05.08.2019 3 minuty čtení

Nechat svého potomka sedět u počítače, nebo ho posadit na kolo? Odpověď není tak jednoduchá!

Nedávné dny ukázaly jeden zajímavý trend, který se odehrává přímo před našima očima. Tzv. e-sporty se totiž začínají vyrovnávat těm opravdovým. A v některých případech je už dokonce výrazně překonávají.

Tour de France je velkolepá sportovní událost, která se koná již od roku 1913. Díky účasti závodníků ze všech kontinentů (vyjma Antarktidy) je sledovaná doslova po celém světě stovkami milionů fanoušků cyklistiky. Tour se navíc tradičně chlubí sponzory zvučných jmen, českou škodovku nevyjímaje.

Fortnite je relativně nová počítačová hra, která vznikla v roce 2017 a počítačovým nadšencům umožňuje hrát hromadně proti sobě v pohádkově vypadajícím prostředí s postavami, které si mohou hráči vylepšovat podle svého vkusu. Nikterak revoluční myšlenka to není, ale hra si velmi rychle získala popularitu taktéž doslova po celém světě a minimálně jednou už si ji zahrály stovky milionů lidí.

Štědré odměny

Letošní ročník Tour de France vyhrál kolumbijský závodník Egan Bernal, dvaadvacetiletý supertalent britské stáje Ineos. Za vítězství v nejslavnějším cyklistickém závodě světa si připsal 555 tisíc dolarů. Ani ostatní cyklisté však nepřišli zkrátka, na dílčích odměnách si rozdělili celkem více než 2,5 milionu dolarů. 

Během stejného víkendu, kdy finišovala ona slavná Tour de France, se konal také premiérový turnaj Fortnite World Cup (viz foto nahoře). Jak můžete na fotografii vidět, celá akce se odehrávala na slavném Athur Ashe Stadium v New Yorku, který tradiční hostí tenisové U.S. Open. Už to samo o sobě naznačuje, o jak velkolepou záležitost se jednalo. Neméně zajímavé je to však také z finančního pohledu.

Celkové prize money vypsané na turnaj Fortnite World Cup totiž dosáhly závratné výše 30 milionů dolarů. Pokud to srovnáme se zmíněnou Tour de France, jedná se v podstatě o dvanáctinásobek toho, co mohou vydělat profesionální sportovci na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Přičemž samotný vítěz turnaje ve Fortnite, šestnáctiletý Kyle Geirsdorf, si domů odnesl 3 miliony dolarů, tedy šestinásobek toho, co Egan Bernal za vítězství na Tour.

Profi e-sportovci

Jedná se sice o poměrně zjednodušený pohled, který nebere v potaz například pravidelné výplaty cyklistů. Přesto je to jasná ukázka toho, že e-sporty získávají své pevné místo na kulturně-sportovní mapě. Navíc výhra v podobném turnaji se nerodí jen tak ze dne na den, samotný vítěz údajně trénuje/hraje Fortnite osm až dvanáct hodin každý den

Mnoho hráčů už je dokonce tak daleko, že si pevně hlídá svůj rozvrh a stravu, aby mohli podávat co nejlepší výkony. Některé profesionální týmy už disponují také fyzioterapeuty a dalšími členy týmu, které bychom očekávali v tradičnějších sportovních odvětvích.

Segment se jednoduše profesionalizuje a dá se očekávat, že tento trend bude nabírat na obrátkách. Nemluvě o tom, že už se uvažuje o zařazení e-sportů do programu Olympijských her.

Proto až vám váš potomek bude říkat, že nechce jezdit venku na kole, ale hrát celý den hry, mějte pro to větší pochopení. A nebo ho dokonce podpořte, pokud sníte o trochu lepší finanční situaci. A co je na tom nejlepší? Začít můžete i vy v kterémkoli věku a končit nemusíte možná nikdy! 

Ale zkuste teď začít trénovat na Tour de France...

#esporty #cyklistika #sport #prizemoney #fortnite #hry

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.