11.11.2019 5 minut čtení

Chcete globální ekonomice pomoci ročně vyrůst o dalších $100 miliard? Zajděte se dneska projít

Našli byste si dneska přes den čtvrt hodinku volného času? Je úplně jedno kdy, ráno, odpoledne, večer... je to na vás. Ano? Tak super, můžete ji využít k podpoře globální ekonomiky. A vlastně se po vás skoro nic nechce.

Dnešní doba je plná argumentů podporujících tvrzení, že my lidé dáváme v první řadě na evolučně starší emoce a až v druhé řadě k nim přidáváme evolučně mladší rozum. Jedním ze zářných příkladů je zdraví. Každý, kdo nežije ve vakuu, dnes až příliš dobře ví, jak nesmírně důležitý je pravidelný pohyb pro zdraví. Jak nesporné pozitivní účinky má fyzická aktivita na lidský organismus, který k ní byl evolucí stvořen. To samé platí v podstatě i o stravování. Přesto počty osob s obezitou či jinými civilizačními onemocněními neustále rostou.

V loňském roce například Světová zdravotnická organizace (#WHO) ve své rozsáhlé studii zjistila, že 40 % mladých Američanů, 36 % Britů a 14 % Číňanů nemá dostatek fyzické aktivity pro zachování svého zdraví.

Přitom to už o moc lehčí být nemůže. Zoufalí vědci už dnes dokonce vydávají i studie, které zdůrazňují, že zdravotní benefity přináší doslova jakýkoli pohyb bez ohledu na to, zda jej učiníte po cestě do parku a zpět, nebo v posilovně s činkami. A stále to nestačí.

Společnost RAND Europe nyní vydala studii, ve které všem, kdo se standardně prakticky vůbec nehýbou (denní režim ve stylu: budíček - auto - práce - auto - nakupování/vyřizování - auto - domov - večerka), vyčíslila, o kolik svým kolektivním "snažením" světovou ekonomiku připravují. Výsledný účet? 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Vždyť já pořád jenom pracuju!

Na první pohled to nedává smysl, že ano? Vždyť když jste od rána do večera v práci a skoro se nezastavíte, musíte přece logicky ekonomice přispívat víc než někdo, kdo zrovna běhá u řeky nebo dře v posilovně. Opak je ale pravdou.

Nedostatečná fyzická aktivita s sebou totiž přináší celou řadu zdravotních rizik, které v důsledku stojí podnikatele, společnosti a globální ekonomiku jako celek miliardy dolarů ročně. A nemusí jít zrovna o chřipku či nachlazení, jež zrovna nyní začínají v kancelářích kosit ty méně odolné jedince. Na pozadí jsou i mnohem horší komplikace, jako vysoký tlak či kardiovaskulární onemocnění.

RAND Europe ve svém účtování s neaktivními pracovníky vycházela z dat o 120 tisících osobách ze 7 různých států. Tyto údaje byly zasazeny do modelu, který poté zjišťoval, jaké by zvýšená fyzická aktivita světové populace (a zejména té žijící ve 23 konkrétních vyspělých zemích) měla dopady na globální ekonomiku.

Z výsledků vzešlo jedno všeobecné doporučení, které je na jednu stranu neskutečně banální, ale dokážu si bez problémů představit, že pro některé bude i nadále nesplnitelné. RAND Europe všem zaměstnavatelům doporučuje, aby své zaměstnance ve věku 18 až 64 let motivovali přidat ke své současné denní fyzické aktivitě dalších 15 minut chůze (cca 1 km) nebo běhání. To je vše. Nic víc.

15 minut za 2 biliony Kč stojí a ne že ne

Hovoříme tady samozřejmě o modelech pracujících na mnoha úrovních s průměrnými hodnotami. V důsledku to ale dává smysl. RAND tvrdí, že pokud by lidé hromadně přidali do svých denních režimů pouhých 15 minut chůze navíc, zvýšila by se jejich produktivita i zdraví, byli by méně nemocní a dožívali by se v průměru vyššího věku. Díky tomu by světová ekonomika mohla každý rok (!) být oproti současnému stavu až o 100 miliard dolarů produktivnější.

WHO dlouhodobě doporučuje (prosí), aby lidé týdně dodržovali aspoň nutné minimum fyzické aktivity, které je aktuálně touto organizací stanoveno na 150 minut běhu či svižné schůze. Týdně. To je 21 a půl minuty denně. A i samotná WHO nezávisle na studii RAND odhaduje, že pokud by všichni členové aktivní populace dokázali dosahovat aspoň oněch 150 minut fyzické aktivity týdně, pomůže to do roku 2050 posílit HDP světa o 314-446 miliard dolarů.

Jednodušší už to být nemůže. Nejde o žádný složitý biohacking, tvrdý režim ani fyzicky či časově nezvladatelnou činnost. Jde o to zvednou zadek a 15 minut se procházet, což je mimochodem činnost, kterou bych vřele doporučil každému podnikateli či manažerovi bez ohledu na globální ekonomiku. Udělat si každý den i těch blbých 15 minut času, během kterých jdete na čerstvý vzduch a jen vnímáte okolí či přemýšlíte nad řešením aktuálních problémů, to dělá s kreativitou divy. Tak šup šup a hlavně prosím žádné výmluvy.

#osobnirozvoj #zdravi #pohyb #fyzickaaktivita #ekonomika #imunita #biohacking #chuze 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.