25.11.2019 4 minuty čtení

Milionová investice do českého esportu. Petr Andrýsek chce z českého týmu udělat evropskou špičku

Na začátku roku Petr Andrýsek oznámil, že do esportu a příbuzných oborů chce letos investovat a připraveno na to má 8 milionů korun. Vše nasvědčuje tomu, že svým slovům dostojí, protože nyní chystá větší investici do českého týmu Brute.

Petr Andrýsek je český podnikatel, který se v esportu už nějakou dobu pohybuje. Poprvé do něho začal pronikat, když vstoupil do projektu Madmonq. To bylo před třemi lety a Andrýsek tehdy chtěl jen pomoci s marketingem, propagací a expanzí do Spojených států zakladateli projektu Madmonq Michalu Nogovi.

Madmonq je doplněk stravy určený především pro hráče počítačových her. Má pomoci přinést zdravější způsob života do esportu a také má pomáhat zlepšovat hráčům své schopnosti jako soustředění, postřeh a podobné. Jakmile se ale Andrýsek dostal do bližšího kontaktu s esportem, uviděl v něm mnohem větší potenciál.

Potenciál esportu

Jak velký potenciál Andrýsek viděl, můžeme jen odhadovat, ale na základě výše jeho investic to asi nebude nic zanedbatelného. Na začátku letošního roku investoval několik milionů korun do projektu Madmonq a také do své firmy Socialsharks. Ta se sice nejdříve zabývala reklamou na sociálních sítích, ale když Andrýsek uviděl v esportu potenciál, společnost se esporty začala více zabývat.

Další investice mířila do českého startupu Oddin, který se snaží analyzovat esportové zápasy. A nyní přichází další podstatná investice. A to přímo do konkrétního esportového týmu. Vybral si tým Brute, který podpoří miliony korun. Svou investicí by chtěl ale pomoci celému tuzemskému esportu.

Zdroj: teambrute.eu

Andrýsek říká, že v Česku momentálně není moc esportových týmů, které by dokázaly držet krok se zavedenou evropskou konkurencí. Český a slovenský trh podle něj potřebuje někoho, kdo v tom bude průkopníkem. Kdo bude první a ke komu budou moci ostatní vzhlížet. Také dodává, že esportový tým si skoro každý představí jako partu kluků, která hraje hry na počítači. On v tom ale vidí byznysový přesah a tým vnímá jako nástroj, který pomůže dostat esport do mainstreamu a propojí online i offline svět showbyznysu prostřednictvím her.

Česká elita

Mezi nejlepší týmy v České republice patří tým Brute, který si Andrýsek vybral. Na scéně působí tři roky a mezi jeho největší úspěchy patří 1. místo na Prima Cool Finals v Praze, kvalifikace na polské Games Clash Masters nebo 2. místo na Polbit Aréně v Polsku. S některými profesionálními evropskými týmy se tým Brute dokáže srovnávat už nyní, ale Andrýsek vidí pro růst velký prostor.

Svou investicí získal 55 % podíl v týmu, ale investice míří zejména do provozu a příprav na příští sezónu. Hraní her na této úrovni totiž není jen o tom, sedět u počítače, mačkat klávesy nebo klikat myší. Za týmem by měl stát organizační tým a kvalitní zázemí. Podle Andrýska na to členové týmu herně mají, ale musejí se naučit hrát jako profesionálové, což je podle něj zejména o hlavě a mentální přípravě. A to zahrnuje práci s koučem i psychologem.

Zdroj: teambrute.eu

Kromě nového většinového vlastníka v týmu působí spolumajitel Ondřej Šišmaš a jako CEO Jaroslav Chlumský. Druhý zmíněný věří, že investice a podpora od Andrýska celý tým posune dál. Hráči se specializují na herní tituly Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends a PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG).

Andrýsek doufá, že jeho investice bude příkladem pro další potenciální investory, protože si uvědomuje, že je nutné vybudovat pevné základy. Udělat krok zpět a celý herní ekosystém postavit na pevných základech, aby pak mohl i u nás doslova explodovat jako v zahraničí, kde se na největších turnajích hraje o desítky milionů dolarů.

Petr Andrýsek je známý tím, že rád riskuje. Nyní ale hlásí, že všem jeho aktivitám v oblasti esportu se daří a prostor pro růst vidí u každé z nich. Že není jediný, kdo v tuzemsku vidí v esportu potenciál dokazuje fakt, že miliardář Daniel Křetínský koupil polovinu herní agentury Grunex. Dalším dokladem je známý český influencer, Jirka Král, který v esportu spustil vlastní herní turnaj. Hrát se v něm bude téměř o čtvrt milionu korun.

#esport #investice #pocitace #hry #hrani #andrysek

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • v eSportu vidím potenciál už delší dobu, začíná se velmi rychle prosazovat a některé haly bývají stejně vyprodané jako hokejový zápas atp. Rozhodně do budoucna zajímavá alternativa nad kterou se vyplatí popřemýšlet.
  +2
  • naprosto souhlasím. Lidé si často říkají "kéž bych byl u zrodu počítačů, to bych se jim věnoval a kde bych byl dnes..." nebo "kéž bych byl u zrodu internetu, to bych se tomu věnoval a kde bych mohl být dnes..." a podobně. Ale teď, když je možnost být u zrodu esportu, tak skoro všichni stojí opodál.
   +2
  • Přesně tak. Myslím, že to je hodně dané tím, že lidé mají často pouze jeden úhel pohledu. Osobně také nejsem zrovna fanoušek eSportu a radši se půjdu podívat třeba na ten hokej, který je pro mě více sportem než tohle. Nicméně byla by chyba kvůli tomu přehlížet, že tahle nová forma sportu má potenciál a už i reálně má své místo na poli sportů.
   +1