26.11.2019 5 minut čtení

Jak vytvářet obsah, který vaší firmě opravdu pomůže?

„Obsah je král.” To řekl Bill Gates už v roce 1996. Ale dnes to platí víc než kdy jindy. Snad všechny firmy se snaží vytvářet vlastní obsah, který jim přiláká nové zákazníky, udrží ty stávající a v ideálním případě i zvedne tržby. Ale jak na to?

Dostaňte se do povědomí lidí

Obsah, který zařídí, že se lidé budou na váš blog nebo sociální sítě vracet, vám zaručí více zakázek. Ptáte se proč? Je to snadné. Čím více lidí o vás bude vědět, tím více máte potenciálních zákazníků. A navíc vám to zlepší reputaci. Základní je konstantnost tónu a obsahu vašich sdělení a také to, aby obsah odpovídal zájmům vaší cílové skupina a byl tam, kde je ona. Berte to jako možnost sdělit lidem, kdo jste a co děláte tak, aby je to bavilo.

Zahajte diskusi

Když dokážete lidem zapůsobit na city, vyvolá to diskusi. A diskuse je vždy přínosná, protože vám zvyšuje publicitu. Pamatujte si, že je lepší, když lidé mluví s vámi než o vás. Ve výhodě jsou firmy, jejichž předmět podnikání je tak trochu kontroverzní. Například pokud se vaše firma zabývá kontrolováním používání omamných látek na pracovišti, můžete očekávat plno reakcí na svůj obsah. A samozřejmě jak pozitivních, tak negativních.

Někdo tuto problematiku vidí jako nástroj zvýšení bezpečnosti na pracovišti a jinému to zase připadá jako narušení svobody a soukromí zaměstnanců. Ale to vůbec není na škodu. Alespoň přilákáte zákazníky, kteří by o vašich službách uvažovali a odradíte ty, kteří jsou zásadně proti. Když budete veřejnost na toto téma vzdělávat a ve svých příspěvcích poskytovat zajímavé a nezkreslené informace, dobře uděláte. Nakonec vám to přinese více respektu z obou stran barikády.

Důvěryhodnost a autorita

Ať už vystupujete jako expert na dané téma, nebo jako někdo, kdo se snaží problematiku přiblížit veřejnosti odlehčeným a zábavným tónem, budete díky tomu působit důvěryhodněji. Nebojte se sdílet své know-how, názory a úhel pohledu otevřeně.

A kromě toho, že si díky obsahu získáte větší autoritu u zákazníků, ji získáte i u robotů. Konkrétně mám na mysli optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO. Díky unikátnímu a kvalitnímu obsahu získáte lepší pozice ve výsledcích vyhledávání, což zvýší vaši šanci na to, že vaše stránky budou navštěvovány častěji a že budou navštěvovány lidmi, kteří jsou součástí vaší cílové skupiny. Proto se při vytváření obsahu doporučuje zaměřit na klíčová slova, meta texty a další faktory, které jsou pro vyhledávací roboty podstatné.

Nejčastější chyby při vytváření obsahu

Teď, když víte, proč se na obsah soustředit, vám přináším ještě pár rad, čemu se při vytváření obsahu vyhnout. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se firmy dopouští?

  • Trochu se „zasnaží“ a poté to vzdají – U začínajících firem se poměrně často stává, že vytvoří jeden nebo dva posty či videa, a když nedosáhnout očekávané reakce, vzdají se. „Vždyť to nikdo nečte,“ vztekají se. Odborník na digitální marketing Dennis Yu ale říká:

„Devět z deseti sponzorovaných příspěvků na Facebooku nefunguje, ale ten desátý dokazuje, že se snaha vyplatila.“ 

S největší pravděpodobností přijde velká část vašeho úsilí vniveč, než se vám to začne vyplácet, ale zkrátka nezbývá než vytrvat. 

  • Připadá jim to jako moc práce – Než zvládnete napsat článek, který zarezonuje, bude tomu předcházet rozsáhlá příprava, rešerše a editace. Ale jakmile je jednou hotový, můžete z něj vytěžit maximum. Sdílet ho na všech svých sociálních sítích nebo o tématu natočit video. Díky tomu se bude informace šířit několika kanály a váš záběr bude mnohem širší.
  • Bojí se – Co je strašidelnější, než vložit do něčeho kus sebe a následně se vystavit kritikům a haterům na internetu? Jen máloco. Musíte počítat s tím, že budete dělat chyby. Především v začátcích. A nesmíte se hroutit, když obdržíte kritiku. A mluvím o té konstruktivní i o té, jejímž cílem je jen a pouze urazit vás. Prostě stiskněte tlačítko sdílet a příliš si s tím nelámejte hlavu.
  • Sdílejí na nesprávných místech – Častou chybou bývá snaha o vytvoření vlastního blogu z ničeho, protože získat početné publikum na nový web může být velmi obtížné. Proto především menším firmám a freelancerům doporučuji využít už existující platformy, jako je třeba právě Warengo. Zajistí vám praktické uživatelské rozhraní a především počet čtenářů, který byste jinak museli budovat měsíce či roky.
  • Píšou, aby byli vidět, ne pro lidi – Tahle chyba je pravděpodobně ta úplně nejrozšířenější. Firmy mají často potřebu vyprávět svůj příběh na úkor zajímavosti a přínosnosti sdělení pro lidi. Co to tedy znamená? To, že obsah, který publikujete, musí řešit problémy vaší cílové skupiny. Rady, tipy a návody jsou tím, co lidi na internetu hledají nejčastěji. Další příspěvky, na které publikum přilákáte, obsahují buď zajímavé informace, nebo zábavu. Nic mezi tím. Musíte si uvědomit, že váš obsah není primárně o vás, ale o vašich čtenářích, posluchačích a divácích.

#podnikani #obsah

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.