23.11.2019 5 minut čtení

Narodit se do bohaté rodiny není výhra. Někteří potomci miliardářů odejdou skoro s prázdnou

Některé děti, které se narodily do bohatých rodin, čeká pohádková budoucnost. Zdědí totiž obrovský majetek. Jiné ale taková budoucnost nečeká i přes to, že jejich rodiče patří k nejbohatším lidem na světě. V čem je problém?

Problém není v ničem konkrétním. Zkrátka se tak rozhodli a ostatním nezbývá nic jiného, než to respektovat. Vlivní a bohatí lidé si většinou své soukromí střeží, tak je trochu paradoxem, že hned o několika takových bohatých párech je známo, co jednou bude s jejich jměním. A v některých případech to jsou zajímavá rozhodnutí.

Například Ashton Kutcher a Mila Kunis jsou rozhodnutí, že svým dětem neodkážou ani dolar. Jak to budou mít potomci zakladatele Microsoftu, Amazonu nebo Faceooku?

Bill a Melinda Gates

Mít za sourozence Microsoft (rozumějte: za otce zakladatele Microsoftu) není žádná výhra, protože ani to vám nezaručí, že nebudete muset do konce života pracovat. Nepřispěje k tomu ani fakt, že váš otec má jmění v hodnotě přes 100 miliard dolarů.

Manželé Gatesovi mají 3 děti a každé z nich čeká stejné dědictví. Jestli čekáte, že to je jedna velká a pro všechny tři společná nula, tak jste na omylu. Gatesovi nenapodobí Ashtona Kutchera a Milu Kunis a svým dětem jisté dědictví zajistí, nicméně vzhledem k jejich majetku to jsou jen drobné. Každé z jejich tří dětí by mělo zdědit „jen“ 10 miliónů dolarů.

Možná vás napadá, co bude se zbytkem peněz, které po Gatesových zbudou. A je to dobrá otázka, protože těch peněz bude skutečně hodně. Všechny kromě 30 milionů, které budou dědictvím jejich tří dětí, půjdou do neziskové organizace Giving Pledge. Tu založili společně Warrenem Buffettem a její signatáři se svým podpisem zavázali k tomu, že většinu svého majetku věnují právě na charitu.

Jeff a MacKenzie Bezos

Sice už nejsou manželé, ale mají spolu jednu dceru, kterou adoptovali z Číny a tři vlastní syny. Jaké plány ve vzdálenější budoucnosti má Jeff se svými penězi není úplně konkrétně jasné, ale MacKanzie své plány oznámila. Na charitu by měla odkázat polovinu svého majetku.

Vzhledem k tomu, že se podílela na založení společnosti Amazon, získala při rozvodovém řízení přes 36 miliard dolarů. I když polovinu odkáže na charitu, stále se její děti nebudou mít vůbec špatně.

Bernard Arnault

Aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa má majetek v hodnotě zhruba 76 miliard dolarů. Patří mu módní gigant LVMH, který se zaměřuje na módní produkty. Ne nadarmo je Arnault označován jako král luxusu. A vypadá to, že jeho děti na tom budou podobně. Jméno manželky není uvedeno schválně, protože děti měl se dvěma různými manželkami.

Z prvního manželství s Anne Dewavrin má dvě děti a z druhého s Héléne Mercier-Arnault tři. Dvěma starším dětem je okolo 40 let a pracují v jeho společnosti. Z druhého manželství má syna Alexandra, který už od svých 24 let působí jako CEO značky Rimova zaměřené na luxusní zavazadla. O něco mladší Frederick je zase ředitelem značky hodinek TAG Heuer. Pouze nejmladší syn se do „rodinného“ byznysu zatím nepřidal, ale pokud on sám bude chtít, tak je jasné, jaká bude jeho budoucnost.

Amacio Ortega

Další zástupce evropských boháčů a také zakladatel společnosti Inditex. Pod tu patří například slavný módní dům Zara. Nepřeji nikomu nic zlého, ale ve svých 83 letech už Ortega zkrátka musí přemýšlet, co bude s jeho majetkem, až zemře.

Podle žebříčku Forbes je Ortega šestým nejbohatším člověkem na zemi a zároveň druhým nejbohatším Evropanem. O odkazování majetku na charitu zatím veřejně nepadlo ani slovo, takže se zdá, že zůstane v jeho rodině. Navíc jedna z jeho dcer pracuje pro společnost Zara jako hlavní kreativní konzultantka a v podstatě rozhoduje o tom, jaké zboží se dostane na pulty obchodů, takže i Zara zůstane v dobrých rukou.

Mark Zuckerberg

Z výše zmíněných je Mark Zuckerberg jednoznačně nejmladším, ale i přes to má již vyřešeno, co bude s jeho majetkem. S manželkou Priscillou Chan má dvě malé dcery. Ty ale údajně jeho majetek (aktuálně zhruba 62 miliard dolarů) nezdědí, protože se Mark Zuckerberg se svou ženou zapojili do již dříve zmíněné neziskové organizace Giving Pledge. Ze svého majetku plánují 99 procent věnovat na charitu. Co bude se zbylým procentem, nyní není známo.

 

Mě osobně se líbí myšlenka zapojit děti do vlastního byznysu. Nebo mi přijde dobré odkázat jim z velkého majetku malou část, jako to plánují Gatesovi. Určitě bych ale sám nechtěl bez jakéhokoli přičinění přijít k velkým penězům, proto se mi líbí myšlenka Giving Pledge. Ještě tedy za předpokladu, že budou peníze z této organizace použity rozumně, ale to už by bylo na další dlouhé téma.

#dedictvi #dedicove #chudi #bahati #deti #uspech #majetek

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.