01.11.2019 5 minut čtení

Jak vypadá denní režim špičkového Ironmana? Od 6 na nohou, 4 tréninky a v 10 večerka

Timothy O’Donnell patří v současnosti mezi nejlepší účastníky vytrvalostních triatlonových závodů Ironman na světě. Před necelým měsícem překonal svůj osobní i americký národní rekord během Světového šampionátu na Havaji. Jak vypadá jeho běžný den?

O’Donnell sice na Havaji skončil až druhý, ale přesto dokázal posunout své osobní maximum, které se zároveň stalo novým americkým rekordem. 3,9 kilometrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a 42 kilometrů běhu zvládl za 7 hodin, 59 minut a 40 sekund.

I přesto, že je O’Donnell triatlonistou již 17 let, tvrdí, že se stále učí a po každém závodě zjišťuje nové věci o tom, co pro jeho výkonnost funguje a nefunguje.

"Každý rok je ze mě nový sportovec. Je mi 39 a zrovna jsem dokázal předvést svůj nejlepší výsledek kariéry a nejlepší výsledek, jakého kdy který Američan dosáhl. Nikdy se nesmíte přestat dívat na nové způsoby, jak být lepším."

Na dotaz, co profesionální atlet považuje za klíčové složky svého tréningového plánu, zmiňuje O’Donnell dvě konkrétní věci: #strava a #biohacking.

Po obzvláště náročných trénincích například používá pro zlepšení regenerace hyperbarickou komoru, která v posledních letech jakožto tréninková pomůcka proniká i do dalších sportů, například NFL. Tlak vzduchu uvnitř komory je třikrát vyšší než běžný atmosférický tlak mimo ni. Díky tomu lze uvnitř komory při dýchání dostat do plic i krevního oběhu vyšší objem kyslíku. Tato léčebná metoda, které se říká "hyperbarická oxygenoterapie" (též hyperbarická kyslíková terapie), může pomoci v boji proti bakteriím a podpořit proces hojení, ale vzhledem k toxicitě kyslíku jsou s ní spojena i určitá rizika.

O’Donnell také používá transkraniální stimulaci stejnosměrným proudem (tDCS), která může podle toho, která část mozku je stimulována, zlepšovat některé kognitivní schopnosti. Jemu slouží pro zlepšování svalové paměti, síly a výdrže a dopřává si ji před posilováním. Jeho jídelníček a suplementy jsou nepochybně také plné různých fint a vylepšení, na která za léta sportování přišel. Toto know-how si proto drží v tajnosti.

Všeobecně ale můžeme říci, že aby mohl podávat takto vrcholové výkony, musí O’Donnell nejen trénovat celoročně, ale věnovat se tréninku zhruba pět hodin denně, šest dní v týdnu (sedmý den slouží k odpočinku, což znamená, že si během něj jde jen "lehce" zaplavat). A pouze jednou za čtrnáct dní až tři týdny si dopřává jeden den úplného odpočinku od veškerého pohybu. Pár měsíců před závody navíc intenzitu tréninků postupně zvyšuje. Jak jeho klasický tréninkový den vypadá?

5:45 - O’Donnell vstává, udělá si kávu a dopřeje si na speciálním křesle (BioChair od společnosti Addaday, která je jeho partnerem) 15 minut masáže, která je zaměřená na konkrétní svaly a pomáhá s přípravou na běhání delších tras. Následuje energetická tyčinka a burákové máslo (O’Donnell má uzavřenou sponzorskou smlouvu s výrobcem sportovní výživy Ucan).

6:40 - O’Donnell vyráží na svůj první trénink, který tvoří pouze běh. Zpravidla se snaží uběhnout 16 kilometrů pod 60 minut. Posledních pár kilometrů se snaží, aby běžel v průměru tempem 3 minuty 20 sekundy na kilometr. Buď běží se svým trenérem, nebo s dalšími triatlonisty.

8:15 - Po proběhnutí O’Donnell míří do fitness klubu, kde ho čeká proteinový nápoj a následně plavecký trénink. Během 90 minut zpravidla uplave 5500 metrů.

10:30 - Po plavání O’Donnell míří na 15 minut do vířivky.

11:00 - Následuje 45 minut v posilovně, kde O’Donnell se svým silovým koučem zvedá závaží

11:45 - Oběd si O’Donnell buď dává přímo v klubu, nebo zamíří domů. Standardně jde o míchaná vajíčka, hnědou rýži, fazole a špenát. Po obědě si dá druhý šálek kávy a vyřídí potřebnou administrativu a emaily. Po zhruba hodině odpočinku následuje druhá 15minutová masáž ve křesle, tentokrát zaměřená na přípravu svalů na jízdu na kole.

13:30 - O’Donnell nasedá na kolo a vyjíždí na dvouhodinovou projížďku. Po ní následuje ovoce a sportovní suplementy.

16:00 - Po čtvrtém tréninku absolvuje O’Donnell 90 minut pořádné masáže s fyzioterapeutem.

17:30 - Je půl šesté a tréninková část dne pro O’Donnella končí. Nyní zamíří domů na večeři s rodinou - zpravidla tvořenou masem a zeleninou s vyšším obsahem škrobu. Po večeři tráví zbytek večera se svou manželkou a dcerou, které následně přečte pohádku na dobrou noc a ve 20 hodin ji uloží do postele.

20:30 - O’Donnell na hodinku opět zabředává do administrativní práce a odpovídání na emaily.

22:00 - Den pro něj končí a O’Donnell míří do postele. Za sedm a tři čtvrtě hodiny jej čeká budíček, káva, masáž a dalších 16 kilometrů běhu.

#osobnirozvoj #trening #triatlon #cviceni #pohyb #rezim

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.