03.12.2019 5 minut čtení

Digitální marketing: 7 trendů, které přijdou v roce 2020

Co bude rok 2020 znamenat pro digitální marketing? Jedno slovo: Více. Více influencer marketingu, více obsahu, více videí, zkrátka dělání více pro to, abyste své sledující a zákazníky zaujali a především, aby se sami zapojili.

1. Preference menších influencerů

Influenceři, kteří dostávali od firem nejlukrativnější nabídky, bývali především ti, kteří měli miliony nebo alespoň stovky tisíc sledujících. Od tohoto modelu ale firmy začínají pomalu ustupovat. Čím dál tím častěji se obrací na méně znamé influencery s menší, ale vyhraněnou fanouškovskou základnu. Působí důvěryhodněji a navíc firmám umožní lépe oslovit jejich cílovou skupinu.

Influencer marketing se stává stále více personalisovaným. Podle průzkumů až 92 % lidí upřednostní doporučení dalšího zákazníka před reklamou. Lidem věříme a jejich názorům přikládáme váhu. Z toho vyplývá, že influencer marketing se do věčných lovišť ještě rozhodně nechystá.

2. Streaming a videoobsah

Video bylo povinnou součástí každé dobré online marketingové strategie v roce 2019 a v roce 2020 tento trend ještě poroste. Podle analýzy společnosti IAB’s se marketingové rozpočty dotazovaných společností na videotvorbu během roku 2019 nafoukly zhruba o 25 %. Čísla vychází z jednoduché rovnice: Firmy směřují úsilí tam, kam divák směřuje pozornost. A videa jsou nejlépe stravitelným a nejzábavnějším formátem vůbec.

 • 74 % Američanů starších 13 let streamuje nebo sleduje online videa alespoň jednou za týden. 41 % každý den.
 • 78 % sledujících je ochotno se podívat na reklamu před videem výměnou za obsah zdarma.
 • Při sledování vzdělávacích a informativních videí většina lidí pozorně sleduje jak obsah samotného videa, tak reklamu před ním nebo v jeho průběhu.

3. Pokrok nezastavíš: Novinky příštího roku

Technologie se posouvá každým dnem a v příštím roce se můžeme těšit především na: 

 • 5G technologii, která zvýší počet lidí, kteří sledují obsah z mobilních telefonů.
 • Vzestup umělé inteligence. Ta zlepší možnost personalizace v digitálním obsahu, především ve videích.
 • Větší využívání a dokonalost ovládání elektroniky hlasem. Fandíte Siri, Alexe nebo Google home?
 • Možnost streamování na televizní obrazovky, které umožní lidem interagovat s reklamami v televizi.

4. Vrcholu dosáhne interaktivní obsah

95 % zákazníků by v marketingu ocenilo více interaktivního obsahu. Pouhé přijímání sdělení už nás totiž nebaví tolik jako kdysi. Chceme toho být součástí. V roce 2020 zákazníci dostanou to, co chtějí. Možnost nakoupit rovnou na sociálních sítích, 360° fotky a videa, kvízy a ankety jsou jen zlomkem toho, co nás ještě čeká.

Už jste někdy viděli 360° video? Další potenciál je také ve virtuální realitě, která mu dodá na zábavnosti. Pusťte si tohle skvělé 360° video z Japonska.

 

Mrkněte také na článek: Jak vytvářet obsah, který vaší firmě opravdu pomůže?

5. Mikro-momenty

Mikro-momenty je pojem zavedený firmou Google. Jde o krátké chvíle, ve kterých se uživatel snaží najít informaci. Je v tu chvíli kompletně soustředěný. Máte jeho pozornost. Pokud mu v ten daný „mikro-moment“ nabídnete doporučení na svůj produkt, podnik nebo službu, máte velkou pravděpodobnost, že se ho bude držet.

Budoucnost je svět okamžitých rozhodnutí. Abyste v roce 2020 v digitálním marketingu uspěli, musíte být tam, kde je zákazník, ve správný mikro-moment. To znamená, že by marketéři měli přehodnotit zajetou cestu uvědomění, zvážení a rozhodnutí. Máme vysoké nároky ale málo trpělivosti. Google o mikro-momentech říká:

 „Buďte tam, buďte užiteční a rychlí.“

6. Trendy na sociálních sítích

Nejprve přišel s videi, která po určité době sama mizí, Snapchat, poté koncept „My story“ převzal Instagram a Facebook a nakonec se tento formát dostal i na Youtube ve formě Reels. Podobnou „nákazu“ můžeme pozorovat u tzv. živých vysílání. Co z toho vyplývá? Že sociální sítě adaptují novinky, které fungují. A právě těch musíme my, podnikatelé a marketéři, využívat.

Pokud půjdeme s dobou a budeme na sociálních sítích zákazníkům nabízet obsah, který chtějí vidět a sdílet, dostaneme za to:

 • zvýšení povědomí o značce,
 • neustálý kontakt s followery,
 • finančně poměrně nenáročnou reklamu (ve srovnání například s TV),
 • možnost oslovit mladší publikum.

7. Obsah, který se šíří sám

Virální videa nebo kampaně, které přimějí zákazníky, aby vás propagovali sami. Jak? Znáte třeba kampaň Coca Coly „Share a coke“? Jde o lahve Coca Coly se jmény. Když narazíte v obchodě na lahev, která byla navržena přesně pro vás, nemáte snad nutkání se s ní vyfotit a sdílet to na Instagram? Možná že vy ne, ale velká část mladých lidí ano. Když budete motivovat lidi ke sdílení vašeho obsahu například soutěžemi, dočkáte se ještě lepších výsledků. 

Výhodou virálních kampaní je to, že jakmile jednou vymyslíte skvělou, chytlavou kampaň a umístíte ji na správná místa, už se šíří sama. Chybí vám nápady? Nešetřte a najměte si na práci kreativce. Pokud totiž půjde o opravdovou perlu, může mít celosvětový dosah. Příkladem může jít například Ice bucket challange, rafinovaná kampaň, která zvýšila povědomí o amyotrofické laterální skleróze.

#marketing #online #reklama #digitalmarketing #influencermarketing #influencer

 

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.