04.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 04.09.2019: Vyšetřování Googlu, průměrná mzda 34 tisíc a káva pro teroristu

Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Předně omluva za včerejší #hoax, stíhaného premiéra nadále máme, jen je teď o hodně blíže tomu, aby ho už nikdo nestíhal. Dnes již standardní formát newsletteru, nechybí pohled na pesimistický start nového obchodního týdne na #WallStreet, naše nová rekordní průměrná #mzda, #Google pod tlakem desítek státních zástupců nebo bizarní kelímek s kávou pro teroristu. Dole pak další pohledný vůz či výběr obsahu a tiskových zpráv přímo z našeho newsfeedu. Mějte úspěšný den!

-----

Slova dne

Výrobní sektor je zlomený a dostal se do recese. Nyní je to oficiální. Obchodní válka Spojených států se světem podkopala sebevědomí výrobců a bude zázrak, pokud širší ekonomika dokáže i nadále růst navzdory upadající výrobě.

Americký výrobní #prumysl během letošního léta zaznamenal poprvé po třech letech pokles. Výrobní index v srpnu dosáhl hodnoty 49,1, což je nejnižší číslo od ledna 2016. Jakákoliv hodnota pod 50 signalizuje pokles. Výše zmíněnými slovy tento výsledek komentoval hlavní ekonom amerického Institute of Supply Management Chris Rupkey. Největší potíže pro výrobce představuje obchod, konkrétně export, jehož index v srpnu klesl na nejnižší hodnotu (43,3) od dubna 2009. Byť jeden měsíc nelze považovat za trend, jde o další kousek do skládačky, která naznačuje, že se ekonomické klima v USA mění a lze očekávat minimálně zpomalení dosavadního růstu.

-----

Číslo dne

34.105 Kč

I přes jisté ochlazení ekonomických ukazatelů si Češi nadále užívají rostoucích platů. Mzdy mezi letošním dubnem a červnem meziročně vzrostly o 7,2 procenta a průměrná mzda tak u nás poprvé překonala hranici 34 tisíc korun. Hlavní podíl na překonání další platové laťky má podle ekonomů jednoznačně stát. Ten loni zvýšil minimální mzdu o 1150 Kč, čímž podpořil nižší patra pracovního trhu. Nejvyšší růst lze sledovat u zaměstnanců v sektoru vzdělávání, kde meziroční růst dosáhl 11,4 %. Z pohledu geografie si nejvíc polepšili lidé v Moravskoslezském kraji, kterým průměrná mzda vzrostla o 7,8 %. Ekonomové však jedním dechem dodávají, že dvě třetiny tuzemských zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Dle statistického úřadu pobírá 80 % zaměstnanců mzdu v rozmezí 14 955 až 55 259 Kč.

-----

Vítěz a poražený

American Tower +3,32 % (237.84 USD)

Jeden z největších operátorů bezdrátových a komunikačních sítí #AmericanTower včera zaznamenal růst akcií na nová historická maxima, když společnost oznámila podpis nového kontraktu na pronájem vysílacích věží se společností #AT&T. Za zmínku stojí i streamovací platforma #Roku, která včera přidala dalších 3,65 %, rovněž dosáhla historických maxim a pokračuje ve své letošní spanilé jízdě, jež hodnotu akcií prozatím katapultovala o více než 480 %, neboli z 32,52 USD za akcii 2. ledna na včerejších 156,88 USD za akcii. Roku se veze na růstu popularity streamování filmů a seriálu a v Q2 firma zaznamenala meziroční růst příjmů o 59 %.

Lyft-7.25 % (45.42 USD)

Na místě poraženého se opět usadil #Lyft, kterému včera loajálně sekundoval i #Uber (-5,74 %). Provozovatelé alternativních taxislužeb nyní čelí v Kalifornii změně legislativy, která by z jejich dosavadních smluvních pracovníků (neboli všech řidičů) udělala plnohodnotné zaměstnance s nároky na větší platy a benefity. Společnosti se nyní ve svém lobbingu dokonce spojily a do boje proti chystané novince jsou společně se společností DoorDash údajně připraveny investovat až 90 milionů dolarů.

-----

Burza

Po třídenní pauze se dveře Wall Street opět otevřely a jak se dalo očekávat, zatlačily je nově zavedená cla na čínské zboží do červených čísel. Nepomohl jim i překvapivě slabý výsledek amerického výrobního indexu (viz. výše). Indexy #Nasdaq i #DowJones odepsaly více než procento.

-----

Bleskově

Na Google se chystá armáda amerických státních zástupců. Více než 30 z nich aktuálně připravuje antimonopolní vyšetřování společnosti #Alphabet, pod kterou Google spadá. Předmětem vyšetřování, které by dle zdroje obeznámeného s jeho pozadím mělo být oznámeno 9. září, jsou reklamní praktiky a podezření na průnik do soukromí uživatelů Googlu. Jak jste se již na Warengo mohli dočíst dříve, americké ministerstvo spravedlnosti aktuálně provádí prověrku dalších technologických společností (Facebook, Apple, Amazon).

V Česku ubylo živnostníků. V prvním pololetí letošního roku jejich počet klesl o 24 924 na 2 107 068. Je jich tak nejméně od poloviny roku 2017 a od poloviny loňského roku jejich počet konstantně klesá. Zhruba polovina registrovaných živnostníků je neaktivních. Co naopak nadále přibývá nezpomalujícím tempem, jsou kapitálové firmy.

Muslimský muž zvažuje žalobu kavárenského giganta #Starbucks. V jedné z poboček v americké Filadelfii totiž zažil bizarní obsloužení. Při objednávce jako své jméno uvedl "Aziz", načež obdržel kelímek, na kterém bylo napsáno "ISIS", známá zkratka používána pro teroristickou organizaci Islámský stát. Starbucks se omluvil a tvrdí, že incident vyšetřil a došel k tomu, že barista jméno pouze špatně vyhláskoval.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty