12.08.2019 6 minut čtení

Marketingový partner Instagramu kradl data milionů uživatelů, FBI chce dělat to samé na Facebooku

Instagram právě přiznal, že má na triku mnohem větší problém se soukromím svých uživatelů, než jsme si dosud mysleli. Dovolil totiž partnerské společnosti obejít svá vlastní pravidla a sbírat informace od milionů uživatelů populární sociální sítě.

Společnost HYP3R se sídlem v San Franciscu je dnes už bývalou partnerskou společností Instagramu. Jak ukázal redaktor webu Business Insider Rob Price, laxní přístup Instagramu dovolil tomuto rádoby důvěryhodnému partnerovi bez problémů sbírat #data o pohybu, stories, fotky a popisky profilů od milionů uživatelů, z nichž si následně HYP3R vytvářel databázi.

Paradoxem je, že sama marketingová společnost se chlubila tím, jak každý měsíc z Instagramu do své databáze "posbírá" až 1 milion postů. Netřeba dodávat, že tato databáze byla následně k dispozici každému, kdo měl zájem o její pronájem (zejména velké značky).

Takže miliony instagramových stories, které měly po 24 hodinách nenávratně zmizet, zůstávaly bezpečně uložené v soukromé databázi, kterou si společnosti za peníze nepochybně velmi rády procházely, aby zjistily, jak často a kdy se o nich lidé zmiňují.

Takové chování je samozřejmě v rozporu s podmínkami užívání Instagramu. A byť #Instagram okamžitě po zveřejnění celé kauzy společnost zabanoval a tvrdí, že provedl změny, které něčemu podobnému v budoucnu zabrání, vrhá celá záležitost velmi špatné světlo na to, jak aktivně společnost patřící Facebooku vymáhá svá pravidla navržená k tomu, aby přesně takové chování potírala.

Instagram ani Facebook dodržování soukromí nijak fanaticky nevymáhají

HYP3R přitom nebyl žádnou pochybnou firmou operující zvenčí. Právě naopak, společnost se mohla pochlubit titulem "Facebook Marketing Partner", což znamená, že šlo o jednoho z Instagramem preferovaných partnerů. Navíc to vypadá, že i když existují nařízení zakazující partnerům podobné chování, neexistují zároveň žádné limitace, které by těmto marketingovým firmam zabraňovaly v přístupu k vašim soukromým datům skrz jejich API.

Instagram trvá na tom, že data získaná společností HYP3R byla veřejně přístupná a firma se nemohla dostat k soukromým informacím žádného uživatelského účtu. Netřeba dodávat, že takový argument v situaci, kdy #Facebook ztrácí s každým dalším dnem důvěru, určitě nic nezachrání. Možná jde stále o vysoce profitabilní společnost, ale to je spíš ten hlavní problém - že na všech těchto skandálech očividně slušně vydělával a vydělává.

Tyto a podobné praktiky společně s nedostatkem opatrnosti při zacházení s daty uživatelů jsou paradoxně jedněmi z největších pohonů motoru roztáčejícího ve Facebooku zisky. Nelze se proto divit, že se sociální síti příliš nechce konat nebo cokoli měnit. Facebook jakožto platforma je ostatně ze své podstaty neschopná chránit data svých uživatelů, protože existuje doslova proto, aby tyto data využívala.

Někdo může argumentovat tím, že při dnešním počtu marketingových a reklamních partnerů na Facebooku a Instagramu je reálně nemožné plně kontrolovat všechny jejich aktivity. Pokud je však něco takového pravda, je logickým krokem raději to celé vypnout.

Není možné nabídnout slepicím bezpečný kurník a pak do něj pozvat skupinku lišek, aby si přišly hrát. Protože s takto rozdanými kartami je jisté pouze jedno - pro slepice to v žádném případě nedopadne dobře. A my všichni, kteří na těchto sociálních sítích máme účty, jsme ony slepice.

USA Facebook za narušení soukromí pokutují, ale zároveň jej chtějí pro stejné účely zneužít

Ta opravdu strašidelná část však přichází až nyní. Ukazuje se totiž, že marketingové a technologické společnosti nejsou jedinými, které chtějí pro vlastní potřebu sbírat data ze sociálních sítí. Je tady třeba i Federální úřad pro vyšetřování (#FBI).

Zákony o držení zbraní se v USA neřeší. Dojde kvůli tomu k narušení soukromí všech Američanů?

Ten aktuálně ve vypsaném tendru hledá externí partnery pro svůj kontrakt s cílem stahovat ze sociálních sítí, jako je Facebook nebo #Twitter, obrovská množství dat s cílem "proaktivně identifikovat a reaktivně monitorovat nebezpečí vůči Spojeným státům a jejím zájmům".

Z kontraktu vyplývá, že by nepochybně porušil zákaz Facebooku vůči používání jeho dat pro účely špionáže. Přesto je tendr oficiálně vypsán a společnosti mohou FBI do 27. srpna zasílat své nabídky. Tyto informace o zájmu FBI o Facebook přicházejí ve stejnou dobu, kdy prezident Trump po poslední vlně masových střeleb v USA vyzval #socialnisite, aby vyvinuly nástroje pro identifikaci potenciálních masových vrahů ještě před tím, než začnou konat.

Přístup americké vlády vůči Facebooku je tak naprosto komický a nejednotný. Na jednu stranu totiž Marku Zuckerbergovi napařili pokutu 5 miliard dolarů za narušení #soukromi uživatelů, ale zároveň připravují plány na případné uchovávání dat všech veřejných postů všech Američanů v databázi pro účely monitorování.

Možná jsem naivní, ale nebylo by na místě zaměřit se pouze na jednu z těchto věcí?

Všechno tohle je jen další připomenutí (tentokrát však ne z nějaké příručky, ale z reálného světa), že #duvera je tím nejhodnotnějším aktivem vaší společnosti. A na základě toho, jak s touto důvěrou zacházíte a co děláte pro to, abyste ji ochránili, nebo zrazovali, se později případně rozhodne, jestli se na vás bude nebo nebude vztahovat presumpce neviny, až něco zlého vyplave na povrch.

Když se chováte správně a dáte si práci s tím, abyste opravdu zajistili a ochránili soukromí svých klientů, zpravidla to z jejich strany vede k důvěře. Děláte-li opak, může se stát, že se tyto praktiky stanou součástí nějakého pěkného titulku o dalším obrovském skandálu či problému a důvěra ve vaši značku bude navždy a nenávratně pošpiněna.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.