Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.11.2019 8 minut čtení

Úspěšní milionáři, které pravděpodobně neznáte, ale stojí za to je poznat

Člověk nemusí být tak bohatý jako Bezos, aby o sobě mohl tvrdit, že je úspěšným. Nemusíte založit nový Microsoft, abyste mohli mít hromady peněz. A dokonce ani nemusíte být jedním z nejuznávanějších investorů.

Jistě znáte jména jako Bezos, Gates, Buffet, Arnault, Zuckerberg, Bloomberg a další. Co mají společného? Velké množství peněz. Ale velké množství peněz mají i desítky a stovky dalších podnikatelů po celém světě, které jménem neznáte. I za nimi ale často stojí zajímavé příběhy, zvraty a poučení. Pár takových si krátce představíme.

Haruhisa Okamura

Do školy nechodil od svých 16 let. Pracoval jako prodavač. Trpěl sociální fobií, a tak měl velký problém navazovat vztahy - partnerské i přátelské. S kolegy měl neustále nějaké problémy, a tak se Haruhisa Okamura (foto viz. výše) rozhodl, že nechce být zaměstnaný, ale bude zaměstnávat druhé.

Ve světě okolo roku 2000 zavládlo internetové šílenství a Okamuru uchvátily moderní technologie, zejména reklamy. Fascinovaly ho internetové společnosti a jejich IPO.

S kapitálem 10 tisíc dolarů založil společnost Adway. Při pokusu vyvinout email-marketingový software ztratil polovinu svého kapitálu, ale i přes to vytrval. Narazil na talentovaného inženýra Sanki Nishiguchiho, kterého najal a zaměstnal jako CTO.

Společnost rychle rostla a slavila první úspěchy. Zejména díky tomu, že se zaměřila na marketing a mobilní technologie. Už v roce 2006 měla pobočky téměř po celém světě a to Okamurovi bylo pouhých 25 let.

Poučení: Sociální fobie a další zdravotní omezení nemusejí být překážkou v podnikání. Stejně tak by v úspěchu neměl bránit ani nedostatek vzdělání.

Josie Natori

 

Když jí bylo 17 let, přestěhovala se Josie Natori z Filipín do USA, aby mohla studovat na univerzitě. Život v New Yorku byl ale od života na Filipínách počasím počínaje a kulturou, jídlem i humorem konče diametrálně odlišný. Po ukončení studia v oboru ekonomie začala pracovat ve společnosti Bache & Company.

Dařilo se jí, ale přesto stále cítila, že by chtěla podnikat a budovat vlastní společnost. Při první možné příležitosti s manželem prozkoumala možnosti, které by jim umožnily podnikat. Josie se podařilo získat americké občanství, ale než založila své první podnikání, trvalo to ještě další tři roky. V roce 1977 představila svou první noční košili.

Společnosti pojmenované po její zakladatelce, Natori, se dařilo a postupně rozšířila svůj sortiment od luxusního dámského oblečení na spaní až k vůním, brýlím a domácí výzdobě. Například za rok 2011 společnost utržila 150 milionů dolarů jen v maloobchodních tržbách.

Poučení: Přistěhovalec to může mít v nové zemi o něco náročnější, ale pokud touží prorazit a uspět, nikdy nejde o nepřekonatelnou překážku.

Heidi Ganahl

 

Na začátku byl nápad. Nápadu udělat společnost, která se bude starat o pejsky a děti lidem, kteří jsou často na cestách a nemohou si své domácí mazlíčky anebo své malé potomky brát s sebou. Heidi tento projekt chtěla uskutečnit se svým milovaným manželem. Jenže ještě než se do podnikání pustili, došlo v roce 1994 k tragické letecké nehodě, při níž manžel Ganahl zemřel.

Život měla v tu chvíli vzhůru nohama a na sen, který chtěla uskutečnit s manželem, nebylo ani pomyšlení. Ale nevzdala se. Z této nezávidění hodné situace se oklepala. Svůj sen musela na pár let odložit, ale ani jako svobodná matka, která vychovávala děti, se ho nevzdala.

Na konci roku 2000 otevřela svůj první tábor Bow Wow v Denveru a tím svou celoživotní vášeň, péči o psy, proměnila v realitu. Další pobočku otevřela o dva roky později a při té příležitosti jí také jeden z klientů navrhl, aby zvážila možnost franšízy.

Dnes má franšízy po celé USA a Kanadě. Hodnota společnosti je více než 80 milionů dolarů a Heidi žije svůj sen se svým druhým manželem.

Poučení: Někdy vás okolnosti donutí jít k cíli delší cestou, ale to neznamená, že váš sen končí.

Li Shufu

 

Tohle jméno si dobře zapamatujte, protože pokud ho ještě neznáte, pravděpodobně o něm ještě uslyšíte. Li začínal jako chlapec v rodině rolníka, která si ani nemohla dovolit koupit mu hračky. Své první auto si uplácal na pískovišti a snil o tom, že jednou bude vyrábět krásné vozy, o kterých bude mluvit celý svět.

Na univerzitě vystudoval ekonomii a strojařinu. Ve 21 letech dostal od otce asi 300 dolarů a hned se pokusil rozjet vlastní byznys. Založil fabriku na chladničky a do jednoho roku se jeho lednice prodávaly po celé zemi. Jenže po 4 letech se stát rozhodl regulovat obchod s lednicemi a Li neměl potřebnou licenci, a tak podnikání musel ukončil.

Zhlédl se v motocyklech, ale opět byl problém s licencí. Tentokrát se ale nenechal zastavit. Koupil státní podnik na výrobu motorek, který byl před krachem a už za tři roky z něj vybudoval čtvrtý největší soukromý podnik v Číně. Motocykly vyvážel do 22 zemí světa. Ale spokojen stále nebyl, protože jeho snem byly auta.

Koupil automobilku Te-jang, postavil druhou továrnu a nakonec se mu podařilo licenci pro motorová vozidla získat. Údajně o ni žádal slovy: „Prosím, nechte mě to zkusit, je to můj sen.“

Jeho strategie vedla k tomu, že časem ovládl Volvo a koupil 9,7 % akcií německého Daimleru, čímž zneklidnil i politiky. Kromě těchto podílů má v Británii většinový podíl v Lotusu. Také mu patří společnost LEVC, která dodává slavné černé taxíky pro Londýn. Má i 49,9 % malajské automobilky Proton a se svým startupem se snaží o vyvinutí létajícího automobilu.

Poučení: K takovému příběhu není potřeba nic psát. Snad jen „jděte za svým snem“ stejně odhodlaně jako Li.

Jack Canfield

 

Tenhle příběh začneme od konce. Dnes má Jack práci, která ho baví, má dobré vztahy s druhými lidmi i dostatek peněz a času. Je uznávaným motivačním řečníkem, koučem a spoluautorem série knih "Slepičí polévka pro duši". Mimochodem, tato série má v současné době 200 titulů a prodaných 112 miliónů výtisků ve 40 jazycích. To je slušný úspěch, ne?

Když se vrátíme o pár let zpět, musel se mladý potýkat s velkými výzvami. Agresivní otec ho mlátil a matka byla alkoholička. Otec mu neustále do hlavy vštěpoval, že peníze mají jen podvodníci, kteří je získali protiprávně. Od malička ho učil a svým chováním de facto i ukazoval, že život je nehezký, těžký a složitý. Jak se s tím chlapec vypořádal?

Studoval životy a příběhy úspěšných lidí. To vedlo k setkání, které mu změnilo život. Jeho mentorem se stal úspěšný byznysmen Clement Stone, který ho naučil dát si takový cíl, ze kterého bude ohromený, když ho dosáhne. Tehdy Jack vydělával 8000 dolarů ročně. Jaký si dal cíl? Vydělat následující rok 100 000 dolarů. Svému cíli uvěřil a šel za ním.

Napadlo ho napsat knihu, tak to uskutečnil, ale nedařilo se mu prodat dostatečný počet výtisků. Došlo mu, že by mu výrazně pomohlo, kdyby byl na titulní straně nějakého populárního časopisu. Netrvalo dlouho a skutečně se tam dostal, čímž se zvedly prodeje jeho knihy a tím se zrodil kultovní bestseller.

Poučení: Rodinné předpoklady nejsou tak důležité jako vlastní odhodlání a píle. Svým cílům musíte věřit a když jich dosáhnete, tak vás musí ohromit.

 

Na těchto příkladech uvedených výše je vidět, že můžete být velmi úspěšní a bohatí, aniž by vaše jméno bylo široké veřejnosti vůbec známé.

#podnikani #uspech #milionari #bohatstvi #spolecnost #natori #adway

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty