsou si rovni“, to všechno už určitě dávno víte. 

Místo toho vám přinášíme 5 způsobů na zkvalitnění brainstormingu, které vás asi nenapadly.

1. Kombinujte samostatné a týmové rozjímání

Jestli máte to štěstí, že pracujete se skupinou nápaditých lidí, měli byste toho využít při skupinovém brainstormingu. Má mnoho výhod: inspirujete se navzájem, máte k dispozici různé úhly pohledu, můžete se podporovat a povzbuzovat... Ale přesto byste se neměli omezovat jen na něj. 

Některé nápady k nám přichází nečekaně. V tramvaji, v kině, ve sprše. Proto zadejte svému týmu za úkol popřemýšlet o problému každý zvlášť. Uvidíte, s čím přijdou. Když budete kombinovat samostatnost a spolupráci, dosáhnete nejlepších výsledků.

2. Snažte se znudit

Když úpěnlivě toužíte zvolat „Heuréka!“, může se stát, že se budete snažit až příliš. To ale často bývá kontraproduktivní. Když trávíte přemýšlením nad problémem hodiny a hodiny, nejenže na nic nepřijdete, ale navíc vás to úplně demotivuje.

Není náhodou, že nejlepší nápady často dostanete, když jedeme takzvaně na autopilota. V klidném módu totiž náš mozek vyplavuje dopamin, který je spojován právě s kreativitou. 

Zkuste tedy dělat nějakou nenáročnou „nudnou“ aktivitu jako třeba procházení se, čmárání do sešitu, háčkování nebo cokoliv, do čeho nejste příliš zapálení. Když dáte svému mozku dostatek času, nakonec přijde s něčím, od čeho se minimálně budete moci odrazit. A pokud ne, tak se alespoň odreagujete a příští brainstorming vám půjde o trochu lépe.

3. Dosáhněte pozměněného stavu vědomí

Jestli si říkáte: „Přece nemůžou mít na mysli drogy,“ máte pravdu... Částečně. Každý experimentátor s rekreačními drogami vám řekne, že během svých tripů dostal několik opravdu skvělých nápadů. A ono to smysl dává. Stimulanty navyšují funkci centrální nervové soustavy, halucinogeny způsobují změněné vnímání skutečnosti a kanabinoidy vás zase zbaví zábran a vytvoří prostředí, ve kterém je každý názor vítán.

Ale to neznamená, že vám doporučujeme, ať se na příští poradě celý váš tým zdroguje. To by neprošlo ani v podniku se sebevíc uvolněnou firemní kulturou. My bychom na vašem místě volili tu druhou – společensky přijatelnější cestu. Meditaci. Taková skupinová meditace dokáže v lidech probudit nápady. A ač třeba členové týmu nedosáhnou pozměněného stavu vědomí (což je více než pravděpodobné, pokud nemeditují pravidelně), alespoň se zrelaxují.

A co se týče zlepšení výkonnosti mozku, jsou i méně invazivní způsoby, kterými ho lze dosáhnout. Výkonnější mozek během pár týdnů vám zaručí například četba a dostatek kvalitního spánku.

4. Obklopte se uměním

Skutečně dobré umění dokáže stimulovat lidskou mysl. Pokud se vystavíte umění, určitě vás to nějak ovlivní. Můžete zjistit, že dostanete nový nápad nebo že se na problém dokážete podívat z jiné perspektivy.

Existuje mnoho způsobů, jak tuto radu realizovat. Můžete zdi své kanceláře ověnčit abstraktními obrazy, na které se budete při přemýšlení dívat nebo si můžete při brainstormingu pouštět různé druhy hudby. Klasika, elektronická hudba, jazz... Každý žánr stimuluje mozek jinak a je pravděpodobné, že budete při jeho poslechu i trochu jinak přemýšlet.

5. Obměňujte prostředí a opusťte zajeté koleje

Často se přistihneme, jak znovu a znovu procházíme stejné vzorce myšlení, protože často myslíme na stejném místě, ve stejný čas, při té samé činnosti. Rozbijte rutinu. Běžte provádět brainstorming do parku, sejděte se výjimečně hned v 8 ráno a dejte si u toho snídani. Cokoliv může pomoci.

Geniální nápad si zkrátka nemůžete vynutit, a tak vám nezbývá, než to zkoušet. Dejte šanci různým metodám včetně těch, ke kterým jste byli doteď skeptičtí. Co nejhoršího se může stát? Že vás nic nenapadne?

Přečtěte si také: Chybí vám nápady?Tento snadný postup o 5 krocích z vás udělá kreativního génia 

#brainstorming #podnikani #inspirace #napady #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.