Bývalý americký velvyslanec v Ománu Gary Grappo tipuje, že Saúdská Arábie nyní "má rozhodně co vysvětlovat" ohledně toho, jak se jí nepodařilo ochránit své "nejklíčovější" ropné zařízení před víkendovým útokem dronů.
Království v roce 2018 dle odhadů na svou obranu dalo 67,6 miliardy dolarů, neboli téměř 1,6 bilionu korun (dle Stockholm International Peace Research Institute). Zaostalo tak pouze za Spojenými státy a Čínou.
"Myslím si, že saúdské vedení má co vysvětlovat. Země, která má třetí největší rozpočet na obranu na světě... nebyla schopná ubránit své nejkritičtější, a tohle nemohu dostatečně zdůraznit, své absolutně nejkritičtější ropné zařízení před útokem tohoto typu," řekl v úterý Grappo, který dříve působil na vysokých pozicích na amerických ambasádách v saúdském Rijádu či iráckém Bagdádu.
#SaudskaArabie je největším (v tuto chvíli možná spíš již "jedním z největších") exportérem ropy na světě a vážné poškození jejich ropných podniků zažehlo obavy, že dojde k zásadnímu snížení globálních dodávek ropy.
Cena ropy po sobotním útoku na zařízení Saudi Aramco pro zpracování ropy při ropném poli Abajk, které je největším nalezištěm ropy na světě, vzrostla až o 15 %. Koordinovaný útok dronů totiž vyřadil z provozu denní produkci o objemu 5,7 milionu barelů ropy - což je více než polovina denního globálního exportu ropy Saúdské Arábie a 5 % celosvětové denní produkce.
K útoku se sice přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíú, ale jak Saúdská Arábie, tak Spojené státy z útoku viní Írán. Prezident Trump dokonce prohlásil, že USA "mají nabito" a jsou připraveny k odvetnému útoku.
"Bavíme se o dronech. Drony přirozeně není tak snadné detekovat, ale muselo jim být jasné, že podobný útok je i vzhledem k předchozím útokům na jiná ropná zařízení, letiště a další místa velmi pravděpodobný," řekl k útoku bývalý diplomat, který nyní působí na University od Denver.
Sobotní útok nebyl zdaleka prvním, kterému muselo zařízení pro zpracování ropy u naleziště Abajk čelit. V roce 2006 zdejší ochranka zmařila útok militantů z teroristické organizace Al-Káida.
Bob McNally, zakladatel Rapidan Energy Group, prohlásil, že je útokem "zklamán, ale nikoliv překvapen". Dle svých slov očekával, že Rijád zejména po posledním pokusu Al-Káidy posílí obranu své hlavní finanční tepny.
"Je trochu alarmující, že se těm útočníkům podařilo dostat dovnitř. Dívali jsme se na ty fotky, které zveřejnila Trumpova vláda - byli brilantně precizní, přesně věděli, na co zaútočit a zasáhli to perfektně. A mohou se kdykoliv vrátit zpět. Takže podle mě tady není žádný prostor pro samolibost."