Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
14.10.2019 5 minut čtení

Nejlepší reklamní kampaň pro veleúspěšnou online službu? Vypněte ji!

Že to zní jako šílený nápad? Pro konzervativní markeťáky možná ano, ale progresivní společnost Epic Games, jejíž online hru Fortnite měsíčně hrají stovky milionů lidí z celého světa, do toho šla. A výsledek je geniální.

Pokud jste online hraním, streamováním her nebo všeobecně moderními hrami dosud nepolíbeni, dovolte mi krátký úvod.

#Fortnite je aktuálně jednou z nejpopulárnějších online her na světě. Jde o tzv. Battle Royale (dříve King of the Hill) hru. To znamená, že jde v jádru de facto o gladiátorský souboj hráčů, z nichž poslední přeživší je vítěz. V případě Fortnite ale nejde o žádnou realistickou krvavou řežbu, nýbrž spíš o křiklavé barvy a abstraktní grafiku.

Z letadla je na ostrov shozeno 100 lidí, jejichž úkolem je najít si zbraně, likvidovat ostatní hráče a zůstat posledním přeživším. To je v principu vše. Vizuální stránka hry a některé herní mechaniky z ní udělaly velmi populární titul zejména mezi nejmladšími hráči, ale Fortnite disponuje i nemalou profesionální scénou.

Epic o aktuálním počtu hráčů Fortnite mlčí, ale poslední známá data z letošního března ukazují, že hra měla 250 milionů registrovaných uživatelů.

Takže tady máme globálně veleúspěšnou online zábavní službu, kterou denně využívají miliony lidí a vydělává obrovské peníze (CEO #EpicGames Tim Sweeney se letos dostal do seznamu Forbes 400, kde se umístil na 150. místě s odhadovaným jměním 4,5 miliardy dolarů).

 

Dalším důležitým aspektem Fortnite, ale i řady jiných Battle Royale her, jsou herní sezóny. Můžete si je představit jako jistou napodobeninu sportovních sezón. Tady je jejich hlavním účelem udržet hráče ve hře a pravidelně jej podněcovat k utrácení peněz

Ono hrát půl roku každý den to samé dokola na stejné mapě se stejnými herními mechanikami se omrzí. Proto Epic v pravidelných intervalech představuje nové herní sezóny, které mají zpravidla specifickou tématiku, přinášejí do hry novinky, do obchodu nové prémiové předměty či skiny a v neposlední řadě umožňují těm nejlepším utkat se v žebříčcích o prvenství a unikátní ceny.

A pravě nyní je ve Fortnite na spadnutí již 10. sezóna, pro kterou nyní naplno běží marketingová kampaň. Tohle je ovšem kampaň, kterou dosud herní svět nezažil. Vývojář se totiž hráče na příchod nové sezóny rozhodl nalákat tak, že hru vypnul. Je to něco podobného, jako kdyby chtěl #Instagram představit kompletně nový design a funkce a těsně před jejich vypuštěním by svou službu dal do offline módu.

Dokážete si představit, co by se strhlo? Spoustu lidí už dnes Instagram živí, lidé tam mají své sub-byznysy a kariéry, které musí běžet dál. A najednou by Instagram nefungoval. Hodinu, dvě, deset, dvanáct. Zřejmě by se o tom psalo všude, co?

Jak taková "panika" (nebo spíš nevídaný zájem) mezi fanoušky může vypadat v praxi, nyní ukázal právě ambiciózní Epic, který své servery Fortnite před 16 hodinami prostě zastavil. Hráči snažící se do hry přihlásit narazí pouze na animaci černé díry. Nikde žádná informace, nikde žádné vysvětlení. Z oficiálního Twitteru Fortnite místo vysvětlení zmizely všechny dosavadní tweety a objevila se pouze stejná černá díra ze hry.

Na Twitteru Fortnite zůstal připnutý jediný tweet.

U jediného tweetu, na kterém probíhá živé vysílání stejné animace černé díry, která na všechny hráče čeká ve hře, můžete vidět, jaký zájem celá událost v komunitě vyvolala. Na Facebooku se zase objevil jen post se slovy "This is The End". I tam probíhá vysílání černé díry, které již nasbíralo 157 tisíc komentářů. Online obchod vývojáře Epic Store dokonce pod náporem návštěv v rámci kampaně spadl a nějakou dobu nebylo možné se na něj vůbec přihlásit.

Dosah této bezprecedentní kampaně je tak rovněž bezprecedentní. Internet nemluví o ničem jiném a Fortnite, který v tuto chvíli nelze vůbec hrát, je aktuálně i na streamovací platformě Twitch nejsledovanější hrou. A to i přesto, že všechna vysílání tvoří zcela identický obsah, sleduje je v době psaní tohoto textu přes 160 tisíc lidí.

Na vysílání černé díry se dívají desítky tisíc diváků.

Úspěch kampaně můžeme velmi pěkně sledovat i u nás. V době psaní tohoto textu je informace o probíhající kampani k nové sezóně Fortnite PÁTOU nejvyšší zprávou na webu #iDnes. Vlasta Chramostová, text o vakcínách pro platící čtenáře, D1, Gott a... Fortnite, to jsou nejdůležitější pojmy dnešního dne v ČR (dle iDnes).

Brilantní kampaň dostává Fortnite až na přední strany konvenčních médií

Tomu se říká geniální out of the box #marketing, který by pravděpodobně žádného jiného velkého herního vývojáře ani ve snu nenapadl. Anebo už napadl, ale velmi rychle narazil na strach, že hráči nefunkční hru opustí a místo velkého zájmu se budou kupit ztráty a nervózní hovory investorů, kteří nechápou, proč jste proboha vypnuli svou nejhranější online hru.

Jenže opak je pravdou a o Fortnite dnes, po pouhých 16 hodinách od zahájení kampaně, mluví i lidé, kteří ještě včera nevěděli, co to Fortnite a Epic Games je. Jen proto, že se společnost nebála do toho jít a moc dobře ví, že hráči její hru milují, a když jim ji někdo vezme, budou schopni zbořit internet. 

I když dnes firma vydělává obrovské peníze, kampaň s takovým globálním dosahem by si nepochybně finančně dovolit nemohla. A vlastně už ani nemusí.

Jo a pokud přemýšlíte, kde vzal Epic pro tuto kampaň, koukněte na tenhle rok starý tweet Elona Muska a na to, jak se u něj v posledních hodinách hromadí aktivita ;-).

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím