Marc J. Epstein a Rob Shelton jsou autory nové knihy s názvem "The Brilliant Jerk Conundrum" (něco jako "Záhada brilantního blázna"), ve které rozebírají téma bláznivých, ale o to geniálnějších podnikatelů, jakými jsou Elon Musk, Travis Kalanick nebo třeba Steve Jobs.
Tito podnikatelé neustále budí rozruch, nezřídka se jich týkají více či méně závažné skandály. A obvyklou reakcí veřejnosti, investorů, zaměstnanců a dalších zainteresovaných lidí je volání po změně - buď změně v chování daného člověka, nebo jeho úplném nahrazení novým CEO.
Většinou v takové chvíli nehraje roli to, že tento člověk má jedinečnou vizi a opravdovou vášeň pro její naplnění. Nehraje roli ani to, že už má s firmou za sebou několik obřích úspěchů. Špatné chování se prostě a jednoduše netoleruje.
Nevyhazujte, podporujte
Jak ovšem Epstein a Shelton zmiňují ve své knize, akcionáři by neměli trávit čas přemýšlením nad tím, jak daného vizionáře změnit nebo úplně nahradit, ale nad tím, jak vytvořit organizační strukturu a kulturu, která ochrání pověst firmy a zároveň umožní Muskům a dalším realizovat své vize.
Jsou to totiž právě Muskové, Jobsové a další blázni, kteří svými nápady a inovacemi skutečně mění svět a posouvají hranice představitelného. A pokud se jich akcionáři zbaví, tak, jako to udělali v Applu Jobsovi nebo v Uberu Kalanickovi, přijdou o hlavní motor firmy. Přijdou o toho, kdo udával směr a tempo. O toho, koho chtěli ostatní následovat. A jak se v Applu i Uberu přesvědčili, následky mohou být doslova katastrofální. A to samé by se stalo v případě nahrazení Muska i s Teslou.
Epstein a Shelton proto doporučují, aby akcionáři zavedli systém, který bude na CEO dostatečně bedlivě dohlížet, tzn. pravidelné porady a proaktivní přístup v komunikaci s danou osobou. Stejně tak doporučují najít si nějakého zodpovědného člověka na pozici COO, podobně, jako to funguje ve Facebooku, kde vizionáře Zuckerberga kryje pečlivá a spolehlivá Sheryl Sandberg.
Také není na škodu, když je v představenstvu firmy někdo, koho daný CEO respektuje. Takový člověk pak může plnit roli jakéhosi mentora, který ho usměrňuje.
Jednoduše, akcionáři a zaměstnanci by na bláznivého šéfa firmy neměli nahlížet jako na překážku, ale naopak jako na příležitost, jak z firmy udělat giganta světového významu. A o takovou příležitost je potřeba pečovat s náležitou pečlivostí.