24.10.2019 4 minuty čtení

Opravdu platí, že dělat to, co člověka baví, je cestou k úspěchu?

Pravděpodobně znáte rady a doporučení typu „dělej to, co tě baví a uspěješ“. Nebo „musíš dělat to, co tě naplňuje a úspěch přijde“. Do jaké míry jsou uvedené výroky pravdivé?

Na výše uvedené myšlenky můžete narazit v různých článcích nebo i knihách. Takové rady mají mnoho podob, ale v jádru jde o stejnou podstatu věci. Doporučení, že dělat činnost, která je naší vášní a která nás baví je zaručená cesta k úspěchu. A to osobnímu, profesnímu i jinému. Ale je to skutečně tak?

Ano je. Ale jen do určité míry. Je totiž potřeba se na takovou radu dívat z určitého úhlu pohledu. Brát ji s nadhledem a s rezervou. Pokud si myšlenku dělat co mě baví a očekávat úspěch přeberu za správný konec, může být užitečná.

Proč je tak důležité brát ji s rezervou a s nadhledem a proč asi třikrát, vždy jen jinými slovy, zmiňuji, že je nutné tuto radu chytnout za správný konec? Protože dnes jsou lidé různí. A našlo by se mnoho takových, kteří by řekli, že jejich vášeň je spaní. Nebo sledování televize či procházení se po nákupním centru. Anebo popíjení piva. Bylo by možné se věnovat takovým činnostem a očekávat úspěch? Ano bylo, ale příležitostí, které vám umožní se těmito činnostmi živit, je reálně jako šafránu.

Určitě se najde pár lidí na světě, kteří se živí i takovými činnostmi, jako je testování postelí a matrací, tedy de facto spaním. Nebo hodnocením filmů a seriálů, a tak mohou sledovat celý den televizi. Anebo tvořením recenzí na různé druhy piva a podobně. Jde ale o extrémně vzácné případy, takže i když to není nemožné, bylo by více než nerozumné se tomu s vášní věnovat a očekávat náhlý úspěch.

Je totiž důležité, aby činnost, která mě baví a se kterou chci uspět, nebyla jen mou zálibou, ale aby také nějakým způsobem uspokojovala potřeby druhých lidí. Pak už je to jen krůček k tomu, aby byli takoví lidé ochotni za takovou věc zaplatit, a máme na světě byznys, která teoreticky může být prací i zálibou.

Jestliže bude taková činnost mým koníčkem, pak se předpokládá, že se v ní orientuji, dovedu si poradit a pokud něco nevím, tak mě baví si zjišťovat nové věci, zdokonalovat se a prohlubovat své znalosti a dovednosti. Ještě bychom mohli polemizovat o tom, zda je potřeba mít k tomu také předpoklady, ale vzhledem k tomu, že dostatek píle vynahradí talent, je důležité hlavně zapálení a odhodlání.

Problém při výběru takové činnosti může nastat v momentě, kdy si vyberu něco, za co jsou sice lidé ochotni zaplatit, ale mě to vůbec nebaví. Možná dovedu překonat první překážky a komplikace, ale jakmile toho na mě bude moc, vzdám to. A budovat něco, co mě nebaví, několik let, to je ne nemožné, ale velmi náročné a vyčerpávající.

Kdy odvedete skvělou práci? Když vás baví. Když vás naplňuje a když ji děláte s radostí. Pokud se taková činnost stane vaším podnikáním, pak je to ta správná cesta.

Pokud nemáte to štěstí, že byste mohli současnou práci hned opustit a věnovat se naplno svému novému podnikání, které je vaší vášní a zároveň obživou, pak je nutné být trpělivý. Možná máte to, za co jsou lidé ochotní zaplatit, nebo umíte něco, co je pro druhé užitečné a současně vás to baví. To je dobré znamení, ale i přesto musíte být trpěliví. Mnoho úspěšných se shodlo na tom, že cesta ke skutečnému úspěchu mnohdy trvá celé roky. Až pak možná přijde takový zisk, že si můžete dovolit opustit svou práci.

Takže pokud máte svou vášeň, o které si myslíte, že je pro druhé přínosná, věnujte se jí a peníze časem přijdou.

 

A jak jste to měli vy? Zabodovali jste s něčím, co vás bavilo, anebo jste se prosadili s něčím pro vás nezajímavým a až pak si k tomu našli cestu? Nebo na otočení některého ze svých koníčků v byznys aktuálně pracujete?

 

#vasen #uspech #cil #trpelivost #motivace #osobnirozvoj #podnikani #kariera 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut