17.10.2019 4 minuty čtení

Řešíte ve firmě čas, který kuřáci tráví na cigaretových pauzách? Nekuřáci ho řešit začínají

Mnoho nekuřáků to pravděpodobně nikdy nenapadlo, ale někteří z nich začínají čím dál tím více řešit kuřácké pauzy svých kolegů.

Globální počet kuřáků klesá a kouření už dnes zároveň není atraktivní ani přitažlivý zlozvyk jako v minulosti, kdy v reklamách kouřili všichni od doktorů po čerstvé maminky.

Přesto na celém světě stále kouří 1,1 miliardy lidí a tak statisticky není možné, že nějakého kuřáka neznáte. A je více než pravděpodobné, že nějakého potkáváte i v práci.

Jak počet kuřáků, kteří pravidelně odcházejí na cigaretové pauzy, klesá, začínají nekuřáci stále častěji přemýšlet nad tím, jestli je to vlastně fér. Teď nemyslím natahování nikotinu a dalších chemických chuťovek do plic, to pro tento orgán ani celkové zdraví fér zajisté není. Mám ale namysli ony cigaretové pauzy.

Japonská marketingová firma #Piala před 2 lety čelila mezi svými zaměstnanci otevřenému konfliktu kuřáků s nekuřáky. O co šlo? Nekuřákům vadilo, že kuřáci mohou kdykoli vyrazit ven na cigaretu, přičemž je jejich hodinová práce hodnocena stejně jako práce nekuřáků. Firma navíc sídlila ve 29. patře výškové budovy, a tak kuřákům jen cestování výtahem za nikotinem zabíralo 15 minut.

Ředitel společnosti po seznámení se s touto rivalitou rozhodl, že nekuřáci od firmy dostanou ročně 6 dní placeného volna navíc. Zhruba tolik času totiž kuřáci ročně na svých cigaretových pauzičkách promrhali. Komu se tento benefit nekuřáků nelíbí, může samozřejmě kdykoli s kouřením přestat a získat stejné výhody.

Zpráva o tomto novátorském přístupu tehdy relativně oblétla svět a zřejmě zažehla minimálně diskuze o podobném přístupu i v jiných společnostech. Prodejce e-cigaret #Halo nyní provedl průzkum u 1000 amerických pracovníků. Ptal se jich mimo jiné na to, kolik času dle jejich odhadu kuřáci každý den kouřením v práci promrhají a zda by nekuřáci měli být za tento čas nějak kompenzováni.

Halo také poukázalo na zmíněné řešení z Japonska, takže lze očekávat, že nekuřáci začnou častěji chodit za svými šéfy a žádat kompenzaci za to, že pracovní dobu netráví kromě práce i kouřením. Co z průzkumu vyplynulo?

  • Když sečteme veškerý čas, který kuřáci tráví mimo kancelář s cigaretami v rukou, dostaneme se v průměru zhruba na těch 6 dní za rok.
  • Lidé pracující v technologiích, velkoobchodě a maloobchodních řetězcích tráví na cigaretových pauzách nejvíc času: v průměru 20,5 dne za rok.
  • Muži kuřáci přiznali, že pokud by jejich společnost nabídla nekuřákům 12 dní volna ročně navíc oproti nekuřákům, byla by to pro ně dostatečná motivace přestat kouřit.
  • Až 80 % dotázaných nekuřáků si myslí, že by jim měl být čas, který kuřáci tráví na cigaretových pauzách, kompenzován ve formě delší dovolené.
  • A na konec jedno překvapení, 60 % kuřáků souhlasí s tím, že by jejich kolegové nekuřáci měli mít více dovolené, jelikož si žádné kuřácké pauzy nedopřávají.

Společnosti se dnes stále více začínají zajímat o zdraví svých zaměstnanců, protože si uvědomují, že zdraví lidé jsou pro firmu jako pracovní síla mnohem prospěšnější a výhodnější než skupina pracovníků s různorodými civilizačními nemocemi, kteří každou chvíli pobíhají po doktorech nebo stůňou doma.

A zdá se, že extra dovolená pro nekuřáky by minimálně část kuřáků mohla přesvědčit, aby ukončení svého zlozvyku seriózně zvážili.

Řešíte kuřák a cigaretové pauzy nějak ve své firmě? Máte pro kuřáky vyhrazeny pauzy jen ve specifické časy a na konkrétní dobu, nebo mohou na cigaretu vyrazit, kdy se jim zachce a nikdo jejich návrat nehlídá? A co na to kolegové nekuřáci?

 

#podnikani #koureni #kuraci #nekuraci #pauzy #kompenzace #dovolena

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.