Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.11.2019 5 minut čtení

Společnosti, které se nevzdaly a ukázaly, že bankrot není konečná (1. část)

Jsou společnosti, které byly na samém pokraji bankrotu, a přesto uspěly. Své o tom věděl podnikatel Henry Heinz, který dokonce úplně zkrachoval, ale nedal se odradit a rozjel znovu úspěšný byznys, který dnes znají lidé po celém světě.

Rodinné zázemí pro podnikání

Dalo by se říci, že Henry měl do svého podnikání podporu v rodině, ale tak jednoduché to také nebylo. Henry měl 7 mladších sourozenců a aby se rodina uživila, pořídili si velkou zahradu, kde pěstovali různé plodiny a právě Henry zde už od svých 6 let aktivně pomáhal.

O dva roky později, když Henrymu bylo 8, byla úroda tak velká, že ji rodina Heinzů nedokázala sama spotřebovat, a tak se Henry nabídl, že se pokusí nevyužitou zeleninu v sousedství prodat. S dvěma velkými koši obcházel svůj rodný Sharpsburg a nabízel syrovou zeleninu, přičemž si oblíbil křen. O další rok později už sám křen zavařoval a postupně se na něj více a více soustředil. Pořídil si trakař a už v 10 (!) letech od rodičů dostal 30 arů půdy, na kterých mohl sám hospodařit a pěstovat, co se mu zlíbí.

Za 2 roky už měl 150 arů, bryčku s koněm a neobcházel jen sousedy, ale třikrát týdně zajížděl do nedalekého Pittsburghu, kde dodával svým smluvním obchodníkům. Byl o něj zájem zejména proto, že svou nakládanou zeleninu plnil do sklenic s průhledným sklem a ne do barevného skla. Díky tomu se každý mohl přesvědčit o kvalitě obsahu. Když mu bylo 17, měl slušný příjem a jeho podnikatelský talent uznali i rodiče. Henry se dostal na vyšší obchodní školu. Po jejím dokončení pomáhal otci v jeho cihlářské firmě, ale i přes to, že se v ní postupně stal až společníkem, stále jej to táhlo spíš k zelenině.

Vlastní podnikání ve 25 letech a krach ve 31

K úplně samostatnému podnikání se Henry dostal ve 25 letech. Jméno měl v okolí dobré, takže se rozhodl postavit na vlastní nohy. Dal se dohromady se sousedem a roku 1869 založili Heinz, Noble & Company. Koupili pozemky v okolí a soustředili se na nakládaný křen.

Roku 1875 byla ale křenu nadúroda, takže cena šla prudce dolů a společnost musela i přes prvotřídní kvalitu svých produktů vyhlásit úpadek.

Druhý pokus hned o rok později

Henry se nevzdal, sehnal nějaké peníze, zapojil svého bratra a bratrance a hned o rok později založili F. & J. Heinz Company. Nadúroda pominula a zákazníci si Heinze pamatovali a tak nyní společnost již konečně mohla začít prosperovat. Henry se svými společníky značně rozšířil sortiment. Mimo jiné o kečup, který se brzy stal nejúspěšnějším produktem společnosti.

V roce 1888 byla společnost už na tolik zavedená a její sortiment natolik široký, že ji sezónní výkyvy neohrožovaly. Henry vyplatil své společníky a stal se jediným vlastníkem. Název změnil na H. J. Heinz Company a záhy se stal doslova rájem dělníků, který se v mnohém podobal Baťově modelu.

Manikúra, zubař, tekoucí voda, pikniky a další inovace

S teorií, že dokonalý produkt se dá vyrobit jen v podmínkách, kde jsou dělníci spokojení, Heinz zaváděl jednu novinku za druhou. Ženám, které ručně zpracovávaly potraviny, nabízel zdarma jednou týdně manikúru. Zaměstnancům byl k dispozici firemní zubař a v šatnách byla tekoucí voda, což v té době byl velký luxus, který většina z nich neměla ani doma. Jako jeden z prvních zaměstnavatelů rovněž zavedl ve své společnosti placenou dovolenou.

Psal se rok 1900 a Heinz v New Yorku umístil první světelnou reklamu. V pravý čas si také uvědomil moc čísel v reklamě, a tak na ni zvolil nápis „57 Varieties“. V té době sice v nabídce měl přes 60 produktů, ale i přes to s tímto marketingovým tahem sklidil velký úspěch a číslo 57 je s jeho výrobky spojeno dodnes.

Heinz dnes

Z rodinného podniku vznikla korporace. V jejím čele byl Henry až do své smrti v roce 1919. V té době měla společnost více než 20 výrobních závodů a mimo jiné byla největším zpracovatelem rajčat na světě. Do vedení se dostal syn Henryho, Howard, který celou společnost ještě dále rozšířil.

Mohutná expanze začala v roce 1945 pod vedením Jacka Heinze. V roce 1987 rodina prodala většinový podíl a nechala si asi 4 procenta akcií. V roce 2010 měla společnost obrat okolo 10 miliard dolarů. Za Q3 v loňském roce to bylo skoro 6,4 miliardy dolarů. Společnost má tisíce zaměstnanců, stále roste a klíčovým produktem je pro ni stále kečup.

Henry Heinz se nevzdal. Jen k úspěchu potřeboval dva pokusy. Bankrot ho neodradil, šel si za svým a dnes může být mnoha podnikatelům příkladem mimo jiné i svým přístupem k inovacím (benefity, marketing,...).

#krach #heinz #bankrot #kecup #druhypokus #druhasance #uspech #podnikani

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím