6 minut čtení

Tyto 4 chyby dělají začínající investoři a mohou je stát všechny peníze

Vyhněte se nejčastějším pastím, do kterých obvykle spadnou začínající investoři. Akciový trh zkrátka některé chyby neodpouští.

Rozhodnete-li se zhodnocovat své volné finanční prostředky na akciovém trhu, může toto rozhodnutí výrazně přispět k růstu vašeho bohatství. Když však neinvestujete vhodným způsobem, můžete také přijít o dost peněz.

Protichůdné příběhy investičního úspěchu a zklamání, které jste možná slyšeli, nebo jste o nich četli, vás možná poslali na půli cesty mezi nadšení a strach. To je však úplně přirozené a nemělo by vás to odradit. Měli byste investovat na akciovém trhu. I když během procesu kontinuálního učení uděláte nějaké chyby, můžete výrazně omezit své ztráty, pokud se vyhnete následujícím 4 zásadním pochybením:

1. Nemáte plán

Do investování byste se měli pustit s konkrétním plánem, protože jenom tak můžete dosáhnout stanovených cílů jako je vybudování důchodových úspor nebo dosažení finanční nezávislosti. Váš plán musí brát v úvahu faktory, jako je váš investiční horizont, částka, kterou si můžete dovolit investovat, jak často budete investovat nebo jaké finanční instrumenty v rámci svých investic budete využívat.

Budete investovat pasivně prostřednictvím ETF nebo podílových fondů, nebo se vydáte aktivní cestou výběru jednotlivých akcií? Jaké bude rozdělení jednotlivých investičních aktiv a jaké návratnosti byste díky tomu chtěli dosáhnout? Bez těchto informací se vám nepodaří vytvořit plán, který povede ke splnění vašeho investičního cíle.

2. Volíte investice na základě minulé výkonnosti

Jako noví investoři můžete být lákaní volit investice dle toho, jak se jim dařilo v letech/měsících minulých. Je však nemožné předpovědět, které třídě aktiv se bude v nejbližší budoucnosti dařit nejlépe. A pokud byste volili třídy aktiv podle toho, které se dařilo nejlépe minulý rok, možná se bude jednat o jeden z nejvíce nesmyslných investičních kroků, který můžete udělat. Jeden příklad za všechny – v roce 2017 byly akcie rozvíjejících se trhů s 37% ziskem nejvýkonnější třídou aktiv. O rok později se sesunuly na chvost žebříčku se ztrátou 15 %.

Čím více se budete soustředit na minulou výkonnost, tím hůře. Minulost by neměla ovlivňovat vaše současná investiční rozhodnutí, neboť není žádnou zárukou budoucích výnosů. Raději se zaměřte na vybudování diverzifikovaného portfolia cenných papírů. I když se nebudete moci pochlubit špičkovou výkonností, na druhé straně se vyhnete zásadním chybám. Vezměte si, že pokud zaznamenáte v jednom roce ztrátu 50 %, budete si muset následující rok připsat 100% zisk, abyste se opět dostali na nulu. Ztráty hodnoty portfolia jsou mnohem nebezpečnější, než se může na první pohled zdát.

3. Pokoušíte se o časování trhů

Časování trhů jsem věnoval včera jeden celý článek, tak už jenom v kostce. Je jasné, že pokud investujete výraznou jednorázovou částku těsně před začátkem medvědího trhu, můžete přijít o spoustu peněz a zároveň bude trvat dlouhou dobu, než se opět vrátíte „na své“. Pokud byste tak na začátku roku 2008 vložili na americký akciový trh třeba 10 000 dolarů, měla by na konci roku vaše investice hodnotu pouze 6 300 dolarů. Na původní hodnotu byste se přitom vrátili až za 4 roky v roce 2012.

Stejně tak platí, že když se vám podaří prodat investici těsně před korekcí na akciovém trhu, vyhnete se ztrátě peněz. Nenaplní-li se však vaše očekávání, můžete také přijít o příležitost k růstu. A ono se vám ani takové vhodné načasování prodeje nemusí vyplatit, pokud nezačnete včas nakupovat. Investor, který loni v únoru prodal své akciové pozice, si určitě tleskal. Pokud se však nesvezl na následném zotavení a čekal až údajná nafukující se bublina na americkém akciovém trhu splaskne, čeká dodnes.

Myšlenka, že investujete ve špatnou dobu může být ohromující, proto můžete zauvažovat o pravidelné investiční strategii, která vám může pomoci se podobným obavám vyhnout. Pokud budete investovat pravidelně během předem stanovených intervalů, dosáhnete zprůměrování nákupních nákladů. Vzhledem k tomu, že se situace na akciovém trhu mění každý den, budou se i lišit ceny, za které vaše investice kupujete – některé nákupní dny budou vyšší, jiné nižší. Hlavní výhodou této investiční strategie však je, že vám dovolí investovat s relativním klidem, aniž byste museli pociťovat nějakou úzkost, že nakupujete své investice zrovna ve špatnou dobu.

4. Nejste trpěliví

Akcie jako třída aktiv rostou vyšším tempem než třeba dluhopisy, zároveň však jejich výkonnost výrazněji kolísá. Přičemž i akcie mohou vykazovat celé měsíce nedostatečné výkonnosti. Pokud jste investovali třeba do ETF $SPY v letech 2015 nebo 2018 museli jste být zklamaní výkonností tohoto burzovně obchodovatelného fondu, ani zdaleka se neblížila průměrným 10 %. V roce 2015 se zhodnotil index S&P 500 (SPY kopíruje složení) o mizerné 1 %. V roce 2018 pak dokonce odepsal 4 % své hodnoty. Výsledkem taky mohlo být, že začínající investor své podíly v tomto ETF dokonce prodal. Nedostatek trpělivosti však stál takového investora významné zisky.

V roce 2016 už index připsal lehce nadprůměrných 11 % a v roce 2019 pak výrazně překonal své ztráty z předcházejícího roku, když přinesl investorům více než 30 % (včetně dividend). Index S&P 500 vykazuje dlouhodobě růst okolo 10 % ročně, ale přibližně s touto mírou návratnosti můžete počítat pouze za předpokladu, že budete investovat skutečně dlouhodobě 20+ let. I když se může stát, že někdy koupíte investice, které je třeba oprávněně po krátké době prodat, většina vašich investic by měla být realizovaná s dlouhodobým cílem na mysli.

#akcie #jakinvestovat #investovani #zacatecnickechyby #casovanitrhu #netrpelivost #investicnistrategie #investicnicile

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.