29.11.2019 6 minut čtení

7 rad Marka Cubana, jak nejen přečkat, ale i těžit z nadcházející krize

Krize přijde. Otázkou je jen, kdy. Kdo bude připraven, nebude pak zaskočen a navíc krizi nejenže přečká, ale může z ní i těžit. Miliardář Mark Cuban dává 7 užitečných rad, jak na to.

Když si do Googlu zadáte „kdy byla krize“, pravděpodobně se vám, stejně jako mně, zobrazí výsledek hledání s informací o tom, že Velká hospodářská krize proběhla v říjnu 1929. To už je dost dávno. Kdy byla nějaká, kterou si můžeme pamatovat? Asi vzpomenete na rok 2007, kdy začala krize, jejíž dozvuky podle Wikipedie trvaly až do roku 2015. Uplynulo několik let a už se začíná mluvit, nebo spíše se už delší dobu mluví, o další nastupující krizi.

Průzkum z Duke Univesity ukazuje, že v přibližující se recesi věří více než polovina finančních ředitelů v Americe. Konkrétně 53 % z nich věří, že země bude v recesi do konce třetího čtvrtletí příštího roku. A to je velmi brzy. Že se „něco“ děje je vidět i z vyhledávače Google, který na konci července zaznamenal enormní počet vyhledání pojmu „recession“. Od té doby se statistiky trochu uklidnily, ale i tak je vidět zvýšený zájem o tento pojem.

Četnost hledání výrazu "recession" (v procentech vůči maximální hodnotě)

Už je všeobecně cítit úzkost lidí a snaha hledat rady, jak v krizi postupovat a jak se na ni předem připravit. Několik takových tipů se proto nyní rozhodl poskytnout i známý investor Mark Cuban.

1) Refinancujte své dluhy

Nabídky bankovních institucí se mění a přizpůsobují aktuálním finančním podmínkám na trhu. Pro mnoho lidí by mohlo být vhodným doporučením si své dluhy refinancovat a získat tak pro svou půjčku lepší úrok, se kterým mohou ušetřit nemalé peníze.

Tato rada je vhodná zejména pro území, ve kterém žije Cuban, tedy pro USA, kde se téměř vše kupuje na dluh, nicméně zadlužených je velké množství i u nás a neustále jich přibývá. Možnost refinancovat půjčky s nižší úrokovou sazbou tak může být dobrým krokem i v našich končinách, a to zvláště v této době.

2) Ušetřete co nejvíce peněz

„Největší příležitosti přicházejí, když jste jedním z mála, kdo má peníze.“

To je sice myšlenka z hlavy Marka Cubana, ale není jediným s podobným názorem. Legenda mezi investory, Warren Buffett, má podobný postoj:Mějte strach, když jsou druzí chamtiví, a buďte chamtiví, když se bojí ostatní.

Řečeno jinými slovy, když jsou ceny na trhu dole a vy máte možnost nakupovat, udělejte to. Buffett tvrdí, že i dobrým společnostem může klesnout cena, ale během pěti, deseti nebo dvaceti let vytvoří rekordní zisky.

3) Porozumějte ekonomice vaší společnosti

Zjistěte, jaký dopad by mělo zpomalení ekonomiky na společnost, ve které pracujete a konkrétně na vaši pozici. Pokud nejste sami sobě zaměstnavatelem, vzdělávejte se v obchodním modelu vašeho zaměstnavatele a ve způsobu, kterým vydělává peníze. Tím můžete zjistit, jak a proč bude váš zaměstnavatel ovlivněn potenciální krizí.

Cuban říká, že je potřeba být proaktivní a uvědomovat si rizika. A následně také předvídat, jak změna ekonomiky ovlivní vaši pracovní pozici a podle toho se na případné komplikace připravit.

4) Čím nižší účty, tím nižší stres

Pocit finančního pohodlí nestanovuje váš příjem, ale vaše výdaje. S tím se ztotožňuje i self-made milionář Scott Galloway, který dodává, že definice bohatého člověka je „mít větší příjmy než výdaje“.

Za dokonalý příklad udává svou nevlastní matku a svého otce, kteří mají na místní poměry malý příjem, ale ještě menší výdaje, a proto je označuje za „bohaté“. Mají jednoduše více peněz, než potřebují.

5) Neposlouchejte „odborníky“, kteří říkají, že krize (ne)bude

Žijeme v globální ekonomice a nevíme, jaká kombinace velkých a malých věcí může situaci zhoršit, nebo zlepšit. Dokud k nim nedojde, můžeme se na ně maximálně připravovat. S tím souhlasí i ekonomka Tara Sinclairová, která pro New York Times řekla, že "sen o systému včasného varování je stále jen snem".

Na trhu se měří spousta faktorů, které ovlivňují ekonomiku. Cílem je předpovědět hrozící recesi, ale i přes veškeré snahy platí Cubanova slova, že kombinace různých věcí může mít různý efekt, který nelze úplně předvídat.

6) Buďte k sobě upřímní a udělejte maximum

Kdo je ze zaměstnání propuštěn jako první? Praxe a Mark Cuban shodně tvrdí, že to jsou lidé bez sebevědomí. Jako účinnou obranu doporučuje být k sobě maximálně upřímný a poznat své slabé a silné stránky. Musíte vědět, jak vás vidí ostatní. Když k sobě nebudete upřímní, nebudete vědět, v čem můžete být úspěšní.

A to je velmi důležité i pro majitele společností. Umět se podívat na svou společnost a být k sobě upřímný. Cuban říká doslova „brutálně upřímný“. A říci si, co děláme dobře, co neděláme dobře, kde je prostor pro zlepšení a jak ho dosáhnout.

7) Buďte někým, kdo druhým snižuje stres

V práci chcete být cenní, a to zejména v době hospodářského poklesu. Podle Cubana hodnotní zaměstnanci snižují svému nadřízenému stres. A člověk nemusí být psycholog, aby to dokázal. Klíčové je stres lidí okolo sebe nezvyšovat. A když ho dokážete naopak svým pohodovým přístupem a klidnou osobností snižovat, budete hodnotným zaměstnancem.

Pro vedoucí pozice platí, že byste na své podřízené měli působit klidným dojem i v době problémů a nezvyšovat jim stres, kterého už tak mají až nad hlavu.

#krize #recese #markcuban #cuban #investor #ekonomika #prevence #financnigramotnost

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
9 minut