Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.08.2019 5 minut čtení

Mark Zuckerberg je podle tohoto univerzitního profesora nejnebezpečnější osobou na světě

Jakožto CEO Facebooku, byznysu, který má pozornost miliard lidí z celého světa, má Mark Zuckerberg obrovskou moc.

A to dělá z výkonného ředitele Facebooku dle profesora Stern School of Business, jež spadá pod New York University, "nejnebezpečnější osobu na světě".

Profesor Scott Galloway učí marketing a skrz své vlastní podnikání se dokázal stát dolarovým milionářem. Svůj komentář o Zuckerbergovi řekl při diskuzi o rozhodnutí Facebooku sloučit messengery všech hlavních sociálních platforem, které vlastní: #WhatsApp, #Instagram a #Facebook Messenger (Facebook koupil Instagram v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014).

Zatímco uživatelé budou moci i nadále používat všechny tři messengery zvlášť, poběží trojice služeb na stejné back-endové technické infrastruktuře. Jde o plán samotného Zuckerberga, který by jej chtěl realizovat do začátku roku 2020.

"Mark #Zuckerberg se snaží snaží zašifrovat páteř mezi WhatsAppem, Instagramem a základní platformou Facebook, takže získá komunikační síť napříč 2,7 miliardami lidí. Co by se mohlo stát?"

Je pravdou, že jednu ze tří zmíněných služeb vlastněných Facebookem použije minimálně jednou měsíčně více než 2,7 miliardy lidí. A více než 2,1 miliardy lidí používá Facebok, Instagram, WhatsApp nebo Messenger každý den.

"Představa, že tady budeme mít jediného člověka, který bude rozhodovat o algoritmech pro komunikační síť 2,7 miliard lidí je strašidelné - bez ohledu na to, jaké má onen člověk záměry," řekl Galloway.

Profesor dále upozornil, že tím, co by aspoň v teorii mělo vždy udržovat demokratický proces zdravým, je pestrá a rozmanitá škála veřejných názorů a pohledů na věc.

"Klíčovou ochranou naší společnosti je diverzita medií, pohledů, kontrol a rovnováh," tvrdí Galloway a dodává, že lidé by se měli "myšlenky, že jedna skupina algoritmů, kontrolovaná jedním člověkem, kterého nikdo nemůže z jeho postu odvolat" bude mít výrazný vliv na platformy, skrz které každý den miliardy lidí na celém světě konzumují informace, obávat.

Další varovnou výstrahou, která by lidi na Facebooku a Zuckerbergovi měla znepokojovat, je skutečnost, že gigantická sociální síť již několikrát čelila kritice i z těch nejvyšších míst. Například kvůli tomu, že Facebook a Instagram slouží manipulátorům (například ruským nebo čínským propagátorům) k šíření nepravdivých informací a k vyvolávání sporů.

"[Zuckerberg] ve svém konání neukázal schopnost, nebo vůli, zajistit, aby se jeho potenciálně zkázonosný nástroj nestal (opakovaně) něčí zbraní," varuje Galloway.

Facebook zbrojí proti antimonopolnímu úřadu

Zuckerbergova snaha co nejpevněji propojit všechny části svého technologického impéria má podle profesora také svůj jasný záměr. Jde o budování obrany proti případnému zásahu antimonopolního úřadu.

Americké ministerstvo spravedlnosti na konci července oznámilo, že zahájilo antimonopolní prověrky v největších národních technologických společnostech. Žádná společnost nebyla jmenována, ale podle Wall Street Journal ministerstvo prověrku zahájilo na základě "nových hrozeb pro Washington" ze strany společností Facebook, #Google, #Amazon a #Apple.

Zuckerberg se proto podle Gallowaye chce co nejdříve chce dostat do situace, kdy už Facebook, Instagram a WhatsApp budou propleteni do té míry, že je nebude možné jen tak rozdělit. A pokud by se vláda pokusila Facebook rozbít, společnost bude jednoduše argumentovat tím, že to z technického hlediska není možné bez zrušení celé sociální sítě i jejich velkých ekonomických benefitů pro stát.

"Facebook se nyní snaží činit ochranné kroky proti jakémukoliv útoku ze strany antimonopolního úřadu, aby mohl Zuckerberg v případě takového útoku říci 'rozplést to celé je už nyní nemožné'", říká Galloway

Tento argument by však dle právníka specializujícího se na antimonopolní právo Stevena Levitskyho velmi pravděpodobně neobstál: "Pokud společnosti dříve fungovaly samostatně a až nyní byly integrovány dohromady, logicky z toho vyplývá, že mohou být znovu separovány. Náklady na takovou separaci si musí hradit sám obžalovaný."

Facebook by se ve své obraně mohl pokusit argumentovat také tím, že pokud bude rozbit na menší části, nebude již schopen konkurovat čínským technologickým gigantům, jako je čínský messenger a aplikace pro mobilní platby #WeChat nebo sociální síť zaměřená na video #TikTok.

Tomuto se podle Gallowaye v ekonomii říká "argument národních šampionů" a zní: "Pokud jakkoliv snížíte naši velikost a moc, nebudeme již schopni chránit naše břehy před čínskými společnostmi, které si pro nás přicházejí," parafrázoval domnělou obhajobu Facebooku profesor, podle kterého jde o nesmysl.

"Menší, mrštnější a obratnější společnosti již dříve ukázaly, že se podobným silám dokáží postavit stejně efektivně, jako velké korporátní kolosy. Toto celé je absolutně špatné jak pro společnost, tak pro naši planetu."

---

Jak se dnes na Facebook díváte vy? Byla chyba povolit mu před lety koupi Instagramu a WhatsAppu, když již tehdy dosahoval impozantní velikosti a ovládal nemalou část trhu? Zaspal antimonopolní úřad spíš tehdy a nyní se celou věc, která mu již jednoznačně přerostla přes hlavu, bude snažit na poslední chvíli hasit?

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím