24.08.2019 3 minuty čtení

Méně práce, delší víkendy a větší výplata? Taková budoucnost nás čeká, říká miliardář Branson

Ve svém nedávném blogovém příspěvku se slavný podnikatel a majitel skupiny Virgin zamýšlí nad klasickým pojetím pracovní doby, tedy 9-5 od pondělí do pátku. Podle jeho mínění je tento styl práce u konce.

Richard #Branson už dnes, po mnoha letech podnikatelské dřiny, žije sen obyčejné populace. Pracuje svým vlastním tempem, často odpočívá dlouhé dny na svém soukromém ostrově #Necker Island, sportuje a něco jako #práce od pondělí do pátku mu v podstatě nic neříká.

Nyní však tvrdí, že tomuto životnímu stylu se bude celá populace přibližovat. Tedy, ne že by se začaly rozdávat ostrovy na potkání, ale díky nástupu technologií bude možné optimalizovat lidskou práci tak, aby byly pracovní týdny kratší a dovolené mnohem delší. Utopie nebo blízka realita?

Nástup robotů může přinést svobodu

Celkový koncept práce osm hodin denně od pondělí do pátku prý vlastně vznikl docela nedávno v porovnání s celou historií lidstva a dá se očekávat, že brzy zase zanikne.

"Larry #Page a mnozí další poukazují na to, že díky rozvoji technologií se bude množství dostupných pracovních příležitostí snižovat. Nové inovace budou pohánět průmysl kupředu, ale zároveň budou snižovat naši závislost na lidské síle. Věci jako autonomní vozidla či vyspělé drony se stávají realitou a tyto stroje tak postupně přispějí k vymizení mnoha pracovních míst. V blízké budoucnosti se dokonce dají očekávat bezpilotní letadla, opravdu taková doba není daleko," píše ve svém příspěvku Branson.

Podle něj se však nemusí jednat o problém, pokud se k situaci správně postaví vlády vyspělých států a samotní podnikatelé. Rozvoj technologií by totiž při správné koordinaci s lidskou kreativitou mohl ještě více urychlit celkový rozvoj života na Zemi. Samotné státy by se prý měly zaměřit na to, aby lidem pomáhaly s (re)kvalifikací, kterou budou moci v budoucnu využít v koordinaci se stroji.

"Mohli by lidé mít tří i čtyřdenní víkendy? Určitě. Vzroste sdílení pracovních pozic? Myslím, že ano. Je potřeba, aby lidé byli placeni stejně nebo dokonce více za to, že pracují méně. Nebude jednoduché to vybalancovat, ale podle mě to je možné," zamýšlí se Branson.

Podle devětašedesátiletého podnikatele má každý právo na to trávit více času se svými milovanými a objevovat svět za zdmi kanceláře. Pokud se lidstvo naučí pracovat chytře, bude to podle něj mít ohromný přínos pro svět byznysu i život na Zemi.

#podnikani #budoucnost #management #inovace #technologie

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.