01.11.2019 4 minuty čtení

5 životních rad Billa Gatese a jeden zlozvyk, kterého se zbavoval roky

Velikána, jako je Bill Gates, není potřeba dlouze představovat. Ale i on je jen člověk a má své slabé stránky, na kterých musí pracovat. Jedné věci se musel zbavit, aby mohl uspět, a další věci se naopak musel naučit. Které to jsou?

Málokdo by to do něj dnes řekl, ale Bill #Gates byl dříve pěkný lajdák. Na střední škole byl zapálený do informačních technologií. Studiem pokračoval na Harvardu, ale právě tam se nejvíce projevily jeho sklony k prokrastinaci. Chtěl se odlišovat, být jiný. A tak schválně chodil na předměty, které zapsané neměl a na ty, které zapsané měl, nechodil vůbec.

Ke svému postoji a jednání v těchto letech se vyjádřil takto:

„Rád jsem lidem dával najevo, že nic nedělám. Nechodil jsem na přednášky a vše jsem měl na háku.“

Velmi zajímavý přístup na dnes střídavě druhého a prvního nejbohatšího člověka na světě. Nesnažte se ho ale napodobit, protože právě tohoto přístupu se musel Gates později zbavit. Na otázku, jak vůbec postoupil do dalších semestrů, odpověděl, že před zkouškami své absence vždy dohnal a opravdu poctivě se učil.

Tato strategie mu sice většinou přinášela i nejlepší hodnocení „A“, ale po vstupu do světa byznysu zjistil, že s tímto přístupem - dělat věci na poslední chvíli - to nepůjde. Jak dlouho mu trvalo, než se ho dokázal zbavit? Prý několik let.

A jaká další doporučení Bill Gates dává pro úspěšné podnikání i život? Lekcí a poučení z jeho života si lze odnést mnoho a další články tak jistě budou následovat, ale pro dnešek doporučení číslo jedna vyplývá z textu výše. Přestat odkládat důležité věci.

Následuje 5 věcí, které se Bill Gates za svůj život naučil a které doporučuje i vám.

1) Nakládat se svým časem pečlivě

Velké moudro, které Bill Gates řekl, zní:

„Bez ohledu na to, kolik peněz máte, nemůžete si koupit více času.“

Správně poukazuje na to, že ztracený čas nelze vrátit zpět a promrhaný čas je navždy pryč. Nelze dohnat a to ani pohádkovým bohatstvím, které Gates má. Kvůli tomu si dobře plánuje své činnosti a určuje si priority svých aktivit. Zacházet s časem efektivně je příznačnou vlastností úspěšného člověka.

2) Učit se z nespokojenosti klientů

Další z výrazných a pravdivých vyjádření Gatese bylo:

„Vaši nejnespokojenější zákazníci jsou vaším největším zdrojem ponaučení.“

Z nespokojeného zákazníka nebo klienta si můžete odnést dvě různé věci. Buď si řeknete „to byl ale blbec“, anebo, stejně jako Gates, se díky němu dozvíte, co je potřeba zlepšit, na čem je nutné ještě pracovat, jak dále inovovat samotné produkty nebo služby. Za kritikou je možné vidět cestu ke zlepšení. Kdo ji vidí, bude o krok napřed.

3) Jít do akce

Kde se vzala, tu se vzala – žárovka. Ne. Nejdříve musel být nápad. Ale to nestačilo. Bylo nutné konat. Nápadů jsou ale milióny. Geniální i úplně hrozné. A naprostá většina z nich končí tam, kde začaly. V naší hlavě. U těch špatných nápadů nám to asi nevadí, ale těch dobrých je škoda, nemyslíte?

Každý úspěšný podnikatel, včetně Billa Gatese vám potvrdí, že bez akce bude nápad navždy jen nápadem. Až když se nápad promění v první čin, první skutek, mohou vznikat velké věci.

4) Dávat si vysoké cíle a přijímat výzvy

Microsoft, respektive Bill Gates, slíbil svého času společnosti IBM dodat software, který v tu chvíli ještě ani neexistoval. Aby dostál svému závazku, museli všichni tvrdě pracovat. Posunout své limity a zvládnout tuto výzvu. Povedlo se? Kolik, že to aktuálně má Bill Gates miliard dolarů? Zdá se že ano, povedlo.

5) Mít jednoduchý marketing

U posledního bodu opět stojí za to přidat jeden z Gatesových citátů.

„Když ukážete lidem problémy a zároveň řešení těchto problémů, budou konat.“

Co to znamená? Když mají lidé problém, hledají jeho řešení. Nezáleží jim na tom, jaké máte logo. Potřebují řešení svého problému. Takže podle Gatese stačí zákazníkům dostatečně efektivně demonstrovat, že máte řešení pro jejich problém. A to je celá záhada úspěšného marketingu.

 

#osobnirozvoj #microsoft #ibm #prokrastinace #zlozvyk #marketing

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.