21.10.2019 7 minut čtení

Chcete si najmout freelancera? Může to být dobré rozhodnutí, ale pozor na detaily

S tím, jak se stále více lidí věnuje z různých důvodů freelancingu, je nezbytné podívat se i na druhou stranu věcí a položit si otázku, proč firmy vlastně dávají dnes freelancerům přednost?

Gig economy“ je zde (Jde o systém volného trhu, v němž jsou běžné dočasné pozice a firmy si pronajímají jen na čas kvalifikované pracovníky. „gig“ je jinak slangové slovo pro veškeré joby krátkého trvání a typicky se s ním setkáte u muzikantů.) a také zde zůstane. Není proto překvapením, že stále více a více lidí zvažuje freelancing jako další zdroj příjmu nebo jako svoji vlastní firmu. 

Podle některých statistik se předpokládá, že jenom v USA bude v roce 2027 asi 86,5 milionu freelancerů, kteří zde budou tvořit 50,9 % pracovní síly. Situace v Indii a v dalších částech světa je dost podobná, i když některé země EU stále preferují zaměstnání na HPP.

S ohledem na to, jak moc lidí se obrací k freelancingu z různých důvodů (studenti platící své půjčky, šetření na nový dům, prostě snaha přežít na trhu, …), je nevyhnutelné se podívat na věci i z druhé stránky a prozkoumat, proč jim vlastně firmy dávají přednost?

Před nějakým časem vydala Transformify HR Software & Freelance Platform sérii článků na téma „gig economy“ a v jejím rámci se ptala HR manažerů, vedoucích všech forem a zakladatelů startupů, kdy je podle nich freelancer ideální volba, zda jsou více loajální než běžní zaměstnanci a zda nějak trpí týmová produktivita, když přidáte zaměstnancům i freelancery.

Kdy je tedy najímání freelancerů dobré rozhodnutí?

Nevyrovnaná pracovní zátěž

Když firma roste, prochází zpravidla periodami, kdy je prací zavalena a naopak zase situacemi, kdy není prakticky do čeho píchnout. Je to obvyklé pro firmy pracující na projektové bázi, jako třeba marketingové a PR agentury nebo firmy řešící outsourcing software. Najmout tehdy několik freelancerů má smysl, protože jsou zvyklí pracovat právě tímto stylem a to umožňuje firmám znatelně zredukovat náklady a zvýšit zisky.  

Casey Hill, HR Manager u Bonjoro k věci řekl: „U Bonjoro pracujeme s globální pracovní silou rozprostřenou napříč třemi kontinenty (Evropa, Austrálie, Severní Amerika). Najímáme freelancery, jelikož jsme zjistili, že nám to dává víceúčelovost a vysoce kvalitní pracovní síly za dobrou cenu pro náš rychle rostoucí startup. Zaměstnance je zpravidla potřeba více učit a musíte si je k potřebám své společnosti vychovat. S freelancery ale máme pocit, že jsme schopni doručit lepší hodnotu rychleji a můžeme je využít více flexibilně (více hodin ve špičce a méně po).“ - Zdroj: Transformify HR Blog

Bootstrapping

Některé firmy se rozhodly, že nebudou zvyšovat rozpočet / financování příliš brzy, aby se vyhnuly oslabení vlivu, anebo proto, aby měly po ruce flexibilnější a rychlejší rozhodovací proces. Nicméně, bez externích zdrojů peněz to vyžaduje robustní kontrolu nákladů a plnou utilizaci. Najmout v této době lidi, kteří občas nemají co na práci, zatímco firma stále dostatečně rychle neroste, anebo se bez těch správných dovedností snažit dělat příliš mnoho věcí najednou, to je recept na katastrofu. Nejlepší volbou je v takové situaci najmutí freelancerů pro všechny úkoly, které jsou nepravidelné nebo jednorázové.

Pokud je firma dotována jen sama sebou, tak je těžké / vzácné najmout lidi na plný úvazek a zaplnit všechny role. Najmout freelancery nám ale umožní mít po ruce všechny dovednosti, jaké potřebujeme, takže je možné dosáhnout plné utilizace.

Vzácné dovednosti

Představte si, že jste firma implementující ERP systém a potřebujete k tomu někoho ze stejné branže, kdo má zkušenosti se stejným typem projektu. Očekává se, že projekt bude dokončen do šesti měsíců, takže daná osoba poté již třeba nebude. Jaké máte možnosti? Buď najmete naplno někoho a pak pro něj najdete jinou roli, anebo to outsourcujete na konzultační firmu?

Jak se ale ukazuje, zdaleka tím nejlepším řešením často je najmout vysoce zkušeného a znalého freelancera na projektové bázi.

Kasper Dam, CEO a spoluzakladatel Kandio v tom má jasno: „V mých podnikatelských začátcích byla většina mých obchodů v Dánsku. Poté jsem měl nápad na startup a chtěl jsem jej realizovat a zahrával si s nápadem, že se přestěhuji do Jihovýchodní Asie. Čistě jen proto, jaký objem talentů se zde nacházel a že se z tohoto místa stává bašta řady moderních startupů. Freelancing je v těchto místech rodící se trend, takže pro lidi jako já je to skvělá volba. Získáte kvalitní práci za slušnou cenu a navíc – objem talentů zde je nekonečný.“ - Zdroj: Transformify HR Blog

Není potřeba žádný trénink

Když je potřeba minimální nebo žádný trénink, tak jde lehké věci zastat freelancery a spolehnout se na lidi, co vám přidají kreativitu, spoustu talentu k ruce a vidí věci z různých úhlů. To platí speciálně pro zkušené designéry, copywritery nebo experty na digitální trh. Jednorázové práce, jejichž náplní je vkládání dat, jsou také pěkný příklad.

Rozličnost myšlení

Najmout lidi, kteří mají rozdílnou praxi, dovednosti a životní zkušenosti přinese vašemu týmu řadu výhod. Rovněž se zdá, že freelanceři, kteří již za sebou mají řadu podobných spoluprací, vám přinesou svěžejší pohled na věc a mohou vám mnoho problémů či komplikací pomoci rychle vyřešit, neboť se s nimi již možná v minulosti setkali.

Když byl Josh Ladik, President GSA Focus, dotázán, zda freelanceři přináší více čerstvých nápadů a inovací, řekl: „V určitém smyslu ano. Jelikož již pracovali pro jiné firmy, pochytili u každé své zakázky nějaké další triky. Během let se jejich schopnosti a rychlost stále zvyšují. Stávají se stále více univerzálními. Měl jsem třeba freelancera, jenž splnil projekt se zadáváním dat v rekordním čase, protože věděl, jak v Excelu zautomatizovat zadávání a vstup dat.“ - Zdroj: Transformify HR Blog

Najmout freelancera, který je obeznámen s kulturou a tradicí trhu, v němž se právě vaše firma rozhodla angažovat, je neocenitelné. Díky tomu vám v začátcích může ušetřit spoustu peněz. Určitě je zbytečné někde v cizí zemi najímat pár tržních / marketingových odborníků s tím, že je za půl roku zase vyhodíte. Vstup na nové trhy bývá s freelancery levnější a efektivnější. Když lokální tým z místních freelancerů hovoří stejnou řečí jako místní (logicky) je to rovněž bonus. Skrz tyto freelancery se navíc můžete dostat i k jejich lokálním kontaktům.

Existují samozřejmě i případy, kdy najímání freelancerů není tím pravým ořechovým. To zahrnuje zejména velmi komplexní procesy, a pracovní místa, kde jsou třeba školy a zkušenosti (doktoři). Obecně cokoliv vyžadující dlouhý trénink. A samozřejmě i práce, u nichž hrozí skrz outsidery risk úniku citlivých informací.

#podnikani #freelance #freelanceri #byznys #startup #specializace #flexibilita #zkusenosti

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.