Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
27.09.2019 6 minut čtení

Těchto 9 jídel okamžitě zvýší vaši pracovní výkonnost a koncentraci, dejte si je proto ještě dnes

Často se to podceňuje, ale je to právě duševní pohoda spojená s fyzickým zdravím, co mnohdy rozhodne o úspěchu či neúspěchu projektu. Dohlédněte proto na to, abyste se díky své stravě cítili vždy dobře a plni energie.

Píše se o tom opravdu hodně, přesto mě nepřestává fascinovat ohromné množství lidí, kteří v odpoledních hodinách jen sedí na židli v kanceláři, bezcílně hledí do svého monitoru a naplno zívají. Produktivita nikde, pocit uspokojení z práce nikde.

Pokud někdo sní o celoživotní dráze průměrného a jen přežívajícího zaměstnance s nulovým růstem a progresem, pak je to asi v pořádku. Ale je tady někdo takový? O tom dost silně pochybuji. Spíše si naopak myslím, že vy, kdo právě teď čtete tyto řádky, chcete v životě dosáhnout něco víc. Možná chcete dokonce měnit svět.

A jak všichni dobře víme, pokud chce někdo měnit svět, musí na to vydat extrémní množství energie. Takové, které člověk v přirozeném stavu vlastně ani nemá. Aby tak splnil extrémní nároky, které na sebe klade, musí si pomoci vhodnou stravou, která mu tu tolik potřebnou energii dodá a umožní mu plnit další náročné úkoly.

Ne, tím svatým grálem není energetický nápoj. Nemusí jím být ani káva. Zkuste místo toho zařadit do svého každodenního jídelníčku těchto 9 potravin a uvidíte, že se vás už od rána až do večera únava týkat nebude.

1. Borůvky

Mnohé studie prokázaly, že borůvky zvyšují koncentraci a paměť až na pět hodin, protože antioxidanty v nich obsažené stimulují tok krve a kyslíku do mozku, čímž vaši mysl udržují svěží.

Zároveň bylo dokázáno, že látky jako anthokyaniny, proantokyanidy, resveratrol či třísloviny zlepšují schopnost soustředění a fungují jako přirozená obrana proti rakovině, srdečním onemocněním a demenci.

2. Zelený čaj

Zelený čaj je tradičním nápojem již po dlouhá staletí a není se čemu divit. Jeho schopnost povzbudit a dodat energii je naprosto nezpochybnitelná a dá se říci, že kdo jednou okusí pravidelné pití zeleného čaje, už nikdy s tím nepřestane.

Kromě všem dobře známého kofeinu obsahuje zelený čaj také L-theanin, který podle vědeckých studií zvyšuje aktivitu mozkových alfa vln, díky čemuž dosáhnete zklidnění a harmonie. Co je také důležité, díky této kombinaci se kofein uvolňuje do těla pomaleji a má tak dlouhodobější efekt bez následného dramatického propadu energie, který se děje u kávy či energetických nápojů.

3. Avokádo

Každý orgán v těle, tedy samozřejmě včetně mozku, je závislý na průtoku krve. A právě avokádo má díky svému složení schopnost tento průtok krve zlepšovat, což v konečném součtu znamená vyšší výkonnost vašich mozkových buněk.

Toto v posledních letech velmi populární ovoce je také plné vlákniny (11 až 17 gramů na kus), díky čemuž dokáže udržet na uzdě občasné záchvaty hladu, které mohou člověka vyrušit od práce.

4. Zelená listová zelenina

Ještě na začátek zmínka – čím zelenější, tím lepší. Zelená listová zelenina je plná antioxidantů a karotenoidů, které vašemu mozku dodávají energii a zároveň ho pomáhají chránit před poškozením.

Tyto druhy zeleniny zároveň obsahují velké množství vitamínů B a kyseliny listové, které podle vědeckých studií pomáhají zlepšovat paměť, koncentraci a celkově zdraví vašeho mozku.

5. Ryby

Pokud budete trpět nedostatkem omega-3 mastných kyselin, bude trpět i váš byznys. Omega-3 mastné kyseliny totiž pomáhají nejen zlepšovat paměť, ale mají také velký vliv na duševní pohodu a chování (sic!). Řešením mohou být ryby, které jsou právě na omega-3 mastné kyseliny bohaté.

Pokud jste tak ještě neučinili, zařaďte do svého jídelníčku ryby jako jsou losos, pstruh, makrela, sleď či sardinky.

6. Voda

Tohle možná měl být hned první bod, ale předpokládáme, že to pro vás už je natolik automatické, že to můžeme zmínit pouze „okrajově“. Voda je naprostým základem pro správné fungování vašeho těla. Když si uvědomíte, že voda tvoří kolem 60 % vašeho těla, logicky si tak domyslíte, jak kritický vliv správné doplňování tekutin na tělo má.

Pokud pocítíte žízeň, znamená to, že už jste asi ve dvou až tříprocentní dehydrataci. Přitom je vědecky prokázáno, že už pouhá 1% dehydratace má za následek pokles mentální výkonnosti a fyzické koordinace. Proto se snažte mít vždy po ruce čistou vodu a tu pít pravidelně v průběhu dne.

7. Hořká čokoláda

Tmavá čokoláda (nikoli ta přeslazená, mléčná) vám může při práci pomoci ze dvou důvodů. Tím prvním je obsah malého množství kofeinu, který jak známo zvyšuje bdělost a mnohým manažerům i studentům už zachránil krk.

Tím druhým důvodem je hořčík, který je v hořké (nikoli od slova hořčíková) čokoládě také obsažen a který dokáže zbavit stresu díky stimulaci uvolňování endorfinů a serotoninu.Při konzumaci malého množství tmavé čokolády tak bude mít nejen energii, ale i dobrou náladu, což se na vaší pracovní výkonnosti také podepíše.

8. Len setý

Stejně jako některé z již uvedených potravin mají i lněná semínka vysoký obsah hořčíku, vitamínů B, omega-3 mastných kyselin a vlákniny, což, jak už víte z předchozích bodů, jsou vše velmi důležité živiny, které vám pomohou k vyšší výkonnosti a lepší koncentraci.

Lněné semínko dnes pohodlně koupíte v rozdrcené formě, takže s ním můžete bez problémů ochutit jakékoli jídlo nebo třeba proteinový shake.

9. Ořechy

Ořechy jsou skvělé pro vaše tělo v dlouhodobém horizontu. Obsahují totiž nemalé množství vitamínu E, který je jedním z nejdůležitějších antioxidantů. Kromě toho pomáhá lépe odbourávat škodliviny z jater, ovlivňuje tvorbu červených krvinek a účastní se růstu a obnovy svalové a dalších tkání. To vše je pro vaše tělo důležité zejména s přibývajícím věkem.

K optimální efektu by vám měla stačit hrst ořechů denně. Neváhejte se proto zásobit mandlemi, vlašskými ořechy, kešu ořechy a dalšími, které máte rádi.

#osobnirozvoj #strava #energie #potraviny #vykonnost #produktivita #koncentrace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nemusí to být zrovna avokádo nebo ryby. Ono stačí omezit nezdravé tuky, přesolené potraviny, nezdravé cukry, dát si dostatečnou porci a energie bude hnedle dost. Asi rok nemáme doma sporák, troubu, fritézu, mikrovlnku a ani jiné podobné ptákoviny. A je to naprosto dokonalé 8-)
    0
    • Jo, přesně tak to má být, souhlas!
      0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím