Petr Andrýsek je český podnikatel, který se v esportu už nějakou dobu pohybuje. Poprvé do něho začal pronikat, když vstoupil do projektu Madmonq. To bylo před třemi lety a Andrýsek tehdy chtěl jen pomoci s marketingem, propagací a expanzí do Spojených států zakladateli projektu Madmonq Michalu Nogovi.
Madmonq je doplněk stravy určený především pro hráče počítačových her. Má pomoci přinést zdravější způsob života do esportu a také má pomáhat zlepšovat hráčům své schopnosti jako soustředění, postřeh a podobné. Jakmile se ale Andrýsek dostal do bližšího kontaktu s esportem, uviděl v něm mnohem větší potenciál.
Potenciál esportu
Jak velký potenciál Andrýsek viděl, můžeme jen odhadovat, ale na základě výše jeho investic to asi nebude nic zanedbatelného. Na začátku letošního roku investoval několik milionů korun do projektu Madmonq a také do své firmy Socialsharks. Ta se sice nejdříve zabývala reklamou na sociálních sítích, ale když Andrýsek uviděl v esportu potenciál, společnost se esporty začala více zabývat.
Další investice mířila do českého startupu Oddin, který se snaží analyzovat esportové zápasy. A nyní přichází další podstatná investice. A to přímo do konkrétního esportového týmu. Vybral si tým Brute, který podpoří miliony korun. Svou investicí by chtěl ale pomoci celému tuzemskému esportu.
Andrýsek říká, že v Česku momentálně není moc esportových týmů, které by dokázaly držet krok se zavedenou evropskou konkurencí. Český a slovenský trh podle něj potřebuje někoho, kdo v tom bude průkopníkem. Kdo bude první a ke komu budou moci ostatní vzhlížet. Také dodává, že esportový tým si skoro každý představí jako partu kluků, která hraje hry na počítači. On v tom ale vidí byznysový přesah a tým vnímá jako nástroj, který pomůže dostat esport do mainstreamu a propojí online i offline svět showbyznysu prostřednictvím her.
Česká elita
Mezi nejlepší týmy v České republice patří tým Brute, který si Andrýsek vybral. Na scéně působí tři roky a mezi jeho největší úspěchy patří 1. místo na Prima Cool Finals v Praze, kvalifikace na polské Games Clash Masters nebo 2. místo na Polbit Aréně v Polsku. S některými profesionálními evropskými týmy se tým Brute dokáže srovnávat už nyní, ale Andrýsek vidí pro růst velký prostor.
Svou investicí získal 55 % podíl v týmu, ale investice míří zejména do provozu a příprav na příští sezónu. Hraní her na této úrovni totiž není jen o tom, sedět u počítače, mačkat klávesy nebo klikat myší. Za týmem by měl stát organizační tým a kvalitní zázemí. Podle Andrýska na to členové týmu herně mají, ale musejí se naučit hrát jako profesionálové, což je podle něj zejména o hlavě a mentální přípravě. A to zahrnuje práci s koučem i psychologem.
Kromě nového většinového vlastníka v týmu působí spolumajitel Ondřej Šišmaš a jako CEO Jaroslav Chlumský. Druhý zmíněný věří, že investice a podpora od Andrýska celý tým posune dál. Hráči se specializují na herní tituly Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends a PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG).
Andrýsek doufá, že jeho investice bude příkladem pro další potenciální investory, protože si uvědomuje, že je nutné vybudovat pevné základy. Udělat krok zpět a celý herní ekosystém postavit na pevných základech, aby pak mohl i u nás doslova explodovat jako v zahraničí, kde se na největších turnajích hraje o desítky milionů dolarů.
Petr Andrýsek je známý tím, že rád riskuje. Nyní ale hlásí, že všem jeho aktivitám v oblasti esportu se daří a prostor pro růst vidí u každé z nich. Že není jediný, kdo v tuzemsku vidí v esportu potenciál dokazuje fakt, že miliardář Daniel Křetínský koupil polovinu herní agentury Grunex. Dalším dokladem je známý český influencer, Jirka Král, který v esportu spustil vlastní herní turnaj. Hrát se v něm bude téměř o čtvrt milionu korun.