18.09.2020 3 minuty čtení

10 pravidel úspěšného života a podnikání podle T. Boone Pickense, legendárního ropného magnáta

Na začátku loňského září svět obletěla smutná zpráva - americký ropný magnát, finančník a exmiliardář T. Boone Pickens ve věku 91 let zemřel. Zanechal po sobě nejenom majetek, ale také vzkaz pro budoucí generace podnikatelů.

Jak můžete vidět na fotografii výše, T. Boone Pickens (druhý zprava) patřil do klubu těch nejúspěšnějších podnikatelů a investorů naší planety, a to naprosto zaslouženě. Během své dlouhé podnikatelské kariéry se proslavil odvážnými akvizicemi, které odpovídaly jeho rozhodné a dobrodružné povaze. Chvilku dokonce zvažoval kandidaturu na post amerického prezidenta, nakonec však zůstal u byznysu.

Pickens patřil mezi signatáře Giving Pledge, tedy mezi miliardáře, kteří se zavázali převést minimálně polovinu svého majetku před či po smrti na charitativní účely. To nakonec Pickense stálo místo mezi dolarovými miliardáři, když už během svého života stihl rozdat více než 700 milionů dolarů. Jeho jmění tak bylo v poslední době odhadováno na "pouhých" 500 milionů dolarů.

V dopise, který napsal pár dní před svou smrtí, shrnul své životní zkušenosti a doporučení pro další generace. Jednou z jeho hlavních životní rad je, abyste nikdy nezapomínali odkud pocházíte a vždy byli štědří ke svému okolí. K tomu Pickens připojil dalších deset pravidel, která vás mohou inspirovat.

10 pravidel úspěšného života a podnikání podle T. Boone Pickense:

  • Dobrá pracovní etika je zásadní.
  • Nebojte se soubojů, ale hrajte podle pravidel. Sám jsem soupeření a výhry miloval, nikdy jsem si však nepřál, aby můj konkurent byl špatný, ale abych já byl lepší.
  • Naučte se dobře analyzovat. Posuzujte správně potenciální rizika i možné zisky a držte se jednoduchých postupů.
  • Buďte připraveni rozhodnout, to je nejdůležitější vlastnost lídrů. Vyhněte se syndromu "Připravit - zamířit - zamířit - zamířit". Naučte se rychle pálit.
  • Učte se ze svých chyb. To není jen klišé, také jsem si tím prošel. Jakmile si jednou přibouchnete prsty ve dveřích, při dalším zavírání už si dávejte pozor.
  • Buďte pokorní. Vždy jsem věřil, že čím výše leze opice na strom, tím lépe lidé stojící dole vidí její odhalený zadek. Nemusíte být tou opicí.
  • Nečekejte, že za vás problémy vyřeší vláda - síla národa je v jeho lidech.
  • Zůstaňte fit. Určitě nechcete zestárnout a cítit se mizerně. Budete se cítit lépe a více toho dosáhnete, když budete fit. Není mi 91 let jen tak pro nic za nic.
  • Podporujte změnu. Staří lidé se obvykle změnám brání, ale mě mladí lidé milovali, protože změny podporuji, místo abych před nimi utíkal. Změny přináší příležitosti.
  • Mějte víru v duchovno, v lidstvo a v sebe. Právě víra vám pomůže se přenést přes ty nejtěžší okamžiky.

#inspirace #uspech #podnikani #osobnirozvoj #rady #tipy

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.