10.11.2019 5 minut čtení

V esportu se točí miliardy. Jeff Bezos to moc dobře ví a není pozadu

Před pár lety něco naprosto nemyslitelného, dnes normální věc. Ve světě esportu se točí doslova miliardy. Hraní her už dávno není jen zábavou. Dnes je to lukrativní profese. A do esportu jsou zapojena i jména jako Jeff Bezos a další.

Nástup esportů je doslova nezastavitelný. U nás je zatím poměrně pozvolný, ale ve světě jde o náramný byznys. Hraní počítačových her už dávno není jen vyplněním volného času. Dnes je to atraktivní činnost spojena s velkými penězi.

Herní průmysl má v globálním měřítku dvojnásobnou hodnotu než hudební a filmový průmysl dohromady. Výrobci počítačových her za loňský rok utržili 135 miliard dolarů. Klientelou jim jsou stovky milionů hráčů po celém světě.

Uveďme si porovnání. V roce 2008 filmový a hudební průmysl vydělal 44 miliard dolarů. O rok později to bylo opět 44 miliard, pak 45, 47 a bez větších výkyvů částka pomalu stoupala na 60 miliard dolarů utržených v roce 2018. Jak na tom je herní průmysl? V roce 2008 to bylo 55 miliard dolarů. A pak částka stoupala. Nejdříve na 60, pak 64, 68 a tak dále až k loňským 135 miliardám dolarů.

Starší generace nejspíše nebude chápat, ale dnes jsou běžné sportovní arény plné diváků, kteří sledují klání těch nejlepších online hráčů. A kdo se nedostane osobně, sleduje online přenos. A tím už se pomalu ale jistě dostáváme ke jménu Jeff Bezos, který je do tohoto byznysu také zapojen. Jak?

Madison Square Garden v New Yorku vyprodáno při šampionátu v League of Legends.

Bezos nehraje aktivně hry ani se neúčastní turnajů, ale vlastní Amazon. To ví každý. Jenže Amazon v roce 2014 koupil platformu Twitch.tv, což je nejúspěšnější internetová stránka zaměřená na streamování hraní počítačových her a zajištění přenosů z akcí esportu. Twitch byl založen v roce 2011. Dnes má přes 15 milionů návštěv každý den a Amazon za něj zaplatil 970 milionů dolarů.

Z toho je vidět, že do byznysu esportu se jde zapojit nejen jako aktivní hráč počítačových her, ale i jako investor. Své o tom vědí společnosti jako Vodafone, LG, Red Bull, Mercedes-Benz a mnoho dalších, kteří se finančně do podpory esportu zapojují.

Například v roce 2012 byly celosvětové příjmy v esportu zhruba 130 milionů dolarů.  V roce 2016 už to bylo 493 milionů dolarů. Do konce letošního roku se celkem očekává 1,18 miliardy dolarů. Vzhledem k již uzavřeným partnerstvím a smlouvám se dají předvídat příjmy i na další rok. Údajně by to mohlo být okolo 1,79 miliardy dolarů.

Kde se tolik peněz bere? Zhruba 77 % příjmů tvoří sponzoring, reklamy a vysílací práva. Podstatná část jde také z peněženek vydavatelů her, kteří mají s jednotlivými týmy uzavřené smlouvy. Téměř 100 milionů dolarů v roce 2017 utratili fanoušci za vstupenky a reklamní předměty.

Samotní profesionální hráči si přijdou na nemalé peníze. V současnosti si nejlépe vydělávající hráč, Němec Kuro Takhasomi, který se zaměřuje na herní titul Dota 2, přišel už na 4 miliony dolarů.

Celosvětově sleduje hraní her více lidí než hokej. A postupný růst zažívá i Česká republika. Své o tom ví především Daniel Křetínský, pátý nejbohatší Čech. Ve spojení se Slovákem Patrikem Tkáčem se snaží budovat byznys v gamingu. V letošním roce získali poloviční podíl v portálu Grunex a stejnojmenné přední české herní agentuře.

V rámci firem Daniela Křetínského působí Miroslav Bodnár, bývalý profesionální hráč počítačových her. Svým vyjádřením naznačuje, jaká by mohla být budoucnost esportu a to nejen v Čechách. „Finále fotbalové Champions League sledovalo 400 milionů lidí. Finále League od Legends sledovalo 100 milionů lidí a to je monetizace esportu zatím na začátku. Čekáme masivní růst a chceme být u toho.“

Grunex má více než desetiletou historii a je největším hráčem na českém poli v oblasti herního marketingu, PR a esportu. Webové stránky mají návštěvnost okolo 330 tisíc lidí měsíčně a facebookové stránky s 500 tisíci fanoušky jsou velmi aktivní. Také má podíl v televizním pořadu na Prima COOL s názvem Re-Play.

Pro porovnání se ještě můžeme podívat na prize money za jednotlivé turnaje v klasickém sportu a v esportu. Za Stanley Cup v roce 2018 byla odměna 7 milionů dolarů. Za světový šampionát v League of Legends, počítačové hry, kde hraje pět proti pěti, byla prize money 5 milionů dolarů. Turnaj v titulu Dota 2 měl prize money 24,7 milionu dolarů, zatímco US Open, slavný tenisový turnaj, měl vyhrazeno 50,4 milionu dolarů.

V poslední době se také mluví o začlenění esportu do programu olympijských her. Myslíte, že je to dobrý nápad? Já osobně esportu fandím, ale na olympiádě bych ho nechtěl.

#esport #investice #bezos #hry #pocitac #turnaj #dota #leagueoflegends #fortnite #twitch

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Esports byl loni na Asijských hrách, což je de facto asijská olympiáda. V roce 2022 už tam bude jako plnohodnotný medailový sport a nevěřím, že odvětví, které globálně sleduje a bude sledovat tolik lidí, může Mezinárodní olympijský výbor ignorovat donekonečna.
    +1