Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
24.10.2019 7 minut čtení

Čtyři fáze společné pro každý úspěch. Musíte si projít všemi?

Univerzální návod na úspěch asi neexistuje, ale i přes to jsou určité kroky, které předchází každému úspěchu.

Už jste někdy uvažovali nad tím, zda je nějaký ověřený postup, podle kterého jde postupovat k úspěchu? Možná máte nějaké své osobní tipy, rady a doporučení pro dobrý začátek podnikání, pro to, abyste byli fyzicky i psychicky ve formě nebo pro vlastní motivaci a udržení se u nějakého projektu déle, než do prvního selhání. My si nyní ale představíme čtyři společní fáze, které jsou nosnými body každého úspěchu. Asi dokážeme nalézt i výjimky, bez těch by to nešlo, ale pro naprostou většinu případů následující kroky platí.

Když tyto fáze dokážete identifikovat, můžete s nimi dále pracovat a vytěžit z nich co nejvíce. Zatímco jedna z těchto fází může být otázkou několika vteřin, za druhou stojí mnoho hodin, dní a týdnů práce a úsilí. Pojďme na první fázi, u které každý úspěch zpravidla začíná:

1. Nápad, myšlenka, idea

Chcete uspět? Bez dobrého nápadu to nepůjde. Může být úplně šílený, odvážný a pro mnohé nepředstavitelný, ale ve vaší hlavě musí být silný, pevný a jasný. Tahle fáze je založena na vaší představivosti. Nejsou žádné meze Vaší kreativity, v hlavě lze překonat jakýkoli problém a tak i ten nejpodivnější nápad může být ten pravý.

Kdy nejčastěji takové nápady přicházejí? Každý to má jinak, ale většinou to je v ne příliš lichotivých situacích. Mnohdy za nepřízně osudu, kdy je člověk na dně, řeší mnoho problémů a situací. A v takový moment se naskýtá ideální šance přijít s řešením, které ho dokáže zbavit této tísně a všech problémů

Tím nápadem je ona idea, myšlenka, kterou je potřeba přetavit v další fázi. Než se ale podíváme na druhou fázi, je potřeba zmínit, že nemusíte být na samotném dnu a zažívat všechny těžkosti, které si umíte vybavit, aby vás mohla napadnout správná myšlenka. Mnoho úspěšných se shoduje na tom, že takový okamžik může přijít i v situacích značně příjemnějších. Například při běhu v přírodě, pobytu v sauně a podobně.

První fází tedy je myšlenka, nápad nebo idea. Každému je ale jasné, že to nestačí, protože, jak už jsme zmínili, je to jen ve Vaší hlavě, kde se překážky překonávají snadno. Je nutné přijít ke druhé fázi a tou je:

2. Drive, posun, inspirace

Ano, je to tak. Nyní přichází na řadu známá věc. Je potřeba plánovat, inspirovat se, motivovat se. Pravděpodobně každý už někdy, třeba i jen v malém měřítku, zažil ten pocit. „Drive“, který ho žene dopředu, který ho tlačí a nenechá ho se vzdát. Takovou inspiraci je potřeba načerpat. Přesvědčit se o své fázi číslo jedna, o svém nápadu. Uvěřit. Díky tomu budete bojovat a nevzdáte se při prvním, druhém nebo i stém neúspěchu.

Tam, kde chybí drive a vlastní přesvědčení, tam nemůže být fáze tři, která je k úspěchu bezpodmínečně nutná. Následující fázi si za okamžik představíme, ale nyní ještě na moment zůstaneme u vlastního přesvědčení o kvalitě fáze jedna. Musím věřit, že moje myšlenka je ta správná, že má šanci na úspěch. Když se dokážu dostatečně silně motivovat, povede to k zapálení pro věc a velmi pravděpodobně to dotáhnu až k úspěchu.

Úspěchu předchází ale ještě jeden krok a tím je fáze tři. Víme, že nutný je nápad, pak inspirace a zapálení pro danou věc. A teď přichází na řadu:

3. Cesta, dřina, čas

A je to tady. První fáze mohla být záležitostí okamžiku. Druhá možná přemýšlením a utvrzením se o svém dobrém nápadu. Teď tu ale začíná dřina. Před ní je nutná fáze dvě, protože bez paliva auto nepojede. Bez motivace nebudete mít chuť tvrdě dřít. A vzhledem k tomu, že na cestě strávíte nejvíce času, je potřeba opravdu hodně velká nádrž. Tedy notně velká dávka vlastního přesvědčení a sebedůvěry.

Každý jsme unikátní, jedineční a tak i kdyby se stalo, že budou mít dva lidé stejný nápad, jeho realizace by byla odlišná. Pro dosažení úspěchu v této fázi je nutné neporovnávat se s ostatními. Stejně tak důležité ale je udržovat si svou vysokou motivaci a stále vynakládat velké úsilí. Rozhodně by nestačilo doufat a čekat na výsledky. Bez dřiny a času to nejde.

Pro dosáhnutí úspěchu, nemůžete zastavit. Když se zastavíte, vzdáte se. A to je konec vaší cesty. Pokud během času a dřiny, kterou věnujete svému nápadu, ztrácíte motivaci, je potřeba přibrzdit a znovu motivaci nabrat. Rozhodně ale nesmíte zastavit.

4. Odměna, výsledek, úspěch

Má cesta za úspěchem konec? To je skoro až filozofická otázka. V každém případě, pokud už jste nějaký čas ve fázi tři, tedy na cestě, kdy věnujete mnoho času a dřiny pro svůj nápad, pak jste blízko u poslední fáze, kterou je onen úspěch. Ten si pomalu můžete začít vychutnávat, ale pozor. I na něj je potřeba být připraven.

Úspěch není jen správným naplněním plánu, ale je to udržení motivace, protože díky tomu půjdete stále dál. Podívejte se na sportovce. Stačí jim zvítězit jednou? Někomu možná ano, ale naprostá většina chce vítězit znovu a znovu. Pokud i vy chcete úspěšní zůstat, je nutné zůstat motivovaný pro svůj nápad z fáze jedna. Jestliže mám za sebou všechny fáze, pak mám výhodu, protože už jsem zažil úspěch, dřina a věnované úsilí se vrací ve formě úspěchu a já vím, že to funguje a to je cílem.

Není to tedy jen o tom, si projít všemi fázemi a myslet si, že jsem úspěšný a to stačí. Fáze je potřeba stále opakovat. V případě, že rozvíjím svůj první nápad, pak se stačí vracet k fázi dva a tři. Pokud chci ale přijít s něčím dalším, je nutné znovu absolvovat celou cestu, včetně fáze jedna.

 

Na závěr se nabízí otázka. Kolik úsilí jste ochotni Vašemu nápadu věnovat?  A proč zrovna tato otázka? Protože většina dobrých nápadů z fáze jedna končí už ve fázi dva. Lidé si nevěří a ani se dostatečně nenamotivují pro fázi tři. Anebo jim motivace a pocit smyslu uprostřed 3. fáze vyprchá a uvědomí si, že už do projektu tolik času a energie investovat nechtějí.

 

#uspech #produktivita #kariera #osobnirozvoj #lekce #uceni #vnimani #myslenka #mysl

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím