05.11.2020 7 minut čtení

Chcete být lepším podnikatelem, ale čtení knih vás nebaví? Začněte hrát videohry!

Některým to zůstalo až do pozdějšího věku, někteří naopak po pubertě seznali, že je to zábava pro děti a šli do baru. Ať už ale patříte ke kterékoli z těchto skupin, možná vás překvapí, že videohry z vás mohou udělat lepšího podnikatele. Jak?

Že vám hraní her a podnikání nejdou dohromady? Pak vězte, že mnozí úspěšní podnikatelé si ještě dnes, kdy mají miliardové firmy, moc rádi zahrají nějakou tu střílečku nebo strategii.

Mark #Zuckerberg z Facebooku, Elon #Musk z Tesly a SpaceX či Larry #Page z Googlu, to jsou jen někteří z těch, kterým zápal pro hraní her vydržel dodnes. Page s Muskem se dokonce často schází v tajném bytě v Palo Altu, kde kromě plánování sci-fi budoucnosti také hrají hry. A podle výsledků jejich firem to vypadá, že jim tato aktivita nijak neškodí, ba naopak.

Dlouhá léta se vedou spory o to, jaký má hraní her vliv na děti. Ale nikdo se moc nebaví o tom, jaký vliv to může mít na dospělé, ještě ke všemu v důležitých funkcích. Přitom v základu by se dalo říci, že například takový rozvoj reflexů je nezpochybnitelným přínosem pro jakoukoli generaci hráčů. Stejně tak na opačném pólu komukoli hrozí, že se může stát na hrách závislým.

Nejen výše zmínění miliardáři jsou důkazem, že hraní her může mít pro život podnikatele nemalý přínos. Je však potřeba k tomu přistupovat nikoli náhodně, ale více z vědeckého pohledu. Pokud totiž budete celý den zabíjet zombie, těžko z toho bude profitovat váš byznys. Pokud ovšem budete se spoluhráči domlouvat strategii jak obsadit nepřátelské město, může být přínos pro váš byznys podstatný.

Pojďme si tady ukázat 3 důvody, proč byste tu konzoli ještě neměli vyhazovat:

1. Schopnost řešit problémy

Už se vám někdy stalo, že jste hru dohráli, aniž byste museli řešit byť jen jednu komplikaci? Samozřejmě že ne, pokud by to tak bylo, hry by nikoho nebavily. Hry jsou nastaveny tak, abyste museli každou chvíli řešit překážku na cestě k úspěšnému dohrání.

Hry vás naučí, že každá překážka se dá zvládnout, pokud jste dostatečně vytrvalí a kreativní. Málokdo se totiž ve hře vzdá po prvním nezdaru a to samé by mělo platit i ve světě byznysu. Díky hrám budete myslet kreativně a takzvaně „out of the box“, což je důležité nejen pro samotné řešení problémů, ale pro celkový rozvoj vaší osobnosti i firmy.

2. Strategické uvažování

Pokud se ve hře dopředu nerozhodnete, jaké budou vaše další kroky a co je vaším cílem, jste už předem poražení. Každý zkušenější hráč moc dobře ví, že plánování a strategie jsou základem úspěchu. Kde postavíte město, jak bude velká vaše armáda, jakým směrem se vydáte, zda budete dělat jen hlavní úkoly nebo i ty doplňkové…každá hra nabízí mnoho cest k vítězství a vaše volby rozhodnou o tom, zda uspějete.

Hry vám zároveň ukazují, že nic není nemožné. Při zvolení správné strategie a tvrdém tréninku můžete budovat gigantická města, porážet ty nejtěžší protivníky i plnit dříve nemyslitelné úkoly. Také v byznysu budete postupovat rychleji, pokud budete strategicky plánovat. Náhodná vítězství totiž neexistují jak na obrazovkách, tak ani ve skutečnosti.

3. Týmová spolupráce

Některé hry můžete hrát samostatně a nikoho k tomu nepotřebujete, to jsou například klasické budovatelské hry. Existuje však mnoho takových, kde to bez týmu nepůjde a vy musíte strategii podřídit svým spoluhráčům. Váš úspěch potom záleží na tom, jak jste schopni se svým týmem komunikovat a flexibilně reagovat na vzniklé problémy.

Pokud chcete uspět v byznysu, bez týmu se neobejdete. Ale i když už máte tým, může se vám stát, že v případě nedostatečně komunikace či chybné strategie prohrajete. Hry vás proto mohou učit komunikovat rychle pod tlakem i plánovat na měsíce dopředu. Zároveň vám připomenou starou známou pravdu, že tým je tak silný, jako jeho nejslabší hráč.

Které hry by si měl zahrát každý podnikatel?

Pokud si někdy někdo myslel, že řízení města musí být celkem jednoduchá záležitost, SimCity ho vyvedlo z omylu. Tato dnes už legendární strategická hra nabídne hráči během hraní nejednu složitou překážku. Téměř neustále nespokojení obyvatelé vám připomínají, jak je důležité ve firmě pečovat o blaho svých zaměstnanců a zákazníků.

Strategie, inovace, politika…to všechno a mnohem víc vás naučí tato klasika. Musíte se umět rozhodnout, s kým budete soupeřit a s kým spolupracovat. Co budete vyvíjet a kolik měst postavíte. Civilizace vám ukáže, že když zaspíte dobu a nebudete inovovat, soupeři si vás podají. Když nebudete umět vyjednat mírové podmínky nebo soupeře rychle porazit, opět vás čeká mnoho problémů, tak jako v byznysu.

Jedná se o strategický simulátor podnikání, ve kterém stavíte svůj podnik od prvního centu až k milionům dolarů. Na začátku dostanete malou částku na rozjezd a pak už je jen na vás, co vytvoříte. Můžete stavět autosalony, supermarkety, specializované obchody. To vše následně propagovat kampaněmi, hrát si s cenovou strategií, prostě byznys se vším všudy a perfektní trénink pro ten skutečný. Pro vaši zajímavost, hra byla původně vytvořena jako pomůcka pro univerzitní profesory ekonomie.

Možná vás překvapí, že je v seznamu také tato slavná střílečka, ale má to svůj logický důvod. Pokud hrajete týmovou klasiku, čeká na vás výzva v podobě rychlé koordinace týmu ve vypjatých podmínkách. Umět se rychle rozhodovat a předávat instrukce členům týmu se vám v byznysu může hodit když budete pracovat na nějakém urgentním problému či projektu.

Tato MMO hra vám může poskytnout trénink v oblasti spolupráce na dálku, protože se hraje i několik měsíců a během nich musíte koordinovat své spoluhráče. A stejně jako ve skutečném byznysu, i zde se může stát, že vám hráč neodpovídá, když máte provést plánovaný útok, prozradí vaši strategii soupeři nebo třeba skončí s hraním a vás je tak v alianci o jednoho méně. Týmová spolupráce, psychologie, politika, to jsou oblasti, které se vám pro byznys nepochybně hodí.

Existuje samozřejmě mnoho dalších her, kde můžete své podnikatelské schopnosti vylepšit, za zmínku stojí například Rome Total War, Anno 1800, Tropico či Railway Tycoon. Ale zkušenější hráče jistě napadne mnoho dalších, které mohou reálný svět byznysu vhodně doplňovat.

Všeho s mírou

Jak tedy můžete vidět, dříve dětinská zábava pro vás nyní může být skvělým byznysovým doplňkem. Hraním těch správných her můžete rozvíjet schopnosti, které ve svém byznysu skutečně využijete, ať už v rámci osobního rozvoje, tak i v rámce týmové spolupráce.

Je však více než nutné doplnit, že ke svému znovuobjevenému koníčku musíte přistupovat s mírou. Pokud byste začali trávit celé dny u obrazovky, mohlo by to mít negativní vliv na vaši práci i sociální život. 

Proto si doslova naordinujte pravidelné hraní v předem určených intervalech. Třeba jednou za měsíc celou sobotu. Budete se tak mít na co těšit a zároveň neriskujete, že tomu znovu propadnete jako když vám bylo 15 let.

#podnikani #osobnirozvoj #hry #inspirace #tipy #triky #management #psychologie

Hodnocení: +41
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Myslím, že je načase založit skupinu pro hráče :D
  +4
  • A pořídit novou kancelář s hernou :D
   0
 • 👍🏻👍🏻👍🏻 A při aplikaci “Kdo si hraje nezlobí” plus “škola hrou” - ideálně obhajitelné i u něžnějších poloviček 😉

  0
  • Tak nějak :D

   0
  • @milan ještě by tam chtělo zmínit ty tanky (WOTB), ať si to taky můžu obhájit 😁😁😁

   0
 • No u toho counter striku, tak jestli tam někdo dokáže vůbec nějak rozumně komunikovat s tou komunitou, tak si myslím, že může být asi z fleku lídrem nějaké globální organizace :D
  0
 • Konečně dobrá rada :D
  0
 • Ano ano ano! :D
  0