07.11.2019 3 minuty čtení

Na drony nad svým pozemkem už nemusíte střílet. Kaspersky má elegantní řešení

Nelíbí se vám, když okolo vašeho rodinného domu nebo okolo budovy vaší společností lítají soukromé drony? Společnost Kaspersky přišla s novým a velmi elegantním řešením, které vám zajistí soukromí i bezpečnost.

Bezpilotní stroje, jako jsou právě drony, mají obrovský potenciál. Od průzkumu těžařských oblastí přes doručování zásilek až k čistě zábavním účelům. Rapidní vzestup trhu s bezpilotními stroji je vidět z toho, že hodnota světového trhu s drony byla v minulém roce odhadována na téměř 330 miliard korun. A už v roce 2024 by tato hodnota měla překročit hranici jednoho bilionu.

Jenže stejně, jako může jít o užitečné nástroje, mohou být i zneužity. Například studie z Velké Británie ukazuje, že pozitivní vztah k bezpilotním strojům má pouhých 31 % dotázaných. Primárním důvodem negativního výsledku může být nelegální a bezohledné používání těchto strojů. Mohou totiž být použity pro poškození infrastruktury a to i na místech jako jsou jaderné elektrárny či jiná průmyslová zařízení, pro narušení leteckého prostoru nebo pro špionáž.

Ačkoli jsou negativa závažná, potenciální využití pro jedince i firmy je velmi lákavé a těžko nahraditelné. Proto je potřeba zajistit, aby bezpilotní stroje, respektive drony, nepředstavovaly ohrožení bezpečnosti a soukromí.

Střelba podle českých zákonů není řešením, protože může dojít k poškození cizí věci a v případě sestřelení v obydlené oblasti i k ublížení na zdraví způsobené pádem stroje. Policie by měla být proškolena, co dělat v případě, že je přivolána v obtěžujícímu dronu. Bránit se můžete ale i sami.

Podle šéfa oddělení bezpilotních leteckých prostředků Letecké služby Policie České republiky, Františka Hubáčka, jsou zatím nelegální systémy, které převezmou kontrolu nad dronem. S možným řešením ale přišla společnost Kaspersky. Jejich systém dron nesestřelí ani nepřevezme kontrolu nad řízením. Pouze zablokuje signál mezi dronem a operátorem. Dojde k přesušení spojení, což bude mít za následek to, že se dron vrátí na místo, kde ztratil signál, tedy na hranici vašeho pozemku, anebo dojde k přistání na místě, kde signál ztratil. Nedojde k poškození cizí věci a vaše soukromí je chráněno.

Jak to funguje? Systém se jmenuje Software Kaspersky Antidrone. Umí rozlišit drony od ostatních předmětů díky spolupráci řady hardwarových modulů. Má zvukové senzory, kamery, radar a LIDAR. Tyto technologie pomáhají hlavnímu detekčnímu modulu bezpilotní stroje vyhledávat a detekovat. Novinkou je využití laserů pro zjištění polohy.

Konkrétní příklad vypadá takto: Systém detekuje ve vytyčené oblasti létající předmět. Jeho souřadnice odešle přes příslušný server do zařízení, jež se podle dat z primárního detekčního modulu otočí do oblasti, kde by onen předmět měl být. Kamera ho zabere a přiblíží. V tu chvíli začíná pracovat nervová síť navržená právě k rozpoznávání dronů od ostatních předmětů. Pokud se jedná o dron, nastane situace popsaná výše. Patřičný modul vyšle signál, který přeruší signál mezi dronem a jeho pilotem.

#dron #bezpecnost #soukromi #technologie #pilot #kaspersky #antidrone

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.